Rēzeknes novada speciālās pamatskolas aktivitātes programmā “Latvijas skolas soma” 2023./2024. m.g. 1. semestrī

12.12.2023

Latvian School Case

Sākumskolas 1.-3. klašu skolēni apmeklēja Aglonas maizes muzeju. Ar lielu darba mīlestību saimniece Vija Kudiņa Aglonā izveidojusi Maizes muzeju, kur apmeklētāji var uzzināt par maizes tapšanas procesu, pagaršot maizīti vai iemēģināt roku tās cepšanā. Muzeja saimniece Vija Kudiņa ar visu sirdi godā ceļ Latvijas rudzu maizes klaipiņu. Bērniem bija iespēja pagaršo tikko ceptu maizīti, izveidot savu kukulīti rudzu maizes un izceptu paņemt līdzi. Ar lielu interesi bērni ieklausījās stāstā par maizes vēsturi, rudzu maizes gatavošanu pēc sentēvu metodēm. Ekskursijas iespaidi mums visiem ilgi paliks atmiņā. Skolēni iepazinās arī ar citām Aglonas ievērojamākajām vietām.

Savukārt 4.-6. klašu skolēni 10. oktobrī viesojās Lūznavas muižā un apmeklēja nodarbību. Lūznavas muiža ir Latgales jūgendstila pērle, kas 20. gadsimta sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai, ir piedzīvojusi vēsturiskās pārmaiņas, kļūstot par skolu, kara štābu, atkal skolu, pagasta pārvaldi un bibliotēku. Apmeklējot muižu, skolēniem gida pavadībā bija iespēja apskatīt muižas telpas, uzzināt par muižas vēsturi. Izglītojamie aktīvi iesaistījās piedāvātajās aktivitātēs, iejusties inženieru lomā, pabūt gan pagrabā, gan bēniņos, kur dzīvo sikspārņi.  Bērni ieguva spilgtas emocijas, jaunas iemaņas.

Apmeklējot NESTER CUSTOM mākslas galeriju Preiļos, skolēniem gida pavadībā bija iespēja apskatīt metāla autormākslas darbus. Autortehnikā mākslinieks rada metāla skulptūras no dažādām jau nederīgām detaļām, kā arī unikālas dizaina mēbeles. Katrai skulptūrai ir ne tikai dekoratīva funkcija, bet arī sava filozofija, koncepcija un veidošanas loģika. Aleksandra (meistars) galvenais iztēles instruments ir forma, caur kuru viņš izpauž savas jūtas, emocijas, domas, spēku un zināšanas. Skolēniem bija iespēja aptaustīt, apskatīt skulptūras un dzirdēt par katru metāla meistardarbu, tā tapšanas stāstu un iemūžināt to fotosesijā. Tika piedāvāta meistarklases filma, kur parādīts, kā no metāllūžņiem tiek veidotas skulptūras. Viens no smalkākajiem automobiļu izdaiļošanas veidiem, ko jau var saukt par mākslu, ir aerogrāfiskā māksla. Tā ir mākslinieciska braucamrīku vai citu priekšmetu apkrāsošana, kad ar speciālas smalkas ierīces – aerogrāfa  palīdzību mākslinieks rada attēlu. Un mūsu radošā darbnīca bija saistīta ar aerofrāfiju. Visiem patika mīļa un mājīgā uzņemšana.   

17. oktobrī apmeklējām Slutišķu vecticībnieku ciemu, kurš atrodas Daugavas loku dabas parkā un Augšdaugavas aizsargājamo ainavu apvidus teritorijā. Slutišķu lauku sēta ir vienīgais vecticībnieku kultūrvēsturiskā mantojuma muzejs Latvijā, kas atrodas autentiskā apdzīvotā sādžā. Šeit ir saglabājies unikāls 19. gadsimta beigu, 20. gadsimta sākuma vecticībnieku sādžas apbūves komplekss. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Latgales vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras materiāliem.

Tālāk mūsu ceļš veda uz Naujenes Novadpētniecības muzeju. Muzeja ekspozīcijās un izstādēs atspoguļota novada daba, vēsture un etnogrāfija. Fondos atrodas viduslaiku Dinaburgas pils senlietas, vecticībnieku ikonas, mākslas darbu kolekcija un novadnieces Valentīnas Zeiles darbi. Skolēniem patika piedāvātie darbi: dažādu tautību cilvēku skulptūras un seno darbarīku un dažādu priekšmetu kolekcijas. Skolēni varēja aplūkot arī senos šūtos un austos izstrādājumus, iepazinās ar dažādiem sadzīves priekšmetiem un darbarīkiem, varēja aptaustīt senos priekšmetus, noklausīties stāstījumu par seno ļaužu dzīvi un iejusties tā laika atmosfērā. Visiem patika ekspozīcija, viņi daudz ko uzzināja par cilvēku dzīvi senajos laikos.

  Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs 4.-6. klašu skolēnus laipni uzņēma 22. novembrī.  Muzeja krājumā ir vairāk nekā 20 000 vienības, kas atspoguļo novada vēsturi, saimniecisko, izglītības un kultūras attīstību, ievērojamu personību lomu dažādos novada un valsts vēstures notikumos. Pamatkolekcijās Polikarpa Čerņavska keramika un Preiļu keramiķu kopas darbi, vizuālā māksla, tekstilijas, etnogrāfijas priekšmeti, fotomateriāli, dokumenti, Latgales mākslinieku gleznas un grafikas. Skolēniem gida pavadībā bija iespēja apskatīt muzeja ekspozīcijas, uzzināt par Preiļu novada vēsturi. Izglītojamie aktīvi iesaistījās piedāvātajās aktivitātēs. Nodarbības “Stunda Latvijai” mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar Latvijas valsts simboliku, tās vēsturi, kopt un stiprināt bērnos un jauniešos Latvijas piederības un vienotības izjūtu, veicināt vēlmi saglabāt latviskumu. 

Rēzeknes novada speciālās pamatskolas skolotāji

Click to Listen highlighted Text!