Sagaidot 31.maiju, Vispasaules dienu bez tabakas, Rēzeknes novada jaunieši raksta vēstules smēķētājiem

30.05.2014

Education

Ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību veselības apdraudējumam, kādu rada smēķēšana, Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvalde jau vairākus gadus rīko skolēnu eseju konkursu „Atklāta vēstule smēķētājam”. Šogad konkursam tika iesniegti 13 skolēnu darbi. Izglītības pārvaldes interešu izglītības speciālists Guntars Skudra pastāstīja, ka skolēni savās vēstulēs ar dažādiem paņēmieniem mudinājuši līdzcilvēkus atmest smēķēšanu: „Cits aicināja aizdomāties, cik daudz naudas varētu ietaupīt, ja nepirktu cigaretes, cits piesauca smēķētāju vidū izplatītākās kaites – pāragru ādas novecošanos, klepu, sliktu elpu un palielinātu iespēju tikt pie plaušu vēža, bet vēl cits klauvēja pie smēķētāju sirdsapziņas, rakstot, ka apkārtesošajiem cilvēkiem tabakas dūmu ieelpošana ir divtik kaitīgāka kā pašam smēķētājam vai ka smēķējošas grūtnieces apdraud gaidāmā mazuļa veselību.”

„Smēķētājiem, kas dienā smēķē lielos daudzumos, nekad nebūs skaista smaida. […] Būs tā kā bebram dzelteni zobi,” savā vēstulē raksta Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskola 8.a klases audzēkne Baiba Kauliņa.
Labāko darbu autori saņēma balvas un pateicības rakstus, taču, kā Guntars Skudra, lielākā balva gan konkursa organizatoriem, gan dalībniekiem būs tad, ja kaut viens cilvēks, izlasot skolēnu vēstules, nolems tomēr nepamēģināt liktenīgo pirmo cigareti vai sadūšosies atmest smēķēšanu.


Labākās vēstules

„Protesta vēstule” (autore: Gaigalavas pamatskolas 9. klases skolniece Annija Vecstaudža)

Sveiks, mans draugs!

Mēs ilgi cietām, bet vairs nevaram klusēt. Visi sapulcējāmies un uzrakstījām tev vēstuli. Tad nu ieklausies!
Ak, smēķētāj! Lielu postu tu mums nodari. Mēs, nabaga plaušas, vairs nespējam uzņemt šo nastu. Tu mūs tik ļoti sagandē, ka sāk attīstīties plaušu vēzis. Tas ar katru izsmēķēto cigareti sāk paaugties. Lūdzu, nepieļauj to!
Tu sāc veicināt mūsu bojāšanos, dzeltēšanu. Uz mums pat sāk veidoties aplikums! Vai tu gribi, lai tavi zobi ir neglīti un sabojājušies? Mēs esam ļoti nikni uz tevi, jo esam atkarīgi no tevis.
Tā kā tava smēķēšana novājina visu imunitāti, es, kuņģis, vairs nespēju pretoties baktērijām, kas veicina čūlu veidošanos, kā arī mazina manu spēju neitralizēt skābi. Vai tas ir labi?
Vai tu nemaz neredzi? Es, āda, jau sāku savu novecošanās procesu, jo samazinās A vitamīna koncentrācija, pasliktinās asinsrite manī. Tāpēc neveidojas un zūd mana elastība. Ak. Dievs! Pirksti un nagi paliek neglīti. Tie arī nav stāvā sajūsmā par visu šo.
Vai tas ir normāli, ka visi kaitīgie ķīmiskie savienojumi bojā mūsu, tas ir, asinsvadu, sieniņas? Samazinās iekšējās auss apgāde ar asinīm, līdz ar to var pasliktināties tava dzirde. Ha! Paskatīsimies, kā tu dzīvosi, kad neko nedzirdēsi!
Mēs, rīkle, balsene, barības vads, kuņģis un nieres, negribam, ka mūsos, smēķējot ilgstoši, var rasties dažādi audzēji! Tu nekad nedomā, pirms ko dari. Ja tu atbrīvotos no smēķēšanas atkarības, par 60% varētu samazināties infarkta saslimšanas risks.
Tā kā tev ir iespēja laboties, rīkojies! Pierādi, ka mēs tev esam svarīgi, ja nē, mēs boikotēsim un atteiksimies strādāt „tādu verga darbu”!

Paliec sveiks smēķētāj!
Tavi orgāni


„Brālim” (autors: Gaigalavas pamatskolas 8. klases skolnieks Jānis Počs)

Sveiks, brāli!

