Etnogrāfiskais ansamblis “Rikava” piedalījās Starptautiskajā  folkloras festivālā “Baltica 2022”

17.07.2022

Kultūra
Etnogrāfiskais ansamblis "Rikava

Noslēdzies Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 2022”. Kopš festivāla "Baltica" pirmsākumiem pagājuši jau 35 gadi. Etnogrāfiskā ansambļa “Rikava” pūrā ir stāsti par katru festivālu “Baltica” Latvijā  – no pirmā  –1988.gadā līdz aizvadītajam, kad no 6. līdz 10. jūlijam  folkloras svētkus festivāls “Baltica 2022” svinēja Latvijā. Tas bija ilgi gaidītais  atkalredzēšanās un saspēles prieks, jo festivāla tēma šogad bija “Spēle”. Ar moto “Nāc ar mani spēlēties” vairāk nekā 250 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un latviešu diasporu dalībnieki tikās dažādos koncertos, notikumos un aktivitātēs Alsungā, Dundagā, Inciemā, Inčukalnā, Jūdažos, Krimuldā, Kuldīgā, Lēdurgā, Mālpilī, Popē, Rīgā, Siguldā, Skrundā, Talsos, Turaidā un Ventspilī.

7. jūlijā ceļā uz Dainu kalnu Turaidā starptautiskā folkloras festivāla "Baltica" dalībnieki piestāja kādā no Siguldas novada vietām, lai saspēlētos dziesmās, vārdos un darbos. Etnogrāfiskais ansamblis “Rikava” Mālpilī sadziedājās un dūdu spēlēs klausījās kopā ar fokloras kopām Krustpils “Rati”, Mālpils “Mālis”, Suitu sievas, Suitu vīri, Suitu dūdenieki, Viļakas “Abrenīte”, Viļakas “Atzele” un kapela “Atzele”  un viesiem no Igaunijas. Svētku turpinājumā savu dziesmu pūru izrādījām vietējo uzņēmēju ražotnēs un  Saules vārtu kalnā piedalījāmies saules godināšanas rituālā. Vakarā Turaidas muzejrezervāta Dainu kalnā bija pienācis laiks Starptautiskā folkloras festivāla "Baltica" atklāšanas koncertam "Spēlē šādu vakariņu".

Etnogrāfiskais ansamblis “Rikava” uz festivālu veda etnogrāfisko uzvedumu “Ceļsim jaunys ustobys”, kas pulcināja savus skatītājus Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā Novadu dienā 9.jūlijā, kur satikās visi Latvijas novadi – notika novadu kulinārā mantojuma parāde,  koncerti, folkloras kopu randiņi. Šajā randiņā ieguvām jaunus draugus – folkloras kopu “Mežābele” no Jērcēniem.

Kā allaž Rēzeknes novada pašvaldības un Rikavas pagasta pārvaldes sniegtais atbalsts bija nozīmīgs, lai mēs justos labi un spēka pilni.   Mūsu LIELAIS PALDIES par to. Paldies katram mūsu kolektīva dalībniekam par ieguldīto laiku, darbu un teicamo sniegumu.

Zīmīgi ir Māras Mellēnas, festivāla mākslinieciskās vadītājas, vārdi:““Baltica” ir platforma, kur notiek tradīcijas iedzīvinājumu pilnībā – gan dziedot, gan muzicējot, gan dejojot, gan goda drēbes valkājot, gan – un tas ir pats svarīgākais – satiekot vienam otru. Galvenais, lai mēs atrastu laiku būt kopā un izbaudīt. Tas arī ir mans vēlējums visiem “Baltica 2022” dalībniekiem. Jums ir jāaiziet no festivāla bagātākiem, lai būtu ar ko dalīties – ar dzīvu, mantotu tradīciju.”

Vēlējums ir piepildījies. Dalīdamies ar citiem, esam kļuvuši bagātāki.

Aija Dundure, etnogrāfiskā ansambļa “Rikava” vadītāja

Foto I.Vērdiņa, J.Prentnieks