Notiek lapsu un jenotsuņu vakcinācija pret trakumsērgu

Pārtikas un veterinārais dienests maijā uzsācis savvaļas lapsu un jenotsuņu kārtējo vakcināciju pret trakumsērgu. Vakcinācijai tiek izmantota dzīva, novājināta trakumsērgas vīrusa SAD BERN MSV Bio 10 celmu saturoša vakcīna „Lysvulpen por.a.u.v.”. Vakcīna šķidrā veidā ievietota folija kapsulā, kas iestrādāta barības apvalkā. Ēsma izskatās kā brūngans kubiks, nedaudz mazāks par sērkociņu kastīti. Vakcīnas tiks izvietotas vienmērīgi Latvijas austrumu daļā 25600 kvadrātkilometru platībā, uz vienu kvadrātkilometru izsviežot 20 līdz 23 vakcīnas ēsmas ar 500 metru atstarpi starp lidojumu joslām.
„Šīs vakcīnas ir piemērotas tikai dzīvniekiem. Nekādā gadījumā, ja atrodat šādu kubiciņu, neņemiet to rokās, neplēsiet vaļā un neduriet pušu. Ja šis šķidrums nonāk uz cilvēka acīm, gļotādas vai kādā brūcē, tad kontaktējieties ar savu ģimenes ārstu,” uzsver PVD eksperts Mārtiņš Seržants.
Vakcinācija notiek sauszemes teritorijā, Krievijas un Baltkrievijas pierobežas apkārtnē – no Valkas līdz Viesītei, izņemot apdzīvotas vietas. „Ja atrodat šādu vakcīnas kubiņu kaut kur iekritušu pagalmā, tad novietojiet to ārpus sētas, lai mūsu galvenais klients – lapsa vai jenotsuns – viņu atrastu un apēstu,” pamāca Mārtiņš Seržants.
10 gadu laikā ir izkaisīti aptuveni 30 miljoni kubiciņu. Rezultātā pēdējo trīs gadu laikā Latvijā nav konstatēts neviens gadījums, kad kāds būtu inficējies ar trakumsērgu, tomēr kaimiņvalstīs Krievijā un Baltkrievijā šī problēma vēl aizvien ir aktuāla, tāpēc vakcinācija profilaktiskos nolūkos turpināsies arī nākamajos gados, lai, kā piebilst PVD eksperts, novērstu iespēju, ka kāda traka lapsa atskrien pie mums no kaimiņvalstīm.

Click to Listen highlighted Text!