Rēzeknes novada sociālās darbinieces iepazīstas ar Lietuvas kolēģu pieredzi

04.03.2024

Projects

Februāra nogalē Rēzeknes novada pašvaldības sociālās darbinieces, Sociālo un veselības aizsardzības jautājumu komitejas vadītāja, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Erasmus + projekta BE WELL ietvaros viesojās Kauņā, Lietuvā.

Vizīte aizsākās ar  Kauņas nevalstiskās organizācijas  (NVO) “Darnūs namai” apmeklējumu. NVO “Darnūs namai” veic sociālās funkcijas – strādā ar ģimenēm ar bērniem, īpašu vērību veltot sociālā riska ģimenēm, ģimenēm ar īpašajiem bērniem un adoptētājiem. Pašvaldība sniedz finansiālu atbalstu, papildu finansējums tiek iegūts, rakstot ES projektus. “Ļoti interesanta pieredze,” atzīst Rēzeknes novada Sociālo un veselības aizsardzības komitejas priekšsēdētāja Inta Brence. “Lielisks risinājums, ka pašvaldība deleģē daļu savu funkciju nevalstiskajām organizācijām. Rēzeknes novadā mums vēl jāstrādā, lai NVO taptu spēcīgākas un spētu veikt šo darbu,” turpina I. Brence.

Projekta dalībnieces viesojās arī dienas centrā bērniem. Lai rūpētos par riska ģimeņu bērnu aprūpi, Lietuvā strādā speciāli bērnu dienas centri.  Biedrības “Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras” pārstāve Joanna Cironkaitė pastāstīja, ka Kauņā darbojas 400 šādi centri, daži no tiem strādā pašvaldību apmaksātās, bet daži – baznīcām piederošās telpās. Šajos centros bērniem palīdz mācīties, apgūt sociālās prasmes, kā arī strādā, lai mazie klienti spētu tikt galā ar negatīvām emocijām.

Rēzeknes novada sociālā darbiniece Inga Plaunova ar lielu interesi vēroja Lietuvas pieredzi darbā ar bērniem: “Šī centra darbinieki un speciālisti ir liels atbalsts bērniem, resurss sociālā darba speciālistiem un bērnu vecākiem. Centri izvietoti tā, lai bērni tos varētu apmeklēt tuvāk savai dzīvesvietai. Darbinieki sniedz nenovērtējamu ieguldījumu šo bērnu dzīvē – palīdz attīstīt sociālās prasmes, mācīties lietderīgi pavadīt brīvo laiku, novērst noziedzības risku. Šo centru apmeklēšana ir iespēja bērniem augt bioloģiskajā ģimenē.”

“Strādājot ar bērniem, izmantojam dažādas metodes, šodien jums rādījām, kā var darboties ar papīru un intuitīvo gleznošanu. Bērniem ļoti patīk šīs aktivitātes, jo tās ir jautras, bet vienlaicīgi viņu zemapziņa atbrīvojas no negatīvā, un viņi spēj domāt pozitīvi,” stāstīja Joanna Cironkaitė. Katrā no centriem ar 15 līdz 20 bērniem strādā pedagogi. Bērnus uz šiem centriem sūta speciālas skolās izveidotas komisijas, kas regulāri sadarbojas ar sociālo dienestu.

Bērni aktīvi iesaistījās intuitīvās gleznošanas aktivitātēs kopā ar projekta dalībniekiem no Latvijas. “Mēs saprotam, ka šie bērni visticamāk nāk no nelabvēlīgam ģimenēm, taču viņi tik ļoti aktīvi komunicē un ir tik pozitīvi, ka grūti tam noticēt. Redzam, ka šīs nodarbības speciālista vadībā tiešām strādā un sniedz lielisku rezultātu,” atzīst projekta dalībnieki no Latvijas.

J. Cironkaitė uzsvēra, ka sociālajiem darbiniekiem jāvelta uzmanība relaksācijai: ”Ja jūs nespēsiet atslēgties no ikdienas rūpēm un problēmām, jūs ļoti ātri varat izdegt, un tad jūs nespēsiet strādāt un sniegt atbalstu citiem. Jāprot atslēgties no fona trokšņiem, nereaģējot uz ārējiem kairinājumiem.” Joanna parādīja dažādas neiropedagoģijā balstītas metodikas, kā atslēgties no negatīvām domām un emocijām. Dalībnieki ar lielu interesi iesaistījās aktivitātēs, kurās vajadzēja gan iejusties klauna lomā, gan dejot un stāstīt savus iespaidus par pieredzēto.

