Sakstagala Jānis KCo. in the main school activity project “Latvia school bags'

     Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” mērķis ir izkopt skolēnu piederības sajūtu Latvijas kultūrai, aktualizēt Latvijas kultūrā būtiskas vērtības. Pasākumi tiek plānoti tā, lai katram skolēnam, piedaloties tajos, būtu iespēja rast kaut ko sev tuvu un noderīgu. Aktivitātes bija dažādas un interesantas.

2022./2023.m.g. 2.semestrī 9. klases skolēni devās uz vienu no 21. gadsimta ambiciozākajiem kultūras projektiem Austrumeiropā – DAUGAVPILS MARKA ROTKO MĀKSLAS CENTRU – kas ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības centrs Daugavpils cietoksnī, vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā. Šoreiz izglītojamo uzmanība tika pievērsta muzeja mākslas ekspozīcijām. Centrālais tēls – Marks Rotko ( 1903.-1970.) un viņa gleznas, kas tapušas savdabīgā tehnikā.  Centrā varēja apskatīt Latvijas un pasaules labākos laikmetīgās mākslas projektus dažādās mākslas jomās. Diskusija ar gidu skolēniem palīdzēja atšifrēt slēptos zemtekstus, ieceres, ko gribēja paust mākslinieki, rosināja atkal un atkal iedziļināties mākslas darbā. Redzētais  darbosies kā ģenerators skolēnu jaunu ideju radīšanai un realizēšanai. 

5.-6. klašu skolēni devās uz Latgales vēstniecību GORS, lai noskatītos eksotisku latviešu filmu visai ģimenei “Ziemassvētki džungļos”, 7. klases skolēni skatījās animācijas filmu “Zelta zirgs”. Pēc filmas skolēni varēja ieskatīties GORS aizkulisēs: novērtēt koncertzāles transformācijas, ieskatīties mākslinieku telpās un izvērtēt viesu prasības, sajūsmu radīja telpas, kas apslāpēja skaņas un lieliski iederējās orķestru mēģinājumiem, savukārt deju zāle ar elastīgu grīdas segumu liecināja par to, ka tiek padomāts par dejotāju veselību. Kravas lifts pārsteidza ar savu celtspēju! Aizkulisēm raksturīgs modernais stils, kas sastopams rūpnīcās – atklāto komunikāciju veidā. Kopumā viss redzētais – iespaidīgs, tehnoloģisks un lielisks.

1.-5. klašu skolēniem bija iespēja skatīties animācijas filmu “Lielais Indriķis”. Tā ir patriotiska animācijas filma, kas ļauj ielūkoties vēsturē un noteikti vismaz dažiem skatītājiem gan rosināja interesi par vēsturiskiem jautājumiem, gan radīja vēlmi izlasīt grāmatu. 

8. klases skolēni  devās ekskursijā uz Cēsu pils kompleksu, kur gida pavadībā apskatīja Viduslaiku pili, Dienvidu torni, kā arī patstāvīgi iepazinās ar muzeja ekspozīciju un Izstāžu namu. Ierodoties Cēsu pils teritorijā, pēc iepazīšanās un neilgas ievadrunas, bērni tika sadalīti 2 grupās – zēni (bruņinieki) un meitenes (kalpones). Pārsteidza gides ārējais izskats – Livonijas laika tērps ar tā laikam raksturīgām niansēm, un gides uzrunas stils. Tika mācīta pils etiķete, noteikumi un dienas kārtība pilī. Vēlāk notika bruņinieku cīņas un kalpoņu sacensības (dažāda veida spēka, veiklības uzdevumi un pārbaudījumi).

Sveču liesmas izgaismotajos Cēsu pils mūros pils kalpotājs iepazīstināja ar ikdienas dzīvi Livonijas ordenī un sniedza atbildes uz uzdotiem jautājumiem. Pils telpās pie sveču liesmām bērni spēlēja galda spēles. Bērni ieguva priekšstatu par viduslaiku cilvēka pasaules redzējumu, dzīves ritmu un vērtībām.

1.-4. klašu skolēni apmeklēja izglītojošo un interaktīvo centru “Dzelzceļš un tvaiks”, kas atrodas Gulbenes dzelzceļa stacijā.

Skolēniem bija iespēja izzināt vēsturisko mantojumu gan gida pavadībā, gan apskatot vēsturiskos eksponātus, kā arī darboties praktiski ar interaktīvajām ierīcēm.

Skolēni varēja kļūt par mašīnistu, kā arī iegūt biļeti braucienam uz sev izvēlētu sapņu galamērķi, veikt uzdevumu, lai piekrautu vagonu, iepazīt dzelzceļa profesijas, uzzināt par lokomotīvju attīstību un pasaulē ātrāko un modernāko vilcienu. Izmēģināja un redzēja, kā darbojas dīzeļdzinējs, dažādi mehānismi un izbaudīja citas aizraujošas aktivitātes.

Praktiskajā nodarbībā, iepazīstoties ar informāciju, pētīja metāla sakausējumus, risināja krustvārdu mīklu, atbildēja uz jautājumiem par tvaika katla modeli un dzelzceļa vēsturi.

Sagatavoja: Evita Kubecka

Click to Listen highlighted Text!