13. Baltijas valstu Lauku sieviešu konference Rēzeknē

30.10.2015

Culture

Klāt ir skaistais zelta rudens! Čaklās lauku sievas vēl steidz veikt pēdējos rudens darbus, un rokās ņemt adīkļus, lai sildītu vistuvākos, lai sildītu tālākos un tieši šis laiks sakrīt ar 13.Baltijas valstu Lauku sieviešu konferenci, kas šoreiz notiek Rēzeknē un tās sagatavošanu Latvijas Lauku sieviešu apvienība ir uzticējusi Rēzeknes reģiona lauku sieviešu biedrībai „ SIDRABRASA” ( RRLSB).

RRLSB ”Sidrabrasa” sievietēm šī pasākuma organizēšana bija izaicinājums un , protams, liela atbildība . Mums ir liels gandarījums par veiksmīgu konferences izdošanos. Baltijas valstu Lauku sieviešu konference ir izskanējusi, bet siltā gaisotne, kas virmoja konferences dalībnieču vidū, vēl ilgi paliks atmiņā .

Konferenci ”Tradicionālā produkta izmantošana sieviešu uzņēmējdarbībā” Austrumlatgales radošo pakalpojumu centrā ”Zeimuls” atklāja Latvijas Lauku sieviešu apvienības vadītāja Vineta Geršebeka, novēlot konferences dalībniecēm radošu darbu, virzību uz jaunām virsotnēm un mērķiem.

Ar savu klātbūtni konferenci pagodināja Saeimas deputāts Juris Vectirāns, Savā uzrunā viņš atzīmēja, ka sieviešu loma sociālajos un politiskajos procesos valstī pieaug . Interesanti bija dzirdēt, ka sievietes politiķes Latvijā ir vairāk nekā vidēji ES valstīs. Klātesošām sievietēm J.Vectirāns vēlēja būt laimīgām un dzīves gudrām.

Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Elvīra Pizāne savā apsveikumā uzsvēra, ka viens no svarīgākajiem sievietes uzdevumiem ir paust mīlestību un harmoniju visai pasaulei un lai to dotu, ir jāmīl vispirms sevi.

Konferences 1.dienā par uzņēmējdarbības iespējām mūsu valstī uzstājās vairāki lektori.

„Vietējās pārtikas loma gastronomiskā tūrisma attīstībā” Rēzeknes augstskolas lektores : Dr.oec.,Rēzeknes Augstskolas doc.Lienītes Litavnieces un M.soc.sc.,Rēzeknes Augstskolas lektores Ineses Silickas referāts sniedza dziļu un pamatīgu tēmas izpēti. Katra valsts savus viesus cenšas pārsteigt, un nacionālie ēdieni ir viens no veidiem, kā to izdarīt, papildus sniedzot jaunu pieredzi tūristam, vienlaikus apmierinot viņa vēlmes, vajadzības un ziņkārību. Latvijā ir jāattīsta nacionālā virtuve, kas balstīta uz sentēvu gatavošanas tradīcijām, jo nacionālā virtuve ir veids, kā iesaistīt tūristus tradīciju apzināšanā un apgūšanā.

Par “Latgales kulinārā mantojuma centra” izveidi ar mērķi iesaistīt un apvienot Latgales novada ēdināšanas sektora uzņēmumus, tūrisma pakalpojuma sniedzējus, mājražotājus, amatniekus, ražotājus, pašvaldības, tādējādi veicinot Latgales kulinārā mantojuma un tradīciju saglabāšanu, kā arī sekmējot nacionālās virtuves attīstību un popularizējot reģionālo produkciju , runāja centra vadītāja Tatjana Kozačuka.

Lauku atbalsta dienesta Valsts atbalsta un LEADER pasākumu nodaļas vadītāja Maruta Šepovalova informēja par iespējām saņemt valsts atbalstu dalībai pārtikas kvalitātes shēmās. Atbalsta mērķis ir veicināt kvalitatīvu pārtikas produktu ražošanu, apstrādi un pārstrādi, nodrošinot produkta nokļūšanu mazumtirdzniecībā.

Nodibinājuma” LEARN” vecākās konsultantes Ilzes Kiščenko informācija par Rēzeknes novada pašvaldības nodibinājuma” LEARN” mērķi- sekmēt lauku ekonomikas attīstību Rēzeknes novadā , izraisīja lielu interesi konferences dalībnieču vidū.

Ar aplausiem tika sveiktas un uzklausītas Igaunijas un Lietuvas pārstāvju prezentācijas, kurās viņas dalījās pieredzē, kā arī pateicās par uzaicinājumu piedalīties konferencē.

Enijas Kuzminskas apsveikums latviešu, igauņu , lietuviešu un latgaliešu valodās iepriecināja un saviļņoja konferences dalībnieces.

