Rēzeknes novada iedzīvotājiem sāksies bezmaksas mācības digitālo prasmju attīstībai

02.12.2024

Lifelong learning

Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda projekta „Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” ietvaros, sākot ar 2025. gadu iedzīvotājiem piedāvās mācības, lai attīstītu digitālās prasmes.

Mācības plānotas gan klātienē, gan attālināti, kā arī tiks piedāvāta  iespēja augstākā līmeņa kursu apgūt pašmācības ceļā. Klātienes nodarbības notiks Maltas, Viļānu, Dricānu, Nautrēnu un Kaunatas vidusskolās, Verēmu, Gaigalavas un Tiskādu pamatskolās.

Klātienes nodarbības tiek plānotas, lai veicinātu sabiedrības digitālās prasmes un iedzīvotāji patstāvīgi spētu lietot publiskā sektora un privātā sektora digitālos pakalpojumus, mācību iespēja paaugstināt savas digitālās pašapkalpošanās prasmes tiks piedāvātas visā Latvijā ikvienam iedzīvotājam. Projekta kopējais mērķis ir, lai līdz 2026. gada aprīlim vismaz 40 000 Latvijas iedzīvotāju būtu paaugstinājuši savas digitālās pašapkalpošanās prasmes.

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa: “Latvijā iedzīvotājiem ir elektroniski pieejama lielākā daļa publisko pakalpojumu. Mums kopīgi ir jārada priekšnoteikumi tam, lai arvien vairāk iedzīvotāju šos pakalpojumus lietotu. Izsaku lielu pateicību pašvaldībām, kas kopā ar mums strādā pie tā, lai kļūstam par tādu sabiedrību, kas mērķtiecīgi izmanto esošās un veido jaunas digitālo tehnoloģiju iespējas, uzlabojot dzīves kvalitāti ikvienam indivīdam un sabiedrībai kopumā, ceļot valsts un tautsaimniecības konkurētspēju.”

Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, atbilstoši ES Digitālās desmitgades ziņojumam, Latvija ievērojami atpaliek digitālo tehnoloģiju izmantošanā. Taču vienlaikus Latvija turpina būt starp līderiem ES publisko pakalpojumu digitalizācijā. Gan attiecībā uz sabiedriskajiem pakalpojumiem iedzīvotājiem (88,2%), gan uzņēmumiem (87,2%) Latvija ierindojas virs ES vidējā rādītāja (attiecīgi – 79,4%, 85,4%).

Kā liecina šī gada Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) rezultāti, tikai 45% Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 16 līdz 74 gadiem piemīt digitālās pamatprasmes. Latvija saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem kā citas valstis, ES vidējam līmenim šajā rādītājā esot vien 55,6%. Eiropas digitālās desmitgades mērķis līdz 2030. gadam ir vismaz 80% iedzīvotāju ar digitālajām pamatprasmēm. Tāpat arī  digitālās prasmes, kas ir augstākas par pamata prasmēm, ir zemā līmenī. Līdz ar to veidojas plaisa starp publisko un privāto elektronisko pakalpojumu piedāvājumu un prasmēm to izmantot. Digitālās desmitgades ceļa mērķis ir panākt, ka visiem galvenajiem publiskajiem pakalpojumiem pilsoņiem un uzņēmumiem 2030. gadā jābūt pilnībā pieejamiem tiešsaistē.  

Par iespējām projekta ietvaros papildināt savas prasmes, Rēzeknes novada iedzīvotāji var interesēties, sazinoties ar projekta koordinatori Elitu Opincāni, t. 64607186, e-pasts elita.opincane@saskarsme.lv

Click to Listen highlighted Text!