Radošā un pārsteigumiem pilnā dzejas diena Rēzeknes novadā

11.09.2024

Culture

Septembris Latvijā jau izsenis tiek dēvēts par dzejas mēnesi. Vēsturiskais skaidrojums tam ir meklējams tālajā 1965. gadā, kad Rīgā, pašreizējā Esplanādē, atzīmējot latviešu dižgara Raiņa 100. dzimšanas dienu, tika rīkots pirmais Dzejas dienu pasākums. Pēc tā Latvijas Rakstnieku savienība nolēma dzejas dienas rīkot ik gadu, tā iedibinot jaunu tradīciju, veltot to dzejas daiļradei. Tradīcijas ideja tiešām laika gaitā ir pāraugusi par visā Latvijā gaidītiem ikgadējiem pasākumiem, kas veltīti dzejniekiem un viņu veikumam, iezīmējot septembri ne tikai par viršu mēnesi, kā to pieņemts saukt no sendienām, bet arī par dzejas mēnesi!

Arī Rēzeknes novadā ik gadu notiek dzejai veltītas norises un kultūras notikumi. Nautrēnu pagastā, kas ir šūpulis daudzām ievērojamām kultūras personībām, tajā skaitā rakstniekiem Andrivam Jūrdžam, Pīteram Miglinīkam, dzejniekiem Annai Rancānei, Ontonam Kūkojam un Francim Kempam, literātam Nikodemam Rancānam, publicistiem Jānim Miglinīkam, Donatam Miurinīkam, Jānim Cibuļskim, Pēterim Jurciņam, dzejas dienu pasākumi ir kļuvuši jau par vienu no pagasta vizītkartēm, godinot savas puses ievērojamās literārās personības, kā arī kļūstot par vietu, kur tiek atklāti jauni talanti. Jau trešo gadu septembra mēnesī Rogovkā notiek latgaliskais dzejas slams “Rogovkys dzejis voga”, kas ir platforma jaunajiem dzejniekiem sevis pierādīšanai, sevis atrādīšanai sabiedrībā, iespējai gūt panākumus un arī tikt pie muzikāla pavadījuma saviem daiļdarbiem. Iepriekšējā gada uzvarētāja darbs nākamajā "Dzejis vogā" tiek prezentēts jau ar muzikālu apdari - to notīs ietērpj un prezentē vietējie komponisti, mūziķi un dziesminieki. "Rogovkys dzejis vogas" autorei Ingai Vigulei, aizvadot otro dzejas dienu pasākumu, pagājušā gada septembrī radās ideja paplašināt pasākuma apvārsni vairāku apvienību līmenī. Tā, sadarbojoties Nautrēnu apvienības Nautrēnu pagastam, Maltas apvienības Ozolaines pagastam un latgaliešu kultūras kustībai "Volūda", radās doma par muzikālajām dzejas brokastīm jaunajā Ozolaines pagasta kultūrvietā - Pleikšņu kalnā, kas atrodas tepat Rēzeknes pilsētas pierobežā. Iedvesmojoties no Ontona Kūkoja reiz radītā dzejoļa "Pleikšņu kolni" rindām, pasākums ieguva nosaukumu "Gulguošona", kas, tulkojumā no latgaliešu mēles, nozīmē radīt plūstošas, līstošas skaņas, tekot ūdenim, pūšot vējam vai spurdzot smiekliem. 

7. septembra vēlās muzikālās brokastis pie balti klātiem galdautiem tika svētītas no augšas ar brīnišķīgu laiku, padarot šo dienu par neticami skaistu rudens ievada cēlienu, kurā satikties dzejai, mūzikai, dabai un mākslai. Pleikšņu kalna dabas koncertzāle kļuva par vietu, kurā dzejai pieteikt sevi jau no rīta, lai vēl kāds var ieklausīties iepriekšējā gada dzejas slama uzvarētāju darbos, bet klausītāji labāk iepazītu šī gada dzejnieku sacensību žūrijas locekļus un to radītos darbus. Pleikšņu kalna dabas koncertzālē uz skatuves kāpa literāte, grāmatu autore un vairākkārtēja konkursa "Latgales prozas lasījumi" uzvarētāja Annele Slišāne, dzejnieks, atdzejotājs un tulkotājs Arvis Viguls, dzejniece Anita Mileika, dzejnieks, literāts, publicists un literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs. Arvja Vigula, Annas Rancānes, Valentīna Lukaševiča, Oskara Seiksta dzeju mūzikā ietērpa un atskaņoja mūziķis "Sovvaļņīks" jeb Ingars Gusāns ar dēlu Mareku Gusānu un dziesminieks Vinsents Kūkojs. Maģiskas noskaņas Pleikšņu kalnā radīja brīnišķīgais flautu trio "Svīres", kas nereti saldsērīgās dzejas noskaņas nomainīja ar vieglu un pozitīvu vokāli instrumentālo izpildījumu latviskā un latgaliskā mēlē. Jāpiebilst, ka par dzejas brokastu gastronomisko baudu rūpējās īsteni latgaliskā kafijas grauzdētava "KUUP", kas daudziem apmeklētājiem bija patīkams jaunatklājums. Pasākumu vizuāli mākslinieciski bagātināja jaunās mākslinieces Lijas Stivriņas klātbūtne, kas ir rakstnieces Anitas Mileikas jaunās grāmatas vāka mākslas darba autore. Šoreiz Lija skatītāju acu priekšā gleznoja ainavisko skatu, kas paverās no Pleikšņu kalna, radot pievienoto vērtību pasākuma saturam.

