“Who wisdom: zyrgs voi masque?”

05.06.2017

Education

Daudziem no mums šī frāze ir dzirdēta un neviļus izraisa smaidu, atceroties filmu “Cylvāka bārns”. Bet šis stāsts ir par ko citu, jo ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros trim novada skolām- Verēmu pamatskolai, Audriņu pamatskolai un Kaunatas vidusskolai – tika rīkotas karjeras atbalsta pasākums Meistarklase “Kurš gudroiks: zyrgs voi mašeņa?”
Audriņu pamatskolas skolotāja Iveta Rundāne stāsta: “30. maijā Audriņu pamatskolas 7. un 8. klases skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties praktiskajā nodarbībā zirgu sētā “Untumi”.
Skolēni uzzināja, ka cilvēka sadarbība ar zirgu ir veidojusies daudzu gadsimtu gaitā, taču tikai mūsdienās šīs savstarpējās attiecības ir kļuvušas godīgas un brīvas. Zirgu var uztvert kā dzīvnieku, kurš darbojas instinktu, refleksu un iemācītu rīcību līmenī, taču ar zirgu var arī veidot saikni un sarunāties arī intelektuālā, enerģētiskā un pat garīgā līmenī. Jāšana ir tikai viena no kopā būšanas pieredzes daļām, kas turklāt nebūt nav galvenā saskarsmē ar zirgiem. Vērojot darbošanos ar zirgiem, kuri ir skaisti, gudri dzīvnieki, bieži vien neaizdomājamies par to, ka ar fiziskām prasmēm vien ir maz: zirgkopim ir nepieciešama liela pacietība, dzīvnieku mīlestība un bieži vien darbs komandā gan ar veterinārārstu, gan ar zootehniķi un citiem speciālistiem.
Zirgu audzēšana un ganāmpulka uzturēšana ir jāveic ar lielu atbildības un pienākuma sajūtu, arī apmācībā un treniņos tiek izmantotas dažādas metodes, skolas un pieejas.
Skolēni ar lielu sajūsmu stāstīja par savu pirmo tikšanos ar zirgu un dalījās iespaidos, kurus guva šajā brīdī, atrodoties zirgu sētā. Liels paldies par pozitīvajām emocijām un enerģētisko lādiņu, ko saņēmām, zirgu sētas “Untumi” darbiniekiem un projekta organizētājiem.”
Verēmu pamatskolas skolotājas Daina Dervenika un Ilona Dovidenkova piebilst, ka zirgu sētā “Untumi” skolēni ar interesi klausījās par zirgu uzturēšanas un kopšanas darbiem, par ganāmpulka uzturēšanā iesaistītajām profesijām, par jāšanas sporta attīstības tendencēm Latvijā un ar to saistītajām izmaksām. Izglītojamajiem neaizmirstamas emocijas sagādāja iespēja pavizināties atsperratos jeb “droškā’’ un izjāt ar zirgiem.
“Kaunatas vidusskolas skolēniem meistarklasi ,,Kurš gudroiks: zyrgs voi mašeņa?” sniedza saimniecība ,,Rudo kumeļu pauguri”. Gan lielie, gan mazie pasākuma dalībnieki tika iepazīstināti ar līdz šim maz zināmo zirgu vēsturi dažādos kontinentos un kultūrās. Ar lielu interesi skolēni klausījās Kristīnes Stašules stāstījumu par zirga ceļu pie cilvēkiem, viņa nozīmi cilvēka dzīvē gadsimtu griežos gan sadzīvē, gan karos, gan sportā, gan rehabilitācijā.
Skolēniem bija iespēja aplūkot zirglietas, novērtēt zirgu dresūras augļus, kā arī uzzināt, cik daudz un dažādu profesiju pārstāvji ir iesaistīti zirga un cilvēka kopbūšanā: zirgkopji, zirglietu šuvēji, jātnieku formastērpu, t.sk. arī apavu un galvassegu modelētāji un šuvēji, dresētāji un reitterapijas treneri, audzētāji, selekcionētāji u.c.
Lepnumu un cieņu izsauca ,,Rudo kumeļu pauguru” īpašnieku pašaizliedzīgais darbs zirgu šķirnes ,,Latgales rikšotājs” saglabāšanā. Bērniem bija iespēja jāt uz zirga īstos kovboju seglos, kā arī izjust ne īpaši ērto jāšanu dāmu seglos.
Pasākums bija ļoti interesants no pirmās līdz pēdējai minūtei, un skolēni neticībā, ka tas ir beidzies, ar skatieniem pavadīja skaistos dzīvniekus aizjājam,” tā atzīst karjeras konsultante Dace Zagorska.
 
Viedokļus apkopoja projekta koordinatore Elita Opincāne
20170523_103948 20170525_100355 20170525_102353 20170525_103502 20170525_103657 20170525_104810LV_ID_EU_logo_ansamblis_ESF
 
 

Click to Listen highlighted Text!