ZS "Mētras" ražo kvalitatīvus gaļas produktus un plāno attīstīties

Sakstagala pagastā, Laizānu ciemā jau kopš 1991. gada decembra zemnieku saimniecībā “Mētras” saimnieko Ēvalds un Maija Bodži. Bioloģiskajā saimniecībā tiek ražota gaļa un gaļas produkti, kas ir iecienīti ne tikai vietējā apkārtnē, bet arī Rīgā, Daugavpilī un citās pilsētās. Saimniece Maija stāsta, ka nosaukums “Mētras” ir radies no bērnības un jaunības laika, pavadot to Madonas novada Mētrienes pagasta Mētriņās. Bērnības un jaunības dienu atmiņu pavedieni – tās ir tikai dažas no Bodžu ģimenes izmantotajām garšvielām produktu ražošanā.

Jau no sākta gala saimnieki ir vēlējušies izveidot kaut ko īpašu. Saimniece Maija pēc profesijas ir pavāre, un gatavošanas iemaņas ir pārmantotas no mammas un vecmammas. Pēc Bodžu ģimenes gardās produkcijas baudīšanas var droši apgalvot, ka viņi ir ēdienu burvji, kas eksperimentu ceļā prot uzburt īsto kvalitāti un garšu. Saimniekiem izdodas atrast tās garšīgākās receptes, kas viņu ražoto produkciju padara tik īpašu.

Zemnieku saimniecības piedāvātais klāsts šobrīd ir plašs – dažāda veida desas, kūpinājumi, galerti, ruletes, kotletes, sautējumi, gaļas pankūkas u. c. Pati saimniece stāsta, ka pieprasījums pēc viņu ražotās produkcijas aug, ir jāspēj tikai to visu saražot, jo saimniecībā darba ir daudz. Saimniecībā tiek audzētas sivēnmātes, nobarojamās cūkas un aitas. Zemnieku saimniecībai “Mētras” ir noslēgts līgums ar biedrību “Latvijas Aitu audzētāju asociācija”, kura ietvaros tiek veikta šķirnes aitu audzēšana atbilstoši Ciltsdarba programmai. Un, kad Pārtikas un veterinārais dienests 2011. gadā saimniecībai izsniedza “Pārtikas uzņēmuma reģistrācijas apliecību”, saimniecībā sāka nodarboties ar gaļas pārstrādi mājas apstākļos. Piesaistot ES līdzfinansējumu, saimniekiem izdevies izbūvēt un aprīkot gaļas pārstrādes ražotni, kas deva stimulu darboties tālāk un meklēt jaunas izaugsmes iespējas.

Šobrīd rit pēdējie darbi pie lopu kautuves būvniecības pabeigšanas, kas tika uzsākta, pateicoties Lauku attīstības programmas pasākuma “Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē” atbalstam. Savas kautuves izveide zemnieku saimniecībai “Mētras” sniegs iespēju paplašināt produkcijas klāstu, uzsākot svaigas maltās gaļas ražošanu realizācijai, ko līdz šim ražot nebija atļauts, jo nebija kautuves. Šīs programmas ietvaros tika iegādāts arī atbilstošs gaļas pārstrādes aprīkojums un piekabe dzīvo lopu piegādei uz kautuvi.

Šogad zemnieku saimniecība “Mētras” piedalījās izstādē “Riga Food 2016”, kas norisinājās no 7. līdz 10. septembrim Rīgā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, kurā piedāvāja arī jaunu produktu – ruleti “Intriga” ar ķiplokiem. Jāpiemin, ka šogad dalībnieku vidū bija 150 mājražotāju, sīkražotāju, mazo un vidējo uzņēmumu, kas tik lielā skaitā ir pirmo gadu. “Mētru” saimnieki atzina, ka piedalīšanās šajā izstādē ir ļoti būtiska, jo sniedz iespēju satikt jaunus sadarbības partnerus, iegūt jaunus kontaktus un smelties jaunas idejas savai produkcijai.

Zemnieku saimniecība “Mētras” tika atzīta par aizvadītā gada Rēzeknes novada mājražotāju. Saimniecība ar savu produkciju aktīvi piedalās dažādos tirdziņos. Piemēram, “Mētras” produkciju var iegādāties vietējo mājražotāju un amatnieku tirdziņā “Lobs lobam”, kas notiek katru mēnesi Rēzeknes novada pašvaldības telpās.

Saimniecei ir daudz ieceru ne tikai produktu, bet arī saimnieciskās darbības dažādošanā, piedāvājot arī tādus pakalpojumus, kā apmeklētāju uzņemšanu un ēdināšanu u. c. Katrs sapnis, kas sākumā ieceres līmenī tiek izteikts vārdos, izdomāts, izplānots, vēlāk tiek pamazām arī realizēts. Par sava darba lielāko gandarījumu saimniece Maija atzīst cilvēku labās atsauksmes un garo rindu visos tirdziņos. Tiešais kontakts ar patērētāju Bodžu ģimenei sniedz neatsveramu piepildījumu un degsmi ar pilnu jaudu darboties tālāk. Novēlam zemnieku saimniecībai “Mētras” izturību visos darbos, spēku un apņemšanos piepildīt savas ieceres!

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Rēzeknes nodaļa