New art exhibition Viļānu in a research museum

31.05.2022

Culture

Sestdien, 4. jūnijā plkst. 14.00 Viļānu Novadpētniecības muzejā tiks atklāta Andras Otto Hvoinskas gleznu izstāde "Lēni un klusi". Māksliniece par sevi un savu radošo darbību:

Viļānu Novadpētniecības muzejā izstādītas gleznas eļļas tehnikā, kas gleznotas pēdējos 10 gadus. Es vispār strādāju tikai eļļas tehnikā, jo šī tehnika man šķiet visgleznieciskākā. Gleznās es vienmēr attēloju konkrētas lietas. Vai nu gleznoju klusās dabas, ainavas, visbiežāk - cilvēkus. Abstraktā glezniecība mani nesaista it nemaz.

Visbiežāk es gleznoju cilvēkus, portretus vai figūras. Cilvēks manā uztverē ir skaists tieši tāds, kāds ir – vecs vai jauns, apaļš vai tievs – tas vienalga, jo katrs ir unikāls. Gleznojot cilvēkus es varu izteikt gleznas noskaņu. Glezniecībā mani interesē smalkas emocijas, intimitāte. Mana glezniecība ir ļoti personiska.

Visbiežāk uzgleznotais ir pašas piedzīvotais. Gleznojot portretus, ļoti patīk atveidot gleznojamā cilvēka dziļākos slāņus, ne to ārējo, ko rādām citiem. Tāpēc mana glezniecība nav “glancēta”. Arī skumjas emocijas ir skaistas. Arī vecums ir skaists.

Tehniski elļas glezniecībā mani interesē krāsas, gaisma un līnija. Gleznoju kārtu kartām un vēl lazēju. Raksturīgais man - izmantot ogli. Ar ogli es velku līnijas, ar krāsu veidoju formu. Šo savu “personīgo tehniku” izstrādāju gadu garumā. Mani fascinē šie divi senie materiāli - eļļa un ogle. Krāsas mīlu košas, bet smalkas.

Man patīk baudīt dzīvi, bet es to daru lēni un klusi. Tāda ir arī mana glezniecība. Izbaudiet to!"

Izstādes atklāšanu kuplinās vīru folkloras kopa "Kūzuls".

Andra Otto Hvoinska dzimusi 1970. gada 23. jūnijā, Rīgā. Absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas  vidusskolu, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. 1996. gadā iegūts Maģistra  grāds un pabeigta Viļa Ozola un Imanta Vecozola meistardarbnīca.

Izstādēs piedalās kopš 1994. gada. Ir bijušas 8 personālizstādes. Gleznas atrodas privātkolekcijās Latvijā, Vācijā, Francijā un ASV. Daudz ilustrē grāmatas un glezno lielformāta dekoratīvos gleznojumus. 

 

Margarita Skangale, 
Viļānu Novadpētniecības muzeja direktore

 

 

 

Click to Listen highlighted Text!