Maltas vidusskolas skolēni mācās aprites ekonomikas principus brīvā dabā
Projekta “Europe Direct Austrumlatgalē” ietvaros, atzīmējot Eiropas nacionālo parku dienu, 24. maijā Rāznas Nacionālā parka jaunie reindžeri – Maltas vidusskolas skolēni, aicināja uz “Zero waste” pikniku savus skolas biedrus, skolotājus un vecākus.
Piknika devīze – baudi dabu un gatavo maltīti brīvā dabā, veidojot pēc iespējas mazāk atkritumu.
Eiropas zaļais kurss iesaka ievērot aprites ekonomikas principus, un tas nozīmē veikt pēc iespējas mazāk pirkumu. Piemēram, daudzas lietas, var nepirkt, bet aizņemties. Var atteikties no vienreizlietojamiem traukiem, bet lietot parastos traukus, kurus pēc tam var izmazgāt. “Gatavojot ēdienus, labāk izmantot vietējo zemnieku izaudzētos produktus, ka arī vietējo ražotāju piedāvātās garšvielas. Tādā veidā piegādes ķēdes būs īsākas, samazināts izmešu daudzums, kas rodas, vedot produktus no tālām zemēm”, atgādināja Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciāliste Rāznas Nacionālā parka jauno reindžeru mentore Diāna Selecka.
Maltas vidusskolas mājturības skolotāja Rita Siņavska rādīja, kā ugunskura katlā vārīt frikadeļu zupu, bet pankūku cepšana uz īpašas, piknikiem domātas, pannas bija uzticēta pašiem skolēniem. Rita pastāstīja, ka katls un panna tika iegādāti cita projekta ietvaros, un tagad tiek izmantoti ļoti bieži: “Ļoti vērtīgs inventārs, izmantojam visu laiku. Tiesa gan, šāda katla izmantošanai vajag lielāku cilvēku skaitu, jo maziem apjomiem arī kurināt ugunskuru nav lietderīgi. Šis pikniks ir paredzēts lielai skolēnu grupai.”
Gatavošanas procesā tika pārrunāti arī atkritumu šķirošanas jautājumi, proti, kompostējamie atkritumi tika novietoti atsevišķi no pārējiem, bet olu čaumalas tika atliktas malā – tās tiks aizvestas vistiņām. Tādā veidā samazinās atkritumu daudzums, un lietas tiek izmantotas daudz lietderīgāk.
Kamēr daļa jauniešu darbojās pie ēdiena gatavošanas, pārējie ar lielu interesi iepazina apkārtni pasākuma norises vietā kopā ar Rāznas Nacionālā parka dabas centra vadītāju Regīnu Indriķi – atpazina koku sugas, pētīja uz tiem sastopamās sugas. R.Indriķe pastāstīja, ka uz kokiem aug vairāku sugu ķērpji un daži no tiem ir tīra gaisa indikatorsugas, kā, piemēram, plūmju evernija un pūslīšu hipogimnija. Un kur nu vēl kukaiņi un zirnekļi – dažādu krāsu un lieluma, tie bija manāmi uz koku stumbriem, lapām un zariem.
Jaunais reindžeris Una Pranča atzina, ka ieguva jaunas zināšanas: “Man likās interesanti, ka kokiem atšķiras sūnas, atkarībā no tā, kur tie aug. Arī ēst gatavošana brīvā dabā man ļoti patika. Mēs ģimenē esam dabai draudzīgi – piknikos izmantojam čuguna katlu un savā dārzā augošos produktus.”
Arī pārējie piknika dalībnieki ar pasākuma norisi bija ļoti apmierināti. Jaunajam reindžerim Alisei Barovskai pikniks patika: “Bija interesanti. Man visvairāk patika gatavošanās piknikam un informācija, kā to darīt dabai draudzīgi. Patika palīdzēt taisīt ēdienu. Ļoti labs skolas gada noslēgums brīvā dabā!”
Pirms sākt ēdienu baudīšanu, piknika dalībnieki vēlreiz pārrunāja atkritumu šķirošanas būtību. Tos atkritumus, kurus nevar pārstrādāt, nevajadzētu izmest mazajās urnās, bet gan ievietot lielākos konteineros. Tādā veidā samazinās atkritumu izvešanas izmaksas.
Paldies par atbalstu piknika organizēšanā Maltas vidusskolai, skolotājām Ritai Siņavskai, Jolantai Kotebo, Ksenijai Orlovai un Rāznas Nacionālā parka dabas centram.
The information was prepared by
Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciāliste
Diana Selecka
For reference
Vairāk par projektu “Europe Direct Austrumlatgalē”
https://www.facebook.com/EDAustrumlatgale
https://rezeknesnovads.lv/iedzivotajiem/projekti/edic-austrumlatgale/