ES un Ukraina: 100 miljoni eiro karā cietušo skolu atjaunošanai

ES jaunumi

Apritot tieši trim mēnešiem, kopš EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena to solīja savā 2022. gada runā par stāvokli Savienībā, Eiropas Komisija un Ukraina ir parakstījušas vienošanos par 100 miljonu eiro atbalstu Krievijas pilna mēroga agresijas kara dēļ cietušo Ukrainas skolu rekonstrukcijai un atjaunošanai. Šis atbalsts Ukrainai tiks sniegts gan ar ES humānās palīdzības partneru starpniecību, gan daļēji kā budžeta atbalsts Ukrainas valdībai.

Eiropas Komisija ir iedalījusi aptuveni 14 miljonus eiro esoša līguma ietvaros ar Polijas Attīstības banku (Bank Gospodarstwa Krajowego), lai iegādātos skolas autobusus, ar kuriem ukraiņu bērnus droši nogādāt skolā. Komisija ir arī sākusi solidaritātes kampaņu, kurā tiek aicināts ziedot Ukrainai skolas autobusus, kuru nogādāšana notiek ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību. No ES un tās dalībvalstīm tagad ir ceļā kādi 240 autobusi, bet ir gaidāmi vēl jauni ziedojumi.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja: “Krievijas mērķtiecīgie uzbrukumi civilajai infrastruktūrai, īpaši tagad, ziemas apstākļos, ir tīšs noziegums pret miljoniem nevainīgu cilvēku. Un tie ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums. ES prioritāšu galvgalī ir nodrošināt ukraiņu bērniem iespēju pēc iespējas drīz atsākt mācības. Šodien mēs izpildām solījumu atjaunot Krievijas brutālajā karā cietušās un iznīcinātās skolas. Un nākamā gada sākumā mēs arī piegādāsim Ukrainai skolas autobusus, lai bērni varētu pēc iespējas ērti un droši tikt uz skolu. Ukrainas nākotne sākas ar bērnu atgriešanos skolā.

Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska teica: “Esmu pateicīga Eiropas Komisijai un jo īpaši tās priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai par atbalstu Ukrainas skolu atjaunošanai.  Pašlaik mazāk nekā trešdaļai bērnu Ukrainā ir iespēja regulāri iet skolā.  Pārējiem nākas mācīties tiešsaistē vai hibrīdformātā. Regulārās bombardēšanas un energopadeves pārrāvumu dēļ tas kļūst arvien grūtāk.  Manam fondam mācību procesa atjaunošana ir prioritāte. Mūsu bērnu izglītošana šodien ir mūsu ieguldījums Eiropas kopējā nākotnē.

Šo 100 miljonu eiro palīdzības paketi veido:

• 34 miljoni eiro humānajai palīdzībai, no kuriem 20 miljoni eiro tiks izmantoti ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Projektu pakalpojumu biroja (UNOPS) starpniecību un 14 miljoni eiro – ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas (UNDP) starpniecību. Šis atbalsts būs vērsts uz vienkāršiem un vidēji nopietniem remontdarbiem, tai skaitā logu, jumtu, durvju, labierīcību un apkures sistēmu remontam, kā arī mācībām nepieciešamā aprīkojuma nodrošināšanu mācību telpās un bumbu patvertnēs;
  •  66 miljoni eiro kā tiešs budžeta atbalsts Ukrainas valdībai.

Komisija strādās kopā ar Ukrainas valdību un Olenas Zelenskas fondu. Komisija plāno minēto budžeta atbalstu 66 miljonu eiro apmērā izmaksāt tuvākajās nedēļās. UNOPS un UNDP ir uz vietas sākušas novērtēt nepieciešamos skolu atjaunošanas darbus. Iecerēts, ka lielākā daļa šo izglītības iestāžu tiks saremontētas laikā no 2022. gada decembra līdz 2023. gada septembrim ar tādu aprēķinu, lai tās būtu kārtībā, kad sākas nākamais mācību gads.

Attiecībā uz ES 14 miljonu eiro piešķīrumu skolas autobusu iegādei līdz 2023. gada sākumam Polijas Attīstības banka strādās kopā ar vietējo partneri – Polijas Solidaritātes fondu.