Aizraujošs un interesants bija Māmiņu kluba vadītājas Olgas Strodes stāstījums par kluba darbību, kas mājvietu radis Austrumlatgales radošo pakalpojumu centrā ”Zeimuls”.

Pēc Austrumlatgales radošo pakalpojumu centra ”Zeimuls” atbildīgas darbinieces Svetlanas Denisovas stāstījuma par centru un apsveikuma, konferences dalībnieces tika aicinātas uz kafijas pauzi, kuru sarūpēja kafejnīcas „ Rossita” darbinieces.

Lielu atsaucību un ieinteresētību konferences dalībnieču vidū, guva iespēja piedalīties radošajās darbnīcās: ūdens rožu izgatavošana, stikla apgleznošana, viengadīgo puķu krāsu dārza plānošana, gleznošana, lavandas maisiņu izgatavošana, filcēšana, kļavas lapu darbnīca, dekoratīvo ziedu izgatavošana. Gribu izteikt pateicību minēto darbnīcu vadītājām par iespēju konferences dalībniecēm apgūt jaunas prasmes.

Konferences dalībnieču sajūsmu un prieku izjutām pēc ekskursijas Rēzekne- pilsēta Latgales sirdī, kuru laipni piekrita novadīt Rēzeknes tūrisma attīstības centra gides Gunta Grabuste, Elīna Pastare, Diāna Drozdova. Paldies meitenes!

Konferences pirmās dienas noslēgumā notika svētku vakars Rēzeknes novada pašvaldības telpās ar Rēzeknes pilsētas un novada mākslinieku, pašdarbības kolektīvu piedalīšanos, studijas „ Dzīpariņš” tērpu demonstrējumiem. Mūsu uzaicinājumam laipni atsaucās un piekrita piedalīties koncertuzvedumā : grupa

” Galaktika” , postfolkloras grupa” Rikši” , Rēzeknes novada vokālā studija” Skonai”, deju studija Dynamic Hit, J.Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas audzēkņi, Kaunatas vidusskolas un Kaunatas TN vidējās paaudzes deju kolektīvi, Tautas lietišķās mākslas studija „ Dzīpariņš”. Paldies šo kolektīvu vadītājiem, dalībniekiem par atsaucību , skaistajiem mirkļiem, ko viņi sniedza ar saviem priekšnesumiem. Mums organizatoriem bija liels gandarījums, ka izdevās radīt jauku svētku atmosfēru un viešņas iesaistīt gan rotaļdejās, gan kopīgās dziesmās.

Vakaru noslēdzot zālē tika ienestas trīs lielas, skaistas, garšīgas tortes, kas tiek sagaidītas ar aplausiem, vispārēju sajūsmu un simbolizē konferences trīs valstis. Zibsnī foto spuldzes un delegāciju vadītājas uzmanīgi, ar lielu piesardzību nogriež pirmos tortes gabaliņus, lai cienātu klātesošās viešņas. Tas ir brīnumskaists mirklis! Paldies šo skaisto meistardarbu cepējām: Kaunatas vidusskolas pavārei Žannai Viļumai, konditorejas firmas Edgars” kolektīvam, Marijai Deksnei.

Konferences otrās dienas programmā Rēzeknes novada sieviešu veiksmes stāsti, kuros klausoties redzam, cik radošas, apburošas, darbīgas, izdomas bagātas ir mūsu sievietes.

Aija Kuzminska no Rāznas ezera akmentiņa , to apstrādājot( īpaša tehnoloģija) , ieguvusi īstu Rāznas pērli, un tādu pērli dāvanā saņem katra konferences dalībniece.

Marta Igaune savā dzimtas īpašumā „ Dzimta” no savā dārzā audzētām ogām gatavo vīnu. Aizraujošs ir viņas stāstījums par iespēju dzimtajā novadā darboties šajā jomā. Neizpalika arī vīna degustācija.

Anita Kairiša- LEARN projekta” Saules nātre” vadītāja un realizētāja pauda izbrīnu par to, ka daudzi cilvēki ir aizmirsuši nātres vērtīgās īpašības. Izrādās, ka nātre var sniegt nepieciešamo atbalstu daudzās cilvēka dzīves jomās, bet visvairāk labsajūtas un veselības saglabāšanai.

Mājražotāja Valentīna Svarinska savā piemājas dārziņā izaudzētos dārzeņus prot pārvērst garšvielu maisījumos, kas piedod ēdieniem neatkārtojamu garšu. Konferences dalībniecēm bija iespēja uz Valentīnas izceptas maizītes izgaršot vienu no daudzajiem maisījumiem. Tas bija brīnišķīgs!