Rēzeknes novada pašvaldības sociālā darbiniece Ieva Elste atzīst, ka visas aktivitātes ir ļoti noderīgas: ”Ļoti patīkami, ka laiks tika veltīts tikai sev. Parasti strādājam citu labā, risinot dažādas problēmas, bet aizmirstam par sevi un savām vajadzībām. Ļoti interesanta šķita metode, kuru Joanna nosauca par “eņģeli”. Šī metode paredz, ka konkrēti jānosauc savu sapni, trīs savas īpašības, kas ļauj šo sapni realizēt, hobiju, kas palīdz sava sapņa realizācijā un novēlējums pasaulei. Interesanti, ka uzreiz jāplāno arī sava rīcība - ko es daru, lai šis novēlējums realizējas. Paldies par iespēju būt šeit un iegūt priekš sevis jaunas metodes!”

Arī Rēzeknes novada pašvaldības sociālā darbiniece Liene Skudra atzīst, ka viss patika: ”Ļoti piepildītas dienas. Patika tas, ka aktivitātes bija dažādas - mēs varējām klausīties, runāt, zīmēt, dejot. Šī dažādība padarīja dienas piesātinātas un emocionāli piepildītas.”

Rēzeknes novada pašvaldības psiholoģe Elizabete Birule atzīst, ka projekta aktivitātes Lietuvā bija ļoti lietderīgas: “Sev līdzi no Kauņas esmu paņēmusi idejas savam darbam, ļoti interesantas bija praktiskās nodarbības, kurās paši darbojāmies un mēģinājām saprast sevi, paskatīties sevī, spēlēties ar sajūtām. Paldies Lietuvas komandai par dalīšanos ar darba pieredzi, par iedvesmu un motivāciju.”

Pateicīga par iegūtajām zināšanām un iespēju apgūt relaksācijas tehnikas ir sociālā darbiniece Sanita Tauriņa: “Paldies par burvīgo nedēļu kopā ar patīkamiem cilvēkiem. Joana ir vienreizējs cilvēks ar īpašu talantu just cilvēku enerģētisku un sniegt palīdzīgu roku.”

Projekta noslēguma pasākumu apmeklēja Kauņas pašvaldības deputāts Gediminas Vasiliauskas, kurš atzina, ka pieredzes apmaiņa starpvalstu līmenī vienmēr paaugstina darba efektivitāti: ”Prieks, ka Latvija un Lietuva darbojas kopējos projektos, apmainoties ar pieredzi un zināšanām.”

Rēzeknes novada Sociālo un veselības aizsardzības komitejas priekšsēdētāja, deputāte Inta Brence sacīja, ka projekta galvenais vēstījums ir svarīgs dažādu jomu pārstāvjiem: ”Sociālie darbinieki rūpējas par citiem, taču ļoti būtiski ir atcerēties, ka nepieciešams atcerēties arī par savu labbūtību. Pretējā gadījumā pašiem būs nepieciešama palīdzība. Visās projekta aktivitātēs tika uzsvērti šie aspekti. Jāteic, ka arī man pašai šīs nodarbības likās ļoti vērtīgas, liekot pārdomāt savu dzīvi. Paldies par iespēju piedalīties projektā.”

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte atzina, ka vienmēr ir vērtīgi smelties pieredzi: ” Šādi braucieni ļauj uzzināt ne tikai vispārīgas lietas par sistēmu, bet ieraudzīt, kā notiek darbs praksē. Šoreiz bija iespēja apgūt metodes, kas palīdz pašiem palīdzētājiem neizdegt, strādāt ar sevi, ieraudzīt savas stiprās puses, kas palīdzētu sasniegt savas dzīves mērķus, strādājot ar dažādām klientu grupām – bērniem, pieaugušajiem, vardarbībā cietušajiem.”

Nākamās projekta aktivitātes notiks aprīlī, kad sociālie darbinieki dosies uz Beļģiju.

Informāciju sagatavoja Rēzeknes novada NVO “Viedokļu līderu skola”
Foto Diāna Selecka

For reference
Lai palīdzētu sociālajā jomā strādājošajiem emocionāli “nesadegt”, palīdzot citiem, Rēzeknes novada pašvaldības Sociālais dienests kopā ar novada biedrību “Viedokļu līderu skola”, Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī partneriem no Lietuvas un Beļģijas realizē Erasmus + projektu “Emocionālās labbūtības un veselības uzlabošana speciālistiem un NVO, kas strādā ar neaizsargātām sociālām grupām Latvijā, Lietuvā un Beļģijā”. Projekta norises laiks ir no 2023. gada decembra līdz 2024. gada oktobrim.

For reference:
Erasmus+projektu (Nr. 2023-1-LV01-KA210-ADU-000164014) “Developing the approaches of emotional well-being and mental health for specialists and NGOs working with vulnerable social groups in Latvia, Lithuania and Belgium”finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Valsts izglītības attīstības aģentūras uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienību, ne piešķīrēju iestādi nevar saukt pie atbildības par tiem.

Click to Listen highlighted Text!