Realizēts neformālās izglītības projekts Rēzeknes novadā dzīvojošajiem ukraiņu bērniem

07.08.2023

For young people

No 17. jūlija līdz 28. jūlijam biedrība ,,Austrumlatvijas radošo iniciatīvu centrs” realizēja Rēzeknes novada pašvaldības neformālās izglītības projektu ukraiņu bērniem.

Projektā piedalījās 15 Ukraiņu tautības bērni vecumā no 8-17 gadiem. Pavisam tika realizētas desmit aktivitātes un katra jauna projekta diena bija savādāka par iepriekšējo. Projekta mērķis bija iepazīstināt tuvāk dalībniekus ar Latgales kultūru, tās tradīcijām, izprast, kādas iespējas ir Latgalē un Latvijā, kā iegūt izglītību, integrēties vidē, kurā dzīvojam.

Starpkultūru dienā Feimaņu pagasta kultūras namā, Gunta Tjarves vadībā dalībnieki apguva tautas deju soļus,  kopā ar deju grupu ,,Karameles” dejoja  tradicionālās dejas. Savukārt dalībnieki paši rādīja dažas  Ukraiņu dejas. Pavisam īsā laikā kopīgi tapa jauki priekšnesumi. Dienas otrajā pusē, dodoties pa Feimaņu ezeru ar kuģīti “Vimāna”, dalībnieki  iepazina vairākus Latgales vēstures stāstus. Ķeramiķu Jolantas un Valda Dundenieku darbnīcā tika apgūti pamati darbā ar mālu, kā rezultātā katram dalībniekam tapa savs mākslas darbiņš. Ar lielu interesi “Cukurella” saimnieču vadībā tapa pašgatavoti saldumi, kā arī apgūti to rotāšanas noslēpumi.

Latgales kulinārā mantojuma apguves nolūkā ciemojāmies Aglonas Maizes muzejā, kur paralēli tradicionālo Latgales ēdienu gatavošanas tradīcijām vadītāja ar lielu sirsnību skaidroja bērniem, kādi ētikas principi jāievēro maltīšu laikā, ar kādu cieņu jāizturas pret ēdienu. Ar īpašām emocijām dalībnieki apguva karatē mākslas pamatlietas sporta klubā ,,Sakura”, par ko  paldies Aleksandrai Viļčinskai.  

Neizpalika arī izglītojošas ekskursijas, ar interesi dalībnieki sekoja gida stāstījumam Rēzeknes Valsts Robežsardzes koledžā, aplūkoja muzeja eksponātus, kinologu centrā vēroja paraugdemonstrējumus, iepazinās ar “Olimpiskais centrs Rēzekne”. Garkalnu atpūtas centrā dalībnieki izbaudīja daudzveidīgas aktivitātes, šķēršļu trasē trenēja izturību, apguva pārvietošanās augstumā pamatiemaņas. Atpūtas vietas ,,Garkalni” saimniekiem īpašs paldies tā bija dāvana Ukraiņu bērniem!

Realizējot vides izziņas darbnīcas, startējot sporta dienā, aktīvās atpūtas laikā pie Rāznas ezera dalībnieki izprata, cik svarīgi ir darboties komandā saliedēti, būt disciplinētiem un atbildīgiem. Izvērtējot dalībnieku atbildes secinām, ka darbs paveikts ar rezultātu un lietderīgi. Mums, darba komandai tika uzdots jautājums, kādi ir šie Ukraiņu bērni, cik viegli ar viņiem strādāt? “Mans viedoklis tādi paši kā mūsējie; katrs ar savu raksturu. Jau pirmajā dienā  izvirzījās līderi, iezīmējās pasīvākie un aktīvākie, neiecietīgākie. Bet nebija grūtību visus saliedēt, ieinteresēt. Vispatīkamākais mirklis bija tas, ka jau projekta otrajā dienā, kāpjot autobusā puse dalībnieku sveicinājās latviešu valodā,” uz jautājumu atbilēja projekta koordinatore Anna Kudure.

 Sirsnīgu paldies sakām visiem  speciālistiem, kuri tika iesaistīti projekta realizācijas procesā: deju kolektīva ,,Vymans” vadītājam Guntim Tjarvem, deju grupas ,,Karameles” vadītājai Ilgai Marejevai un dejotājām,  Feimaņu kultūras nama kultūras pasākumu organizatore Dinai Šmaukstelei,  vēsturniekam Mārim Rumakam, māksliniekiem Jolantai un Valdim Dundeniekiem, ,,Rāznas līcis” saimniekam Edgaram Teivānam, pedagogiem -fizisko aktivitāšu vadītājiem Anitai Liepiņai, Mārim Kuduram, Aleksandram Grehovam. Paldies kafejnīcai ,,Pīlādzītis” par dalībnieku  ēdināšanu.

Neformālās izglītības pasākumi tiek veidoti, lai nodrošinātu Ukrainas bērnu psihoemocionālās labbūtības sekmēšanu un socializāciju, stiprinātu Ukrainas bērnu etnisko identitāti un kopību ar Latvijā dzīvojošo ukraiņu kopienu, sniegt iespējas veiksmīgi integrēties Latvijas izglītības sistēmā un iekļauties kultūrvidē, atbalstītu latviešu valodas apguvi.

Sagatavoja: Anna Kudure projekta koordinatore

Click to Listen highlighted Text!