The Cavaliers of the Order of Lāčplēsis have been mentioned in the Cockcave.
Pirms pāris gadu desmitiem Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta” darbinieki apkopoja informāciju par Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem Sakstagala pagastā – Jāzepu Kaļvu (1890 -1942) un Jāni Skudrovu (1895 – 1965), kuri ir piedalījušies Brīvības cīņās. un par kara laukā izrādīto drosmi ir apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.
Jāzeps Kaļva kopā ar domubiedriem piedalījās Brīvības cīņās. Arī liktenīgajā 1919. gada 11. novembrī bija kaujas laukā – cīnījās pie Šampētera muižas Rīgas pievārtē. Par dalību cīņās Jāzeps Kaļva apbalvots ar Lāčplēša ordeni. Agrārās reformas laikā viņam tika piešķirta lauksaimniecības zeme Ludzas apriņķī, kur Jāzeps veiksmīgi saimniekoja līdz 1941. gadā tika izsūtīts uz tālo Kirovas apgabalu no kura mājās vairs neatgriezās. Mira 1942. gadā, apbedīts izsūtījumā. Kantinieku pagasta Pauru kapos Jāzepa Kaļvas piederīgie ir uzstādījuši piemiņas plāksni savam svešā zemē dusošajam radiniekam.
Jānis Skudrovs 1915. gadā iesaukts krievu armijā, dienējis 543. Gorodokas kājnieku pulkā. Piedalījies kaujās pie Daugavpils, Rīgas, kā arī pie Ložmetējkalna un Babītes ezera. Latvijas armijā kā brīvprātīgais iesaistījās 1919. gada 13. jūnijā, piedalījās daudzās kaujās pret bermontiešiem un lieliniekiem. Latgales atbrīvošanas laikā kaujā pie Grēku kalna kopā ar kaujas biedriem devās ienaidnieka aizmugurē un nogrieza atkāpšanās ceļu, kas izraisīja apjukumu ienaidnieku rindās, un sekmēja Latvijas armijas uzvaru kaujā. Par drošsirdību kaujā pie Grēku kalna apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni. Agrārās reformas laikā J. Skudrovam tika piešķirta zeme Ozolmuižas pagasta Apsītēs, kur izveidoja saimniecību un nodzīvoja savu mūžu. Miris 1965. gadā, apbedīts Skromelišķu kapos Sakstagala pagastā.
Sadarbībā ar Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolu muzeja vadība aizsāka tradīciju Lāčplēša dienā doties uz Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas un atdusas vietām (Jāzeps Kaļva – Pauru kapi Kantinieku pagasts un Jānis Skudrovs – Skromelišķu kapi Sakstagala pagasts), lai ar atceres brīdi, sveču un lāpu liesmām godinātu Latvijas brīvības cīnītāju piemiņu. Tikai atceroties savu pagātni, ir iespējams veidot nākotni.
Šogad Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas apmeklēja, nolika ziedus, aizdedza sveču liesmas Sakstagala pagasta pārvaldes darbinieki.
Inta Deksne, F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” direktores p.i.
Foto: Tamāra Tutina