Smēķēšanu pusaudžu gados varētu uzskatīt par aizraujošu un modernu nodarbošanos, taču patiesībā tā traumē Tavu organismu un veselību jau ar pirmo ievilkto tabakas dūmu. Tabakas dūmi satur atkarību izraisošo nikotīnu, kas dod patīkamu sajūtu smēķēšanas brīdī. Diez vai tu esi iedomājies, ka nikotīns ir visizteiktākā atkarību radošā viela, pārspējot heroīnu, kokaīnu, alkoholu, kofeīnu un marihuānu! Smēķēšana ik gadus nogalina 5 miljonus planētas iedzīvotāju. Latvijā ikdienā smēķē aptuveni 1/3 iedzīvotāju, un man ir ļoti liels sarūgtinājums, ka arī Tu esi starp tiem.
Es negribu Tevi mācīt, kāda ir smēķēšanas kaitīgā ietekme, jo Tu jau tāpat zini, ka nomirsi apmēram 20 gadus ātrāk nekā Tavi vienaudži, kas nesmēķē. Tu jau to ļoti labi saproti, tomēr vēlme uzsmēķēt ir lielāka par sapratni. Protams, gadiem ejot, Tu vairs tam nepievērs uzmanību, jo tas jau it kļuvis par Tavu dzīves ikdienu. Taču Tu noteikti esi ievērojis, ka Tava āda ir sākusi atšķirties no citiem cilvēkiem un ka cilvēki nelabprāt grib būt Tavā tuvumā, jo Tava elpa rada nepatīkamu aromātu. Tu noteikti esi zaudējis daudzus labus draugus, kuri negribēja kļūt par pasīvajiem smēķētājiem. Tādā veidā Tu esi pazaudējis daudz laimīgu brīžu, kurus Tu būtu varējis pavadīt kopā ar saviem draugiem. Plaušu vēzis ir otra visbiežāk sastopamā vēža forma, deviņos gadījumos no desmit plaušu vēzi izraisa smēķēšana un pasīvā smēķēšana. Tev būs lielāks risks saslimt ar cukura diabētu, sirds slimībām un tikt pie augsta asinsspiediena un žultspūšļa problēmas. Smēķēšana samazina fizisko izturību, tas nozīmē, ka nevarēsi paskriet tik ātri un tik ilgi, kā Tavi nesmēķējošie draugi. Tas jau nebūtu svarīgi, ja Tu nākotnē nekļūtu par slimnīcas biežu viesi, jo iespējamība saslimt palielinās pēc katras izsmēķētās cigaretes. Noteikti Tu vairs tam netici, ka pēc smēķēšanas var smagi saslimt, jo Tu jau esi izsmēķējis desmitiem paciņu, un Tev nav palicis sliktāk ar veselību. Bet neuztraucies - pienāks arī Tavs laiks, kad Tu kādu dienu pamodīsies slimnīcā un sapratīsi savu mūža lielāko kļūdu – smēķēšanu. Pēc tā Tu arī sapratīsi, ka visu mūžu būsi dzīvojis tikai vienai dienai – šodienai. Pajautā sev - vai tiešām smēķēšana ir visa tā vērta? Vai tev nerūpam mēs – tava ģimene, tavi tuvie, kam sāpīgi noraudzīties notiekošajā? Tāpēc, lūdzu, atmet smēķēšanu. Ir taču daudz iespēju, kā pilnvērtīgi izmantot brīvo laiku. Tu vari nodarboties ar sev interesējošo sporta veidu, mācīties valodas, lasīt grāmatas, attīstīt savus talantus, satikties ar draugiem nesmēķētājiem…
Rakstot šo vēstuli, es gribēju Tev pateikt ļoti svarīgu domu - lai Tu dzīvotu rītdienai un nedomātu tikai par vienas dienas baudu, kuru gūsti izsmēķējot cigareti, bet domātu arī par nākotnes grūtībām, kuras Tev radīsies smēķējot. Labā ziņa ir tā, ka nekad nav par vēlu kļūt par nesmēķētāju un pievienoties tiem daudzajiem tūkstošiem, kas rūpēdamies par savu veselību, ir atmetušas smēķēšanu. Arī Tu to vari! Jo ātrāk to izdarīsi, jo lielāks būs ieguvums! Bet pats galvenais – Tu dzīvosi ilgāk!

Ar sveicieniem, tavs bračka


„Cigaretes stāsts” (autore: Gaigalavas pamatskolas 7. klases skolniece Vineta Bolmane)

Hello, my dear friend!

