Veneranda Stramkale – darbam veltīti jau 60 gadi
Šogad Veneranda Stramkale svin nozīmīgu darba jubileju – stāžs nu jau 60 gadi. Cilvēki viņu pazīst dažādi – lielākā daļa ir dzirdējusi par Venerandas sasniegumiem lauksaimniecības zinātnē un selekcionēšanā – Veneranda ir Viļānu goda pilsone, apbalvota ar IV šķiras Atzinības krustu un saņēmusi Zemkopības ministrijas rīkotā konkursa “Sējējs” balvu “Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā”. Venerandas sasniegumu sarakstā ir arī pēc vairāk nekā 80 gadu pārtraukuma pirmās vietējās linu šķirnes “Vilani” izveidošana par godu Latvijas simtgadei, kā arī kaņepju šķirnes “Pūriņi” selekcionēšana un reģistrēšana šķirņu katalogā, un arī Lauku dienas Viļānos organizēšana. Veneranda Stramkale ir lauksaimniecības zinātņu doktore, vadošā pētniece, kas lielu artavu devusi zinātnes attīstībā, publicējot desmitiem zinātnisko rakstu starptautiskajos zinātniskajos izdevumos, prezentējot pētījumu rezultātus zinātniskajās konferencēs, strādājot ar studentiem un doktorantiem studiju procesā gan Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, gan Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Kopā ieguldīti jau daudzi darba gadi un sasniegumu sarakstu varētu turpināt vēl un vēl. Tomēr ne tikai ar to ir pazīstama Veneranda Stramkale - vietējie Viļānu apkārtnes iedzīvotāji viņu pazīst kā atsaucīgu, zinošu, labestīgu un vienmēr izpalīdzīgu lauku gariņu.
Rēzeknes novada Viļānu apvienībā Maltas upes krastos Veneranda ir izveidojusi savu lauksaimniecības brīnumzemi - SIA Latgales Lauksaimniecības zinātnes centru. Pat agrā decembrī, kad visa daba ir brūngani pelēka, šeit var sastapt vissulīgākos zaļos toņus - tur braši aug ziemas kvieši. Tā ir tikai viena no pašlaik pētāmajām augu šķirnēm. Kopā saimniecībā šogad tiek pētītas 15 laukaugu kultūras, 160 šķirnes un 135 līnijas. Ar 17 sadarbības partneriem ierīkoti 32 izmēģinājumi ar 168 variantiem. Centrs sadarbojas arī ar lauksaimniecības produkcijas pārstrādātājiem, piemēram, ar ZS “Kotiņi”, kuriem uzticēta linu šķirnes “Vilani” pavairošana, kā arī kaņepju šķirnes “Pūriņi” sēklaudzēšana un pavairošana.
Ierodoties ciemos, pārsteidzoši atrodam saimnieci pie dokumentu kaudzes. Darba vienmēr pietiek, un Veneranda Stramkale darba nekad nav baidījusies. Tiek aizpildīti dokumentu kalni - projektu pieteikumi, apraksti, atskaites, zinātniski pētījumu pieraksti un shēmas. Uzmetot aci darba apjomam, viens ir skaidrs – Venerandai Stramkalei savs darbs tik tiešām ir sirdsdarbs. Savu dzīves darbu pati Veneranda apraksta ļoti vienkārši: “Es jau sevi veltīju laukiem. Un viss mans dzīves mērķis ir lauki. Lauki, lauki un vēlreiz lauki!” Tas atspoguļojas gan Venerandas sasniegumos, gan arī izveidotajā Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrā, kur vienmēr kaut kas dīgst, aug un zaļo.
Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrā Venerandai vienmēr klāt ir palīgi – centra darbinieki, starp kuriem ir arī mīļotais dēls Aldis. Aldis Stramkalis pašlaik strādā kā zinātniskais asistents – bez viņa darbs zinātnes centrā nav iedomājams. Kādreiz ar izcilību beidzis Fizikas un matemātikas fakultāti, bet grūtā brīdī devies palīgā vecākiem. Tagad Aldis ir devies Venerandas pēdās, un lauksaimniecība ir arī viņa arods. Darbam lauksaimniecībā ir nepieciešama arī dažāda veida tehnika – par to visu parūpējas Aldis, pārliecinoties, vai katra ierīce ir darba kārtībā, uzturot, ieeļļojot, remontējot tās un vienmēr piedomājot pie jauniem tehniskiem risinājumiem. Arī gatavojoties Lauku dienai, Aldis katru gadu noorganizē tehnikas izstādi, lai palīdzētu katram lauksaimniekam izvēlēties vispiemērotāko savām vajadzībām.
Par nākamo zinātnieku paaudzi Veneranda izsakās tikai pozitīvi – uz viņiem vienmēr var paļauties. Pati vadošā pētniece atzīst: “Man ļoti patīk jaunatni virzīt apgūt specialitāti un iegūt bakalaura, maģistra un aŗī doktora grādu.” Arī pati palīdz gatavot jaunos zinātniekus – ik gadu kāds students Venerandas Stramkales paspārnē čakli strādā pie sava bakalaura, maģistra vai doktora darba. Arī ar savu piemēru viņa ir kļuvusi par iedvesmu daudziem jauniešiem pievērsties lauksaimniecības pētniecībai un izvēlēties zinātni kā savu sirdsdarbu.
Veneranda Stramkale ir arī iemīļotās un plaši apmeklētās Lauku dienas Viļānos idejas autore. Katru gadu Lauku dienā tiek apkopota aktuālākā informācija lauksaimniekiem – gan par lauku tehniku, gan par veiktajiem lauksaimniecības augu pētījumiem pēdējā gada garumā. Tur Veneranda Stramkale ar dēlu Aldi un citiem palīgiem no Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra laipni sagaida tuvus un tālus viesus un ir vienmēr gatavi palīdzēt ar kādu padomu. 2024. gadā pasākumu apmeklēja vairāk nekā 2500 cilvēku. Arī 2025. gada 10. jūlijā Rēzeknes novada Viļānu apvienībā viesus atkal sagaidīs šis tik noderīgais un iedvesmojošais pasākums.
Ja piemin nākotnes ieceres, tad darbs pie liniem neapstājās ar baltiem ziediem ziedošās šķirnes “Vilani” izveidošanu. Pašlaik Veneranda strādā, lai izveidotu vietējo Latvijas linu šķirni, kas ziedēs ziliem ziediem. Vadošā pētniece stāsta: “Kādā vārdā būs šķirne, vēl nezinu. Bet galvenais, ka būs ar ziliem ziediem. Un kāpēc ziliem ziediem? Tāpēc ka Raimondam Paulam visas dziesmas par liniem ir, par liniem ar ziliem ziediem. Es domāju, es selekcionēšu šķirni ar ziliem ziediem, lai nav nekādu pārpratumu.” Lai gan nosaukums vēl nav izvēlēts, Veneranda cer, ka nākamgad pavasarī jau darbiņš būs pabeigts, ja vien klimatiskie apstākļi būs tam labvēlīgi.
Rēzeknes novada pašvaldība apsveic Venerandu Stramkali šajā darba jubilejā, pateicas viņai par ieguldīto veikumu lauksaimniecības attīstībā un novēl viņai veselību, stipru garu, Dievpalīgu un panākumus visos darbos un iecerēs.
Sagatavoja Jūlija Platpīre, Rēzeknes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību speciāliste