Kaunatā jaunieši apguva zaļās domāšanas pamatus
No 9. jūnija līdz 11. jūnijam Rēzeknes novada pašvaldības Kaunatas apvienības pārvaldē realizēts Vides aizsardzības fonda projekta “Teritorijas un zaļās zonas stāvokļa uzlabošana Kaunatas apvienības pārvaldē” aktivitāte “Neformālās apmācības “Izmests Nav Zudis” 20 Kaunatas apvienības bērniem vecumā no 10 līdz 12 gadu vecumam”. Neformālo apmācību kopējā summa sastādīja 2700,00 euro, finansējums no Rēzeknes novada pašvaldības Vides aizsardzības fonda līdzekļiem.
Trīs dienas bērni kopā ar darba grupu attīstīja prasmes, iemaņas un zināšanas par dabai draudzīgas vides veidošanu, izpratni par Latvijas vērtībām, zaļa dzīvesveida paradumiem.
Lai veicinātu bērnu izpratni par dzeramā ūdens ieguvi, sagatavošanas procesu un piegādi iedzīvotājiem, pirmajā dienā devāmies ekskursijā uz SIA "Rēzeknes ūdens” un Rēzeknes ūdens notekūdeņu attīrīšanas iekārtām Greivuļos. Šajā dienā apmeklējām ALAAS vides klasi un sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonu "Križevņiki”, kur neformālo apmācību dalībnieki ieguva jaunas zināšanas un iemaņas par dabai draudzīgas vides veidošanu, par šķirošanas paradumu uzlabošanas iespējām, tika veicināta izpratne par to atkārtotu izmantošanu un šķirošanas nepieciešamību. Bērni apzinājās, ka šķirošana un pārstrāde ir svarīga daļa no ilgtspējīgas dzīves un dzeramā ūdens kvalitātei ir liela nozīme cilvēka ikdienā.
Otrajā dienā devāmies ekskursijā uz Līvānu stikla un amatniecības centru. Tur apmeklējām ekspozīciju “Līvānu stikla muzejs”, kur iepazinām Līvānu stikla fabrikas vēsturi un apskatījām visās varavīksnes krāsās zaigojošo Līvānu stiklu. Apmeklējām ekspozīciju “Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.”, kur iepazinām Latgales amatniecības vēsturi un apskatījām garāko jostu Latvijā. Līvānu stikla un amatniecības centrā piedalījāmies radošajā nodarbībā, kurā apgleznojām stikla magnētiņus, kā arī piedalījāmies stikla pūšanas darbnīcā, uzzinājām stikla izstrādes tehnoloģijas noslēpumus un ielūkojamies stikla izstrādājumu tapšanas procesā. Pēcpusdienā apmeklējām vietējo mājražotāju “Līvānu ķiploks”, kur uzzinājām par ķiploku audzēšanu un to pārstrādi, kā arī nogaršojām ražotus gardumus no ķiplokiem.
Lai iepazītu kultūrvēsturisko mantojumu audiogida pavadībā, devāmies izbraucienā pa Daugavu ar kuģīti “Visvaldis”. Brauciena laikā baudījām dabu un tās tuvumu, apskatījām krāšņāko, objektiem bagātāko Daugavas posmu, kur no upes paveras plaši ainaviski skati – ievērojamākais un Latvijā lielākais – Jersikas pilskalns un otrā krastā Dignājas pilskalns, apceļojām ar nostāstiem bagāto, apdzīvoto Ploņu salu, kā arī uzzinājām daudz interesantu stāstu par citiem kultūrvēstures objektiem gleznainās Daugavas krastos.
Pēdējo neformālo apmācību dienu pavadījām Mākoņkalna brīvā laika pavadīšanas centrā “Strops”. Šajā dienā bērni sagatavoja krāsošanai un nokrāsoja šķirošanas tvertņes, kuras aizceļoja uz Kaunatas apvienības jauniešu centriem. Neformālo apmācību dalībnieki piedalījās apdrukas darbnīcā, kur katrs sev izgatavoja T-kreklu sietspiedes tehnikā ar neformālo apmācību nosaukumu “Izmests nav zudis” un logo. Bērni piedalījās nozīmīšu izgatavošanas darbnīcā un street food pagatavošanas darbnīcā “Burgernīca”. Neformālās apmācības noslēdzās ar Kahoot spēli, interaktīviem uzdevumiem zināšanu pārbaudei, kas tika iegūtas neformālās izglītības procesā.
Neformālo apmācību mērķis tika sasniegts, jo bērni ieguva jaunas zināšanas un iemaņas par dabai draudzīgas vides veidošanu, veidoja izpratni par Latvijas vides vērtībām, daudzpusīgā veidā tika mācīti un veicināti zaļākas un ilgtspējīgākas dzīves paradumi, kurus piekopt arī ikdienā.
Neformālās apmācības “Izmests Nav Zudis” organizēja un novadīja Kaunatas apvienības pārvaldes jaunatnes darbinieces Jekaterina Itkača un Tamara Kablanova.
Liels paldies visiem, kas piedalījās veiksmīgā neformālo apmācību norisē!
Sagatavoja Tamāra Kablanova, Kaunatas Jauniešu centra vadītāja