Pavasara metodiskā diena Rēzeknes novada skolotājiem
Pavasara metodiskā diena „Psihisko un fizisko īpatnību korekcijas iespējas, mācot un audzinot izglītojamos ar īpašām vajadzībām” notika Maltas speciālajā internātpamatskolā. Pasākuma ievadā skanēja skolas himna skolotāja J. Dervanova izpildījumā, bet tās izskaņā skolas direktors Ivans Bebrišs uzrunāja viesus no visām novada skolām. Lakoniski, bet ļoti saprotami ar skolas specifiku, tradīcijām un sasniegumiem iepazīstināja direktora vietnieks Georgs Ignatjevs, taču tālākā pasākuma koordinācija tika nodota direktora vietnieču Ināras Krotovas un Birutas Danilevičas rokās.
Lai radītu lielāku metodiskās dienas pievienoto vērtību, noklausījāmies Latvijas Universitātes (LU) docentes Rasmas Vīgantes lekciju „Psihisko un fizisko īpatnību korekcija bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem”. Interesanti bija iepazīties ar jaunākajiem LU pētījuma rezultātiem par speciālās un iekļaujošās izglītības plusiem un mīnusiem.
Pasākums turpinājās 10 radošajās darbnīcās/meistarklasēs. Jāatzīmē, ka Maltas speciālās internātpamatskolas skolēni apgūst trīs profesionālās programmas, tādējādi iegūstot kvalifikācijas: šuvēja palīgs, galdnieka palīgs, pavāra palīgs. Meistarklasēs Rēzeknes novada skolotājiem bija iespēja darboties gan speciālās izglītības, gan profesionālo programmu skolotāju vadībā, tādējādi katram ciemiņam bija iespēja izvēlēties divas nodarbības.
Meistarklasi sākumskolas skolotājiem vadīja skolotāja V. Dervanova un tajā tika demonstrēti dažādi paņēmieni kā vieglākā veidā apgūt gan valodas, gan matemātikas pamatiemaņas, savukārt skolotāja E. Kazaka vadīja nodarbību bibliotekāriem, latviešu valodas un svešvalodu skolotājiem, kurā iepazīstināja klātesošos ar savu pieredzi. Aktuāla izvērtās arī meistarklase krievu valodas skolotājiem, logopēdiem( meistarklases vadītāja- K. Bebriša), jo skolās, kuras īsteno programmas mazākumtautību bērniem mācās arī diezgan liels procents skolēnu pēc speciālajām programmām. Nodarbībā dabaszinību un sociālo zinību skolotājiem, kuru vadīja skolotāja Helēna Vaišļa, īpaši tika akcentēta pieredze kā mācīt novada mācību, tādējādi viesiem bija iespēja apmeklēt arī vēsturiskās vietas skolas tuvumā.
Ļoti interesanta izvērtās V. Jevtuhas vadītā meistarklase ”Pasaku terapija”, kurā visi skolotāji iejutās lomās. Nodarbība bija aizraujoša, interesanta un ļāva visiem klātesošajiem pabūt pasakā, deva iespēju atvērties un uzsmaidīt pasaulei. Jau kopš seniem laikiem pasakas ir izmantotas kā audzināšanas un mācību metodes, jo ar metaforas palīdzību ir iespējams rotaļīgi, bez piespiešanas vai moralizēšanas, nodot bērnam zināšanas par dzīvi, par cilvēku attiecībām, par dažādām iespējām un zināšanām. Speciālās izglītības skolotājiem ( I. Prikule) tika organizēta ļoti radoša un interesanta praktiskā nodarbība skolotājiem ar dabas materiālu pielietošanu. Visi dalībnieki guva priekšstatu par to, kā metodiski pareizi veidot nodarbību bērniem ar speciālām vajadzībām, lai attīstu viņu zināšanas, prasmes un iemaņas, gan arī sīko motoriku, dzirdes un redzes izjūtas. Sporta skolotājus un sporta darba organizatorus skolotājs S. Ksendzovs iepazīstināja ar sporta darba specifiku Maltas speciālajā internātpamatskolā. Savukārt, pieredzējušais skolotājs Rihards Ciblis mājturības un tehnoloģiju (zēniem) skolotājus iesaistīja aktīvā rotu kalšanas un kokapstrādes procesā. Rezultātā ikkatrs radošās darbnīcas dalībnieks varēja aizvest līdzi pašgatavotu rokassprādzi.
Mājturības un tehnoloģiju (meitenēm) skolotājas iemēģināja savu roku šūšanas darbnīcā. Meistarklasi sniedza profesionālās programmas ”Šuvēja palīgs” skolotāja I. Baugule, bet ēdienu gatavošanas meistarklases vadītāja Tatjana Surgante bija sagatavojusi mazpazīstamas latgaliešu kulinārā mantojuma receptes, kuras varēja iemēģināt reālā gatavošanas procesā. Protams, gala produkts bija jānodegustē.
Nodarbību vadītāji un pedagogu komandas, kuras palīdzēja īsā laikā pagūt ieplānoto realizēt, ir pelnījušas vislielāko pateicību par aizraujošām un metodiski interesanti organizētām nodarbībām. Jāatzīst, ka Maltas speciālajā internātpamatskolā tika demonstrēts lielisks pedagogu sadarbības paraugs un ikkatrā meistarklasē bija iespējams gan gūt idejas, gan atklāt profesionālus noslēpumus.
Noslēdzot pasākumu notika metodiskās dienas izvērtējums. Novada skolotāji atzina, ka pasākums ir bijis ļoti vērtīgs, jo iespēja redzēt un praktiski iesaistīties Maltas speciālās internātpamatskolas organizētās nodarbībās netiek piedāvāta bieži. Vairāku skolu pārstāvji priecājās par iespēju ieskatīties pilnīgi atšķirīga mācību priekšmeta meistarklasē un atzina, ka tā ir laba iespēja gūt starpdisciplināras ierosmes. Pedagogi secināja: metodiskā diena pagāja pozitīvā, atbrīvotā gaisotnē, kā arī tika gūtas jaunas ierosmes un idejas, satikti kolēģi.
Paldies Maltas speciālās internātpamatskolas kolektīvam par pārdomāto programmu, silto uzņemšanu, dzīvesprieka caurstrāvoto pasākuma norisi un vēlmi rādīt savu profesionālo pieredzi visu novada skolu pedagogiem!
Elita Opincāne
Educational Administration Officer