Activities of the “Latvian School Finish” activity in the secondary school of Lucia Rananes Makšanas

02.06.2022

Latvian School Case

2021./22. mācību gada 2. semestrī Lūcijas Rancānes Makašānu amatu vidusskolā turpinājās dažāda veida aktivitātes programmā “Latvijas skolas soma”.  

Atveroties kinoteātriem pēc garā pandēmijas pārtraukuma, 8.-12. klašu skolēniem tika sniegta iespēja novērtēt latviešu kinofilmu “Tizlenes”. Kinofilmas skaļais nosaukums intriģēja gan jauniešus, gan skolotājus. Mūsdienu jaunatnei “millenium paaudzes” tīņi likās interesanti. Izvērtējot filmu, jaunieši saprata, ka patiesībā pusaudžu problēmas jau ir vienas un tās pašas – kā iepatikties, kā saglabāt draudzību, kā būt populāram, kā pabeigt skolu.

Savukārt 1. – 5. klases skolēni devās uz Latgales Kultūrvēstures muzeju. Muzeja pedagoģes vadībā skolēni piedalījās muzejpedagoģiskajā programmā “Kā top maize” un iepazina maizes cepšanas tradīcijas un procesus. Skolēni ar interesi noskatījās  videofilmiņu, kas ataino maizes ceļu no grauda līdz klaipam: līdumu līšanu, lauksaimniecības zemes apstrādāšanu, graudu sēju senāk un tagad, labības augšanu, kulšanu, graudu malšanu. Skolēni iepazinās ar graudu veidiem, to izmantošanu. Darbojoties grupās, bērni veica dažādus uzdevumus, apguva jaunas zināšanas. Bērnos interesi izraisīja arī senie darba rīki: sirpis, sprigulis, abra, lize u.c. Skolēni ar prieku mēģināja malt rokas dzirnavas.

Arī  6.- 9. klašu skolēniem bija iespēja piedalīties muzejpedagoģiskajā nodarbībā  “Zemes dzīļu noslēpumi”. Te tika aktualizētas un papildinātas skolēnu zināšanas par arheoloģiju. Skolēni uzzināja, kādi arheoloģiskie izrakumi tika veikti tuvākajā apkārtnē. Skolēnos tika radīta interese par arheoloģiskajiem izrakumiem, darbojoties praktiski. Skolēniem  piedāvāja praktisku nodarbību ar darbošanos muzeja pagrabā, kur improvizētā izrakumu laukumā katrs varēja iejusties arheologa darbā. Izmantojot arheologa darba rīkus, tika veikti izrakumi un veidoti atrasto objektu apraksti.

Maijā projekta “Skolas soma” ietvaros 1.-5. klase skatījās animācijas filmu “Dusmukule”. Animācijas filmā tiek atklāta viena no mūsu planētas sāpīgākajām problēmām - piesārņojums.  Filma māca atbildīgi izturēties pret planētu, pareizi šķirot atkritumus, izmantot plastmasas maisiņus atkārtoti. Pēc multfilmas noskatīšanās notika pārrunas, kuras atklāja, ka bērni un viņu ģimenes locekļi izmanto plastmasas maisiņus atkārtoti. Taču, diemžēl, ne visiem ir iespējas un pietiekamas zināšanas par to, kā atkritumus šķirot. Kopā ar bērniem mācījāmies salocīt plastmasas maisiņus, lai tie aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas.

Kā patīkams bonuss no “Kinopunkta” bija iespēja noskatīties mācību filmu “Zelta uzvedības skola - galda kultūra”. Filmā bērniem saprotamā valodā, ar nelielu humora “devu” tiek parādīta  cilvēku uzvedība dažādās situācijās pie galda. Filmā tika  parādīts gan pozitīvais, gan negatīvais uzvedības modelis, dažās situācijās bērni atzina, ka pie galda rīkojas līdzīgi un tagad saprot cik smieklīgi tas var izskatīties no malas.

Vēl skolēniem bija iespēja apmeklēt teātra izrādi  “Alvas zaldātiņš” Rēzeknes teātrī “Joriks”. Izrāde “Alvas zaldātiņš” ir  veidota pēc Hansa Kristiana  Andersena pasakas motīviem. Izrādē darbojās tikai divi aktieri, kas ar minimāliem rekvizītiem, humoru  un personīgo šarmu spēja aizraut skatītājus. Bērni tika aktīvi iesaistīti izrādē - gan ar kustībām, gan ar sarunu. Izrādes noslēgumā bērni mācījās gatavot papīra kuģīšus. Šo izrādi var nosaukt par aizraujošu piedzīvojumu, stāstu par draudzību un mīlestību, ceļojumu ar atraktīviem elementiem un pavisam negaidītām beigām. Bērnu smiekli izrādes laikā un aktīva iesaistīšanās sarunā ar aktieriem ir labākais rādītājs, ka bērniem izrāde patika.

Liels paldies projekta “Latvijas skolas soma” veidotājiem par daudzveidīgo saturu un iespējām iepazīt Latvijas kultūru.

 

Ilze Teilāne, 
Lūcijas Rancānes Makašānu Amatu vidusskolas
programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore

Click to Listen highlighted Text!