Programmas “Latvijas skolas soma” pasākumi 2023./2024.m.g. 1. semestrī Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā
Pateicoties projektam, 8. novembrī Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas 2. klases skolēni apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju, programmu “Māla pikuča piedzīvojumi”. Programma tiek vadīta Latgales keramikas ekspozīcijā “Māla un uguns pārvērtību radīts brīnums“. Nodarbībā kopā ar pasaku tēlu Māla pikuci skolēni devās brīnumainajā Latgales keramikas valstībā un izzināja, kā māls pārvēršas podos, svečturos u.c. Bērni apskatīja muzeju un iepazinās ar keramiķa darba instrumentiem, uzzināja, ka māla traukus senatnē taisīja ar rokām un kādiem tiem bija jābūt, lai apdedzinot nesaplīstu. Bērniem rādīja kā var izrotāt māla traukus, un apskatīja dažādu formu un krāsu traukus. Nostiprināja savas zināšanas par Latgales keramikas daudzveidību, piedaloties sarunā un pildot uzdevumus. Programmas otrajā daļā bija iespēja pašiem veidot no māla suvenīrus kaķīšus, putniņus, bļodiņas, ko varēja paņemt līdzi.
Bet 1., 3. un 4. klases devās uz Latgales vēstniecību GORS. Tā bija izzinoša nodarbība pa Latgales kultūras centru, kas apvieno sevī kultūras mantojumu un senās vērtības, tradīcijas un jaunradi, valodu un notikumus, nozīmīgākās pasaules tendences, mākslu, kultūru, dejas un dziesmas. Tā nav tikai interesantā arhitektūras celtne, kultūras centrs – koncertzāle, kino, dzīves vieta māksliniekiem, izstāžu vieta mākslai, bet arī kopā sanākšanas vieta, ideju ģenerators un gara izaugsmes pilnveidotājs.
Nodarbības laikā skolēni varēja ieskatītiesLatgales vēstniecības GORS aizkulisēs: novērtēt koncertzāļu transformācijas, ieskatīties mākslinieku telpās. Sajūsmu radīja telpas, kas apslāpēja skaņas un lieliski iederējās orķestru mēģinājumiem, savukārt deju zāle ar elastīgu grīdas segumu liecināja par to, ka tika padomāts par dejotāju drošību. Kravas lifts pārsteidza ar savu celtspēju! Aizkulisēm raksturīgs modernais stils, kas sastopams rūpnīcās – atklāto komunikāciju veidā. Kopumā viss redzētais – iespaidīgs, tehnoloģisks un lielisks.
3. decembrī 5.-9. klašu skolēniem bija iespēja Latgales vēstniecībā GORS noskatīties Latvijas Jaunatnes teātra muzikālo izrādi “Kapteiņa Granta bērni”. Izrāde ir par drosmi, mīlestību, pārbaudījumiem un piedzīvojumiem. Meklējot pazudušo kapteini, skatītāji kopā ar populāriem aktieriem devās ceļojumā apkārt pasaulei. Uz desmit metrus garā un septiņus metrus augstā buru kuģa “Duncan” un krastos, kur kuģis piestāja, risinājās daudz interesantu notikumu un pārpratumu. Skanēja Imanta Kalniņa dziesmas, īpaši skaists bija draugu Džona un Mērijas dziedājums Mika Galvanovska un Sandijas Misikas izpildījumā. Viskomiskākās un jautrākās bija epizodes ar izklaidīgo ģeogrāfu Žaku Paganelu, ko lieliski atveidoja Jānis Kirmuška. Iespaidīgi bija skati, kad uz skatuves darbojās tautas deju ansambļa dalībnieki.
Izrāde iepatikās ar neparasto romāna interpretāciju, aktieru spēli un muzikālo pavadījumu. Skolēnu vēroja aktieru darbību uz skatuves, sekoja līdzi saturam un pilnveidoja latviešu valodu.
22. decembrī skola viesojās talantīgie mūziķi Rūta Dūduma and Jānis Ķirsis. Visi skolas skolēni piedalījās Koncertlekcijas “Ceļojums gadalaikos. Ziema” programmā iekļauti populāri latviešu komponistu (Arvīds Žilinskis, Mārtiņš Brauns, Raimonds Pauls) un dzejnieku radīti skaņdarbi, kas vēsta par gadalaikiem, it īpaši par ziemu! Protams, arī par Saulgriežiem tautasdziesmās, svētku korāļos, teātra un kino mūzikā, kā arī pasaules mūzikā: Antonio Vivaldi, Pēteris Čaikovskis, Holivudas leģendas un daudz, daudz citu visiem iemīļotu dziesmu! Caur vizuāli krāšņo un muzikāli bagātīgo, atraktīvo programmu talantīgie mūziķi Rūta Dūduma and Jānis Ķirsis skolēniem ļāva paraudzīties uz Latvijas gadalaikiem kultūras un vēstures kontekstā, tā ļaujot labāk iepazīt literatūras, mūzikas un mākslas klātbūtni dabā. Apkopojot skolēnu atsauksmes, klases audzināji bija patīkami pārsteigti par to pozitīvismu un sirsnīgumu, kuru skolēni bija saskatījuši programmā.
Paldies projektam "Latvijas skolas soma” par iespēju paplašināt bērnu redzesloku un interesanti pavadīt laiku!
Informāciju apkopoja Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas koordinatore Evita Kubecka