Apvienību dižošanās Rēzeknes novada dienā

31.07.2023

Parish news

22. jūlijā notika Rēzeknes novada diena, pulcējot vienkopus visus 28 pagastus un Viļānu pilsētu, kur apvienības dižojās 5 apvienību teltīs un pagastu dižošanās koncertā.

“Rēzeknes novada diena – skaisti un raženi svētki visiem novada ļaudīm un ciemiņiem! Dižojās pagasti, katrs ar savu "rozīnīti", dižojās apvienības, skanēja dziesmas un vijās danči. Un pat apnicīgais lietus nebija par šķērsli emocionālajam svētku baudījumam kopumā!,” tā par apvienību dižošanos Rēzeknes novada dienā stāsta Stružānu pagasta kultūras nama kultūras pasākumu organizatore Leokādija Razgale.

Maltas apvienība, kā savas prezentācijas galveno vadmotīvu, izvēlējās seno Borovas tirgu (Borovys tiergs), atspoguļojot senču mantojumu. Apvienības dižošanās telts centrā, improvizētajā tirgus stendā, tika izvietoti visu 6 apvienības pagastu uzņēmumu, mājražotāju un amatnieku darinājumi, prezentējot katra pagasta cilvēku meistardarbus. Savukārt, kā jau senā tirgū bija pieņemts, bez tirdzniecības notika arī cita veida andelēšanās. Maltas apvienības teltī bija iespējams iesaistīties gan sviesta nīšanas, ko demonstrēja Ozolaines pagasta senioru klubs "Uguntiņa", gan cukura karameļu un svilpavnieku radīšanas darbnīcā, jaunās dāmas tika aicinātas iziet līgavas rituālu un iepazīt villaiņu nozīmi tajā folkloras kopas "Zeiļa" vadībā. Ikviens interesents varēja vērot gleznas tapšanu īstas mākslinieces izpildījumā un pārcelties senākos laikos, uzzinot linu stāstu.  Telts apmeklētājus priecēja arī deju kolektīvu daiļie priekšnesumi un pat īsta teātra izrāde.

Kaunatas associations lepnums ir Rāznas ezers un ap to esošās aktivitātes.
Kaunatas apvienības teltī apmeklētājus sagaidīja ar zivju kotletēm un speķmaizītēm, lai pietiktu spēka darbošanās garam. Ģimenes ar bērniem varēja apgleznot koka zivtiņas un apgleznot maisiņu ar Rāznas ezera tematiku, ko paņēma līdzi par piemiņu.
Brašākie nenobijās no ezera viļņiem un devās makšķerēt īstā laivā, lai nopelnītu ne tikai lomu, bet arī piedalītos loterijā. Kaunatas apvienība dižojas ar saviem amatniekiem, tāpēc arī novada dienā bija iespēja ar tiem iepazīties tuvāk. Jānis no Rāznas Brekšiem demonstrēja savu produktu - pludiņus no Rāznas niedrēm, Evija Vasilevska no Akminīšiem piedāvāja ielūkoties māla un keramikas pasaulē, savukārt Irēna Baltiņa rādīja savu meistara prasmi kā adītāja.
Bērni un jaunieši ir Kaunatas apvienības bagātība – pulciņā vadīja meistarklasi par mezglu siešanu, kas noder ezerā un makšķerēšanā.

Dricānu apvienības laužu moto – kopā varam, kopā darām!
Dricānu apvienības dižošanās koncertā “Mātes villaines pavedienā” uzstājās vidējās paaudzes deju kolektīvs “Dzieti”, koris “Taunadze”, mazās dziedātājas Arnita Mazure, Baiba Razgale, Laura Svikša, vokālais ansamblis “Raduga” un “Sidrabrasa”. Apvienības teltī notika lāpu tapšanas demonstrējumi, varēja aplūkot makramē tehnikā darinātus darbus un piedalīties meistarklasē, kā arī no smaržīgajiem puķu un zāļu tēju maisiņiem izveidot pašam savu tēju.

Nautrēnu apvienības pagasti dižojās ar apvienības mantojumu, ar pagastu darbīgajiem iedzīvotājiem, kas rūpējas par interesantu un izzinošu atpūtu jebkurā laikā, un ar viesmīlību!
Ciemojoties Nautrēnu apvienības teltī, bija iespējams:

  • Iepazīties ar Bēzgales kadriļu - toreiz un tagad. Videoierakstā bija iespējams izsekot Bērzgales kadriļai cauri laikiem.
  • Piedalīties Dainas Dārznieku skolas zāļu paklāja veidošanā un izbaudīt lavandu smaržu no "Lavandrūtām”, kas atrodas Nautrēnu pagastā.
  • Izbaudīt Ilzeskalna siera gatavošanas tradīcijas folkloras kopas skanīgo balsu pavadībā.
  • Iepazīties ar Audriņu pagasta Vecticībnieku kultūru un nogaršot tradicionālo rudzu maizes ķīseli, kā arī samīļot mini zoo "Rozītes" ciemiņus.
  • Aplūkot Vērēmu pagasta keramiķa Viktora Pankova burvīgos darbus.
  • Iemēģināt roku miltu malšanā un izbaudīt īstas maizes garšu no "Zelta rikas", kā arī smeķīgo IK "LoBumeņš" piedāvājumu no Lendžu pagasta.

Lai piedalītos loterijā un saņemtu Nautrēnu apvienības zīmodziņu, bija nepieciešams iepazīties ar Nautrēnu apvienības atpūtas iespēju bukletu “Gostūs Nautrānu apvīneibā” un izveidot savu tūrisma maršrutu.
Mijoties ar Bērzgales kadriļas videoierakstu, bija iespējams arī iepazīties ar visiem Nautrēnu apvienības tūrisma un atpūtas iespēju piedāvājumiem videorullītī.

Viļānu associations teltī dižojās aktīvi Viļānu apvienības radoši cilvēki. Jolanta Smane no Dekšārēm sēja kazas sieru, ko varēja degustēt arī telts ciemiņi. Ievingrināt roku veidojot lielformāta puķes no izolona, varēja jebkurš garāmgājējs, kā arī apskatīt Sandras Ragauses veidotās lielformāta puķes. Viļānu novadpētniecības muzejs apmeklētājiem deva iespēju radoši pastrādāt un savā īpašumā iegūt apgleznotu Viļānu simbolu bitīti. Viļānu apvienības jaunieši piedāvāja izspēlēt Jaunatnes iniciatīvu projekta “Izspēlē Viļānus” lielformāta atmiņas spēli ar pašu jauniešu uzņemtajām Viļānu fotogrāfijām.
Latgales tradicionālās kultūras centrs "Latgaļu sāta” piedāvāja piedalīties bērza tāss darbnīcā – darinot izstrādājumus no bērza tāss.
Valentīna Vaivode un Viļānu labdarības biedrība “Atbalsts” telts apmeklētājam gan parādīja, gan izglītoja aušanas prasmē.
Viļānu apvienības teltī varēja pacienāties ar siltu tēju, un nodegustēt Aivara Tauriņa mājās gatavotu alu.
Bija arī iespēja aplūkot Venerandas Stramkales graudu dažādību, un produktus no kaņepju audzētājiem – “Obelisk farm”.

Click to Listen highlighted Text!