Tiešās pirkšanas kustības Rēzeknē, veikala” Zaļais” vadītāja Iveta Aleksāne ar prieku stāstīja , ka „Zaļais” ir vieta, kur vienuviet apkopotas Latvijā ražotas dabiskas un noderīgas lietas, ar tiešu uzsvaru uz vietējiem ražotājiem. Sortiments ir plašs, iekļaujot pārtikas preces, uztura bagātinātājus, kosmētiku, kā arī mājlietas un dizaina priekšmetus. Sadarbībā ar veikalu „ Zaļais” izveidots pirmais tiešās pirkšanas pulciņš.

Pēc mazas kafijas pauzes konferences dalībniecēm bija iespēja izbaudīt „ Zaļā tirdziņa” burvību, lauku sieviešu rokdarbu, suvenīru izstādi- prezentāciju. Ar līdzatvestiem rokdarbiem izstādē piedalījās arī mūsu konferences dalībnieces no Lietuvas un Igaunijas. Skatoties uz rokdarbu daudzveidību rodas pārliecība , ka vecmāmiņu, māmiņu, māsu vai draudzeņu čaklās rokas nebeidz rosīties nekad.

Pasākuma dalībnieces konferences otrajā dienā viesojās lauku saimniecībās „Apkalnmājas”, „Untumi” , apmeklēja Makašānu amatu vidusskolu.

Zirglietu un ādas izstrādājumu amatu darbnīcā „ Apkalnmājas” konferences dalībnieces izmēģināja roku atslēgas piekariņa tapšanā, savukārt zirgu sētā” Untumi” tika piedāvāta iespēja vizināties ar zirgiem seglos un zirgu pajūgā. Makašānu amatu vidusskolas direktores Gundegas Rancānes stāstījums par skolu bija aizraujošs, izraisīja lielu interesi . Vēl lielāku sajūsmu radīja G.Rancānes gleznas, kuras māksliniece izrādīja ekskursijas dalībniecēm. Paldies saimniecību vadītājām Irēnai Baufalei, Ligitai Harčevskai , Makašānu amatu vidusskolas direktorei Gundegai Rancānei par atsaucību .

Konferences noslēgumu Fr. Trasuna muzejā” Kolnasāta” Sakstagala pagastā ieskandināja folkloras kopas ” Kolnasāta” skanīgās balsis, kuras pasākuma gaitā ik pa brīdim mūs priecēja . Konferences dalībnieces ar interesi iepazinās ar Franča Trasuna muzeju, kas kļuvis par ievērojamu novada kultūrvēstures centru un tūrisma objektu. Apskatījās ekspozīciju par Fr.Trasunu un novadnieku, rakstnieku Jāni Klīdzēju, klētiņā aplūkoja senos sadzīves priekšmetus.

Par garšīgu maltīti bija gādājušas Sakstagala pagasta darbīgās sievietes , muzeja darbinieces. Ēdiens, kas gatavots uz ugunskura muzeja teritorijā , garšoja visiem, arī papildporciju varēja dabūt. Laika apstākļi mūs lutināja, un tas šim brīdim piedeva īpašu noskaņu. Konferences dalībnieču sejas staroja priekā, mazākās un lielākās grupiņās sadalījušās sievietes sarunājās, jokoja, fotografējās, skanēja tautas dziesmas.

Pie Sakstagala pagasta ēkas katras valsts pārstāves iestādīja tūju , simbolizējot triju Baltijas valstu draudzību, vienotību.

Divas dienas ir paskrējušas. Ir pienācis brīdis atvadīties, lai nākamgad atkal satiktos. Izskan pateicības vārdi, savstarpēja apdāvināšana, mīļi, no sirds teikti „paldies”.

Mums ir prieks, gandarījums par paveikto un ir labi padarīta darba sajūta !

Gribu pateikties arī šī pasākuma atbalstītājiem, sponsoriem:

Rēzeknes novada domei, Kaunatas pagasta pārvaldei, Sakstagala pagasta pārvaldei, SIA ”Rēzeknes gaļas kombināts”, SIA” Lekon”, SIA” Skaida PV”, SIA „Sprūževa-M”, Latgales reģiona” AVON” nodaļai, Austrumlatgales radošo pakalpojumu centram „Zeimuls”, Studijai „ Foto un Video”, Z/S „ Zvejnieki”, viesnīcai „ Latgale”, Fr.Trasuna muzeja „ Kolnasāta” kolektīvam, SIA” Zaļā sala –R”, SIA” Anēls”, Aglonas maizes muzejam.

Kārtējo reizi esmu pārliecinājusies par latgaliešu atsaucību, apliecinājums tam ir Jūsu atbalsts šī pasākuma rīkošanā ! Paldies !

Rēzeknes reģiona lauku sieviešu biedrības „Sidrabrasa” vadītāja Rita Tērauda

Click to Listen highlighted Text!