Šodien es tev vēlos pastāstīt par savām emocijām, kad tu mani izmanto. Tev, protams, ir laba pašsajūta, jo tu mani izmanto, kad tev ir slikti vai sāp, skumjās, dusmās. Nu tu saprati, tu domā, ka protu nomierināt. Taču zini, tas nav vajadzīgs. Esmu to pati sapratusi.
Agrāk pati gāju draudzēties pie maziem puikām un meitenēm. Fū.... es to nožēloju. Ja šo lasa arī kāds pieaugušais, jums arī nav veselīgi smēķēt. Mums patīk papusdienot ar jūsu aknām un plaušām. Tāpēc dažreiz arī ir diezgan grūti elpot. Dažreiz ķeramies klāt arī jūsu sirsniņai, tāpēc tā dažreiz izsitas no ritma.
Man arī patika izslīdēt no pieaugušo cilvēku pirkstiem un aizripot pie bērniem. Tā gadījās bieži ar nerātniem puikām. Tie mani izmantoja, lai justos „kruti”, vēlāk deva pamēģināt citiem bērniem, nē, pareizāk teikt – uzspieda. Daži gudrie tikai atteicās un pretojās no mums. Viņiem bija bail saīsināt savu dzīvi un saslimt ar plaušu vēzi. Jā, to es arī protu izdarīt, esmu ļauna.
Bērni, pieaugušie, jūs savu veselību neesat vinnējuši loterijā. Pret šo nejauko slimību – vēzi nav zāļu, tātad, ja tieku jūsu rokās, metiet mani nost, prom, tālāk no sevis. Es nenesu neko labu, tikai slimības, orgānu bojāšanos, zobu, pirkstu dzeltēšanu. Ja jums tomēr ir nospļauties par savu veselību, tad padomājiet vismaz par apkārtējiem. Jūsu izraisītos cigarešu dūmus var ieelpot kāds nevainīgs bērns vai zīdainis. Tas izraisa smagu klepošanu. Citiem tas nešķiet nekas traģisks, bet šie dūmi ir tikpat kaitīgi kā pati es – cigarete. Ja arī mēs izdomātu iziet laukā un veikt aptauju, kāpēc viņi lieto cigaretes, daudziem nebūtu ko teikt, un nebūtu diezgan nopietnu attaisnojumu. Kāpēc daudzi vēlas mani pamēģināt? Skaista? – Nē. Smaržīga? – Nē. Lēta? – Nē. Jums ir vājš raksturs, tāpēc domājat, ka es spēšu jūs nomierināt, bet nē. Tas ir murgs. Esmu nelabvēlīgi dūmi, kas kaitē tev, jūsu dzīves slaktētāja, naudas tērētāja, esmu nelabvēle.
Mīļie bērni, pieaugušie, lūdzu, nebojājiet savu dzīvi ar mani. Netērējiet naudiņu cigaretēm, bet labāk nopērciet lieku maizes kukulīti. Ja gados jūsu rokās, metiet mani prom tālu, tālu, nežēlojiet mani. Esmu cilvēcei tik lielu postu nodarījusi....

Uz nesatikšanos!
Izsmēķētā Cigarete


"Manas pārdomas" (autore: Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskola 8.a klases skolniece Baiba Kauliņa)

Dūmains vakars.. Dūmi no māju skurstņiem.. Skaisti! Ir arī citi, neskaisti dūmi. Cigarešu dūmi.
Filmu varoņi lepni pūš dūmu gredzenus, ar savu stilu un gaumi apveltītās dāmas tuvina lūpām cigaretes. No malas tas varbūt dažiem liekas skaisti, bet vai tas ir tā vērts? Tikai naudas un slavas dēļ bojāt savu veselību? Nu jā, tur taču miljardi apgrozās! Bet par miljardiem savu iepriekšējo veselību neatgūt.
Droši vien pusaudži, skatoties šīs filmas, grib pamēģināt uzpūst kādu dūmu gredzenu. Vēl jo vairāk, ja viņu vecāki smēķē. Vecāki parasti skandē savu ”dziesmu”, lai bērni nesmēķē, tas ir kaitīgi, nebojājiet savu veselību. Taču bērni neklausa padomam, viņi ņem piemēru no vecākiem. Un tā, protams, bērni bendē savu veselību.
Man ļoti nepatīk, ka mates, kuras gaida bērniņu, smēķē. Smēķējot viņas šo mazo, nevainīgo dvēselīti pakļauj briesmām! Bērniņš jau pirms dzimšanas izjūt nikotīna garšu, kas ir ļoti indīga viela. Viņu bērni var saslimt ar vēzi, bet pats sliktākais ir tas, ka vēzi nevar tik viegli izārstēt kā iesnas. Bērni var saslimt ar astmu, dažādām alerģiskām slimībām. Bērniņš var pat nomirt! Nevienam to nenovēlu!
Smēķētājiem, kas dienā smēķē lielos daudzumos, nekad nebūs skaista smaida, jo no smēķēšanas zobi paliek dzelteni, tāpat kā pirksti. Tas no malas izskatās ļoti neskaisti. Būs tā kā bebram dzelteni zobi. Bet vēl sliktāk ir tas, ka šī cigarešu smaka sasūcas drēbēs. Kad blakus stāv cilvēks, viņš sajutīs šo smaku un negribēs ar jums ilgi kontaktēties.
Es ļoti mīlu bērnus, viņi ir tik mazi un neaizsargāti. Es nesmēķēju un domāju, ka to nekad nedarīšu. Saviem bērniem nerādīšu tādu piemēru kā smēķēšana. Es negribu, lai bērni slimotu.
Dzīve ir skaista. Šobrīd ir pavasaris. Smaržo ievas, tulpes. Es jūtu dzīves smaržu, garšu un neredzu tajā vietu cigaretei, cigaretes dūmam.

Click to Listen highlighted Text!