Pārrunas ar datorlietotājiem Nautrēnu pagasta bibliotēkā “Darbojies droši internetā!”

Publicēts 08.02.2018

Jau piecpadsmito gadu pēc kārtas 6. februārī tiek atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena (DID) ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!”, aicinot ikvienu domāt par to, kā mēs katrs rūpējamies par savu drošību internetā, un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi. Šajā dienā Nautrēnu vidusskolas 9. klases skolēni ar skolotāju Mariju Mazuri apmeklēja Nautrēnu pagasta bibliotēku, kur kopīgi pārrunājām par to, kā droši justies virtuālajā vidē.

Internets ir ļoti pateicīgs instruments, lai virtuālajā vidē radītu ilūziju par to, kas mēs esam, ar ko mēs nodarbojamies, kas ir mūsu radinieki un draugi, kā mēs izskatāmies, vārdu sakot, mēs varam izfantazēt pilnīgi jebkādu informāciju un neviens, ja vien ne profesionāli datorspeciālisti, nemaz nenojautīs, vai sniegtā informācija ir patiesa vai tie ir meli. Internetā mēs varam izlikties par to, par ko vēlamies, tā teikt, dzīvot dubultu dzīvi. Ir jāatceras, ka iepriekšminētais attiecas ne tikai uz jums, bet arī uz jums svešiem cilvēkiem, kas interneta vidi un tajā esošās personas var izmantot ļaunprātīgiem un pretlikumīgiem mērķiem.

Skolēniem tika atgādināts par drošības ievērošanu, kas noderētu arī citiem interneta lietotājiem:

  • Savu interneta vietņu profiliem izmantojiet drošas paroles, kas pasargās jūsu profilus no to uzlaušanas un informācijas noplūdes. Profilu uzstādījumos nosakiet, kāda informācija, tajā skaitā attēli, un kam būs redzama gan konkrētajā vietnē, gan tās ārējās saitēs. Drošības labad profilā vispār neiekļaujiet to informāciju, kas obligātā kārtā no vietnes administrācijas puses netiek prasīta un kuru jūs svešiem cilvēkiem negribētu izpaust;
  • Ja esi nonācis līdz komunikācijai ar svešinieku sociālajos tīklos vai kādā čatā, nekādā gadījumā neizpaud svešiniekam savus vai savu tuvinieku personas datus, telefona numuru, dzīvesvietas adresi vai IP adresi, kā arī nekādā gadījumā nesūti tam savas fotogrāfijas, jo internetā neviens nevar būt drošs un zināt, vai svešinieks tik tiešām ir patiesi jūsos ieinteresēts un vēlas ar jums iepazīties, vai tomēr viņam ir kādi citi mērķi, piemēram, pavedināšana, pazemošana vai kāda cita jūsu ģimenes locekļa informācijas izdibināšana ļaunprātīgiem mērķiem. Neizpaud savu personisko informāciju arī spēlējot interneta spēles vai veidojot blogus;
  • Atcerieties, ka drošas interneta lietošanas pamatnosacījums ir anonimitāte – jo mazāk personiskās informācijas jūs par sevi izpaudīsiet, jo neinteresantāks interneta ļaundariem jūs šķitīsiet.

Skolēni aktīvi iesaistījās tiešsaistes testa aizpildīšanā ,,Kāds tu esi internetā?“ Rezultāti bija dažādi, bijām gan lineāli, gan cirvji, gan špakteļlāpstiņas. Secinājums: visiem vēl ir jāpadomā par savu drošību virtuālajā vidē.

Bet kāds esi tu? Lūk, varianti:

1. Tu esi kā lineāls – taisns un nelokāms, kas septiņreiz nomēra, pirms nogriež. Tu patiešām esi eksperts un vari konsultēt arī citus. Reizēm gan var gadīties, ka tavas pārmērīgās piesardzības dēļ kāds foršs piedzīvojums arī aiziet gar degunu.

2. Tu esi kā cirvis, kurš cērt un bieži neaizdomājas par sekām. Tu esi dzīves baudītājs, kas vienmēr meklē ērtāko un ātrāko variantu, nevis drošāko risinājumu. Ja kaut kas nav iespējams šeit un tagad, tu par to aizmirsti un dragā tālāk. Protams, bieži vien nekas ļauns tāpēc nenotiek, taču, ja ne drusciņu nebūsi gatavs mainīt paradumus, tu vari iekulties nopietnās nepatikšanās.

3. Tu esi kā špakteļlāpstiņa, kas cenšas izdarīt visu pareizi (un bieži tiešām arī izdari), taču vēl gadās pa kādam neaizšpaktelētam robam. Par laimi, tava atvērtība zināšanām ir lielisks priekšnosacījums, lai jau drīz tu pilnvērtīgi sevi varētu uzskatīt par lietpratēju.

Domājiet un darbojieties internetā droši!

Nautrēnu bibliotēkas vadītāja Anita Žogota
Foto: Sandis Gutāns

20180206_115631 20180206_115718 20180206_120006 20180206_120701 20180206_12071520180206_120744

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0