Projekta “Vides stāvokļa uzlabošana un dabas vērtību saglabāšana Dricānu apvienības pārvaldes pagastos” realizēšana
Dricānu apvienības pārvalde īsteno vides aizsardzības projektu "Vides stāvokļa uzlabošana un dabas vērtību saglabāšana Dricānu apvienības pārvaldes pagastos", tā ietvaros ir paredzēts realizēt vairākas aktivitātes. Viena no aktivitātēm bija apmācības jauniešiem "Jaunie vides vēstneši", kuru organizēšana tika realizēta sadarbībā ar biedrību "Lobs".
No 8. jūlija līdz 10. jūlijam radošajā lauku sētā "Leiceiši" tika organizētas jauniešu apmācības Dricānu apvienības jauniešiem par zaļāku un ilgtspējīgāku dzīvesveidu. Trīs dienas jaunieši, piedzīvoja un uzzināja par dažādiem zaļa dzīvesveida paradumiem, pareizu atkritumu šķirošanu, atkritumu radītajām problēmām un to ietekmi uz vidi, aktīvi pavadīja laiku dabā un iepazina dabas daudzveidību sev apkārt.
Pirmajā dienā jaunieši iepazinās savstarpēji un ar apmācību mērķi un uzdevumiem, kā arī pildīja grupas saliedēšanās aktivitātes. Dienas otrajā pusē jaunieši tikās ar biedrības "Zero Waste Latvija" valdes locekli Lauru Dzelzkalēju, kura jauniešiem pastāstīja, kas ir aprites ekonomikas, kāpēc tā šobrīd ir aktuāla un, kāpēc ir svarīgi pēc iespējas mazāk radīt jaunus atkritumus. Tāpat dalībnieki tika iepazīstināti ar dažādām videi draudzīgām alternatīvām, kā sausais matu šampūns, videi draudzīgs dezodorants, zobu pasta, skūšanās putes/ziepes, depozīt trauki un glāzes, auduma kosmētikas noņēmēji un daudzas citas alternatīvas, kuras palīdzēs mazāk radīt un ilgtspējīgāk dzīvot. Otrajā lekcijā jaunieši iepazinās ar efektīvu un ilgtspējīgu resursu izmantošanu un apsaimniekošanu, kopā ar ekotūrisma speciālisti un vides entuziasti Ingūnu Semuli. Dalībnieki uzzināja, kas ir Eiropas zaļais kurss, kāpēc to ir būtiski ieviest, kāpēc jāsaglabā dabiskās pļavas un simtgadīgie meži un, kāda ir cilvēka loma tajā.
Apmācību otrajā dienā jaunieši devās ekskursijā, kuras ietvaros apmeklēja Getliņi EKO, kur uzzināja un redzēja atšķirību starp poligonu un izgāztuvi, kā izskatās atkritumu šķirošana poligonā un ikdienā, kāda ir atkritumu noglabāšanas šūnas uzbūve, notekūdeņu savākšana un gāzu iegūšana poligonā. Kas ir energobloks un kāda ir tā darbība no gāzes iegūšanas brīža līdz siltuma ražošanai. Dalībnieki arī apmeklēja Getliņi EKO siltumnīcas, kādas ir to darbības tehnoloģijas un inovācijas. Šajā apmeklējumā jaunieši apskatīja, kā izskatās aprites ekonomikas vidē. Pēc ekskursijas dalībnieki piedalījās virtuālajā viktorīnā par dzirdēto un pavadīja laiku izspēlējot dažādās digitālās atkritumu šķirošanas spēles un izmērīja radiācijas līmeni dažādām ikdienas ierīcēm. Tālāk jaunieši devās uz Salaspils botānisko dārzu iepazīt dažādas augu sugas un to īpatnības, tāpat satika dārzā dzīvojošos bruņurupučus un gida pavadībā uzzināja daudz jaunas informācijas par dārzā sastopamajiem augiem.
Apmācību laikā jaunieši paši apguva prasmes gatavot ēdienu uz dzīvās uguns, tādejādi tika apgūtas prasmes strādāt komandā, tādā veidā arī uzzināja, kas ir koncepts “no lauka uz galda” praksē, jo daļu produktu paši devās sarūpēt no sakņu dārza.
Trešajā un noslēdzošajā apmācību dienā jaunieši dalījās trīs komandās un izstrādāja savus vides projektus ar mērķi tālāk izglītot savus vienaudžus un sabiedrību kopumā par aprites ekonomiku un ilgtspējīgiem ieradumiem. Idejas bija dažādas, sākot no vides objekta ierīkošanas no dabā sastopamajiem materiāliem pārejot līdz plastmasas un dažādu citu cilvēka saražoto atkritumu sastāvdaļām takā. Otra komanda izstrādāja vides spēli ar jautājumiem un punktu sistēmu, turpretim trešā komanda izstrādāja "Meža konkursu", kas ietvertu gan fiziskās aktivitātes, gan zināšanas par un ap vidi.
Apmācību mērķis bija veicināt jauniešu padziļinātu izpratni par vides ilgtspējīgiem risinājumiem, atbildīgu zemes resursu apsaimniekošanu un atkritumu samazināšanas preventīviem pasākumiem. Tāpat apmācību laikā visi atkritumi tika šķiroti un iespēju robežās, tika neradīti atkritumi, piemēram ēdienreizes tika servētas šķīvjos, nevis vienreizlietojamos traukos.