Programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes Feimaņu pamatskolā 2024./25. m.g. 1. semestrī
8. oktobrī, izmantojot programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu, Feimaņu pamatskolas 1.-9. klašu skolēni visu dienu pavadīja Siguldā.
Turaidas muzejrezervātā 1.-3. klašu skolēni izzināja Turaidas vēsturi, apskatīja Skulptūru dārzu, baznīcu, apmeklēja Turaidas Rozes piemiņas vietu, iepazinās ar Turaidas pils kompleksa ekspozīcijām par arheoloģijas, kultūras un mākslas vēsturi.
1.-9. klašu skolēni piedzīvoja vienreizēju iespēju nokļūt 14.-16. gadsimtā, piedaloties izglītojošajā programmā “Ciemos pie Turaidas fogta”. Skolēni, tērpjoties viduslaiku apģērbā, iejutās bruņinieku, zemnieku, dāmu, saimnieču lomās, uzzināja par iedzīvotāju dalījumu kārtās un fogta amata funkcijām. Bruņinieki pasniedza Turaidas pils pārvaldniekam - fogtam programmas veidotāju sarūpētās dāvanas, bet zemnieki - nodevas. Viesošanās laikā Turaidas fogta un rakstveža vadībā dalībnieki apguva viduslaiku manieres un seno rakstību uz vaska tāfelītēm, pašrocīgi izgatavojot dokumentu. Izspēlētā lomu spēle par viduslaikiem Turaidā visiem ļoti patika.
Darbojoties programmā "Orientēšanās spēle -Tūkstošgades stāsts", skolēniem bija iespēja pašiem doties iepazīt Turaidas muzejrezervāta teritoriju, atrast kartē norādītos objektus un atsevišķus priekšmetus.
Skolēnu atsauksmēs par Turaidas muzejrezervāta apmeklēšanu bija norādīts, ka abās interaktīvajās spēlēs atraktīvi pavadīts laiks Turaidas muzejrezervātā, gūts daudz jaunu iespaidu, papildinātas zināšanas par viduslaiku mantojumu Latvijā. Neaizmirstams iespaidus uz katru atstājusi uzkāpšana Turaidas tornī, no kura paveras brīnumaina ainava un no atrašanās tādā augstumā pat aizraujas elpa.
Gūtmaņalā visi apskatīja uz alas sienām saglabājušos uzrakstus no 17. gadsimta, atcerējās leģendu par Turaidas rozi.
1.- 9. klašu skolēni apmeklēja arī Siguldas Jauno pili un Livonijas ordeņa Siguldas pili, lai klātienē apskatītu latviešu nacionālā romantisma interjera pērli - Rakstnieku pili, tās savdabīgo arhitektūru un iepazītos ar bagātīgo muzeja ekspozīciju, kā arī apskatītu Siguldas pilsdrupas. Tā skolēni klātienē iepazina 20. gadsimta Latvijas valsts vēsturi un tā laika mākslas vecmeistaru ieguldīto milzīgo devumu latviešu nacionālā romantisma interjera veidošanā.
Skolēnu atsauksmēs par Siguldas Jaunās pils un Livonijas ordeņa Siguldas pils apmeklēšanu bija norādīts, ka tika papildinātas zināšanas par Latvijas vēsturi. Īpaši patikusi pieejamā Siguldas Jaunās pils apskate audio gida pavadībā, piedāvātās interaktīvās spēles, Livonijas ordeņa Siguldas pils pilsdrupās pastaigas pa senajiem mūriem, iespēja uzkāpt Dienvidu un Ziemeļu torņos un izbaudīt senatnīguma auru un ainavas, kas paveras uz Gaujas senieleju.
Skolēniem šīs izglītojošās nodarbības ir lieliska dāvana no programmas “Latvijas skolas soma”, kas dod iespēju paplašināt redzesloku, gūt pozitīvas emocijas, apskatīt kultūrvēsturisko mantojumu.
Izzinošais un izglītojošais pasākums Siguldā sekmēs vēstures, mākslas un literatūras mācību vielas un satura apguvi, vienlaikus spēcinot patriotismu un lepnumu par savu valsti un valodu.
Liels paldies Siguldas novada muzeju darbiniekiem, kas sekmēja izzināšanas procesu un pasākumu izdošanos.
Feimaņu pamatskolas skolēnu gūtos iespaidus Siguldā apkopoja “Latvijas skolas soma” koordinatore Aina Drikšņa