Rēzeknes novada skolēni turpina izglītoties par aktivitātēm sociālajos medijos
Rēzeknes novada Maltas, Viļānu, kā arī Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas skolēni turpina piedalīties projektā “Man nav vienalga”. Septembrī jaunieši identificēja un risināja problēmas savās skolās. Oktobrī tiešsaistes lekcijā- nodarbībā “Virtuālā pasaule – starp botiem, troļļiem, interneta huligāniem un ilūziju par anonimitāti” pie komunikācijas ekspertes Kristīnes Liepiņas dalībnieki uzzināja par dažādām lamatām, kurās var iekļūt internetā, un kā no tām izvairīties.
Skolēni atzīst, ka dalība projektā tiem devusi daudz. Lana Povareščenkova no Maltas vidusskolas atzīst, ka projekts palīdz jaunajiem līderiem tikt uzklausītiem, jo daži cilvēki nevēlas ņemt vērā ņemt vērā jauniešu viedokli vecuma vai kompetences trūkuma dēļ: ”Pateicoties dažādām lekcijām, esmu apguvusi daudz jaunu un vērtīgu zināšanu. Man patīk, ka šis projekts ne tikai palīdz mums, informējot par dažādām problēmām, ar kurām mēs varam saskarties, bet arī palīdz mums šīs problēmas atrisināt vai izvairīties no tām, izmantojot tehnoloģijas, pie kurām mēs jau esam pieraduši. Ceru, ka arī turpmāk projekts “Man nav vienalga” turpinās organizēt dažādas lekcijas un tikšanās par mūsdienu sabiedrībai aktuālām tēmām. Un būs arvien vairāk dažādu tēmu, par kurām jaunie līderi varēs izteikt savu viedokli!”
Viļānu vidusskolas skolniece Ksenija Jakušonoka teica, ka projekts “Man Nav Vienalga” ir iedevis motivāciju vēl vairāk izpausties sabiedrībā: ”Politiskā līdzdalība ir svarīga, lai ietekmētu sabiedrību un veidotu ne tikai valsts, bet arī novada politiku. Projekts izglītoja katru no dalībniekiem. Lai pirms viedokļu izteikšanās es būtu pārliecināta par tēmu, zoom laikā cītīgi klausījos to, ko stāstīja lektori. Projekts “Man Nav Vienalga” iemācīja dalīties ar savu viedokli, neklusēt. Izmantoju sociālos medijus, lai dalītos ar savu viedokli un piedalītos publiskajās diskusijās. Bija interesanti diskutēt ar 14. Saeimas deputāti Leilu Rasimu par politiskiem jautājumiem. Protams, gribētu papildināt savas zināšanas arī par citām tēmām, lai mans viedoklis un argumenti būtu vēl pārliecinātāki. Ir jāatceras par to, ka politiskā līdzdalība ir svarīgs demokrātijas pamats un katrs viedoklis var būt ieguldījums sabiedrības attīstībā.”
Aļesja Voronova no Viļānu vidusskolas uzskata, ka “Man nav vienalga!” ir viens no labākajiem projektiem, kurā viņa ir piedalījusies: “Šis projekts man ir devis lielisku pieredzi, ko var raksturot ar trim “ I” burtiem: jaunās Iemaņas, Iepazīšanās, Intereses. Projekts ir daudzveidīgs, patiešām un interesants, noderīgs, nav stresains. Esmu motivēta turpmāk strādāt un izmantot projektā iegūtās zināšanas, lai vadītu savus sociālos tīklus.”