Pēc "Gulguošonas" Pleikšņu kalnā dzejas svētki ar plašu un bagātīgu programmu turpinājās Rogovkā trešajā dzejas slamā "Rogovkys dzejis voga", kas ir latgaliski rakstošo dzejnieku sacensība. Šogad dalībai slamā sevi pieteica 10 latgaliski rakstoši autori, pārsteidzot klausītājus un žūrijas locekļus ar ārkārtīgi izjustu, dziļu saturu un ievērojamu sniegumu. Dalībnieku vidū bija gan pieredzējuši, gan arī pavisam jauni autori. Cienīgā konkurencē un sīvā punktu cīņā latgaliskajā dzejas slamā "Rogovkys dzejis voga 2024" uzvaras laurus plūca līdz šim latgaliskajā literatūrā nedzirdēts autors - Silvestrs, kļūstot par šī gada patīkamu jaunatklājumu. Sacensību uzvarētājs saņēma naudas balvu 100 EUR vērtībā no Nautrēnu apvienības pārvaldes un 150 EUR naudas balvu no kultūras kustības "Volūda". Dzejas autoru uzstāšanos muzikāli bagātināja jauno mūziķu apvienība "Bruoli i muosys", jaudīgais kolektīvs "Laimas Muzykanti", enerģiskā repere "Ūga" un citi mūziķi. Tradicionāli pasākuma ietvaros tika gaidīti arī pirmatskaņojumi pērnā gada slama uzvarētāju darbiem. Šoreiz muzikālās drānās tika ietērpti Vinsenta Kūkoja un Anneles Slišānes teksti. Katru gadu "Dzejas vogu" vizuāli izceļ rotāšanās kādā īpašā krāsā. Šogad par galveno koloristiku noformējumā kļuva dzeltenā un zaļā, simbolizējot gan zaļo, vasarīgo svaigumu, gan dzelteno, saules pielieto siltumu, rudens augļu briedumu, velkot paralēles gan ar jauniem autoriem, gan pieredzējušiem. Katru gadu īpaša uzmanība tiek veltīta noformējuma simboliskajai nozīmei. Šogad organizatori centās parādīt to, ka dzeju var ne tikai lasīt, dziedāt, izdejot, bet ar dzeju var arī rotāt un dekorēt - pasākuma norises vietas griestus skaistināja Anneles Slišānes dzejoļa fragmenti, sarūpējot pārsteigumu pašai autorei.

Ar patīkamām un siltām satikšanām, sirsnīgu kopābūšanu, negaidītiem iedvesmas izvirdumiem, iepriekš neparedzētām performancēm, jaunatklājumiem, plašu emociju gammu un vēl virkni brīnišķīgu sajūtu ir aizritējuši dzejas dienu pasākumi Ozolaines un Nautrēnu pagastos. Paldies ikvienam darbīgajam prātam un rokām no Ozolaines un Nautrēnu pagastiem, kultūras kustībai "Volūda" par dažāda veida atbalstu un pasākumu finansiālajiem atbalstītājiem - Valsts kultūrkapitāla fondam! Jāatzīmē, ka dzejas dienu pasākumi notika Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās "Literārās jaunrades latgaliski veicināšanas programmas" 2024. gada norises ietvaros. Vien dažas dienas ir pagājušas kopš "Gulguošonas" un "Rogovkys dzejis vogas", bet jaunas idejas, iedvesmas radīti pamudinājumi jau virmo dalībnieku un organizatoru prātos, lai pēc gada jau atkal satiktos, svinētu kopābūšanu un radītu svētkus latgaliskajai dzejai un rakstīšanas mākslai!

Ozolaines pagasta kultūras pasākumu organizatore Santa Ostaša
Nautrēnu pagasta kultūras pasākumu organizatore Inga Vigule

Click to Listen highlighted Text!