Jūlija Kovjazina no Viļānu vidusskolas uzskata, ka dalība projektā viņai devusi daudz jaunu zināšanu: ”Projekts stāsta un parāda, kā mākslīgais intelekts ietekmē mūs un mūsu vidi, kas īsti ir mākslīgais intelekts, internets un kādi cilvēki/boti tur var būt (troļļi, nīdēji, boti utt.). Projekts man palīdzēja uzzināt daudz jaunu lietu, sākot no “kas ir mākslīgais intelekts” līdz “robotiem, troļļiem, spameriem un tā tālāk ”. Pateicoties šim projektam, es sāku izprast šo vidi, vairāk komunicēt ar cilvēkiem un kopumā kļuvu produktīvāka. Paldies šī projekta iniciatoriem, viņi sniedza lielu ieguldījumu skolēnu izaugsmē, paldies arī Maltas skolai par lekciju un dažādu aktivitāšu nodrošināšanu. Mēs esam ļoti auguši. Vēlos pateikt paldies arī manai mīļajai Viļānu vidusskolai par iespēju piedalīties šajā projektā. Ļoti interesants un labs projekts, kas attīsta gan komunikāciju, gan saziņas prasmes interneta vidē!”
Arī Mūzikas un mākslas vidusskolas audzēkņi priecājas par iespēju piedalīties projektā. Iluta Vaikule stāsta: "Uzsākot dalību projektā, man nebija ne jausmas, ka atvēršu acis uz notiekošo pasaulē. Mēs esam apmierināti, ka ir iespēja vairāk uzzināt par virtuālo vidi, MI (mākslīgo intelektu), kā arī esam kļuvuši atvērtāki sava viedokļa paušanā.”
“Projekts ir devis lielisku iespēju iepazīt mākslīgo intelektu un tā iespējas, attīstīt savas zināšanas saistībā ar sociālajiem medijiem. Piedaloties projektā, esmu kļuvusi drošāka, izsakot savu viedokli internetā un reālajā dzīvē,” tā saka Adriana Ivanova.
Vēl jaunieši ir pateicīgi par iespēju aktualizēt jauniešu problēmas vasaras nometnes laikā. Tāpat visi ir priecīgi par jauniem kontaktiem, zināšanām un jauniem domubiedriem, stāsta Mūzikas un mākslas vidusskolas audzēkņi:” Interesanti ir tas, ka mēs gan ZOOM platformā, gan nometnē atvērām acis arī uz negatīvo virtuālās pasaules pusi. Lektori arī deva savu labumu, sniedzot informāciju, kā sevi nepakļaut bīstamām situācijām virtuālajā vidē.
Pēc nometnes mēs bijām patīkami uzlādēti ar enerģiju un bijām priecīgi par iespēju satikt visus projekta dalībniekus. Tomēr mēs jutāmies nedaudz vīlušies, ka nometnes programmā bija minēts par sociālajiem tīkliem, bet pašā nometnē šī tēma netika plašāk izklāstīta. Mēs vēlējāmies uzzināt, kā spert pirmos soļus sociālajos tīklos, kā pārvarēt savu nedrošību un celt pašpārliecību internetā. Esam apmierināti ar projektu, jaunajām zināšanām un domubiedriem! Gaidām nākošo tikšanos!”
Projekta mērķis ir aicināt sabiedrību aktīvāk iesaistīties notiekošajos procesos, izteikt konstruktīvu viedokli un prast to aizstāvēt. Projekts turpināsies līdz 2024. gada martam.
Tiešsaistes lekciju ierakstus var noskatīties Youtube kanālā: https://www.youtube.com/channel/UCXR0nAGKlfnLdQLtD-UG05w
Rakstu sagatavoja Rēzeknes novada NVO “Viedokļu līderu skola”
For reference:
Projektu “Man nav vienalga” (“Community Collaborations to Identify and Interpret Misinformation” angl.) realizē biedrība “Viedokļu līderu skola”, tajā piedalās Maltas, Viļānu vidusskola, Latgales Mūzikas un mākslas vidusskola.
Projektu finansiāli British Council pārstāvniecība Latvijā “People to People Cultural Engagement” programmas ietvaros. Vairāk par British Council darbību Latvijā meklē www.britishcouncil.lv