Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru Rēzeknes novada pašvaldības Viļānu apvienība attīstīs Liepu ielā 2B, Viļānos (9.3.1.1/18/I/030)

Viļānu novada pašvaldība (tagad Rēzeknes novada pašvaldība) 2020.gada 20.februārī ir parakstījusi vienošanos ar  Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Savienības fonda projekta ‘’Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība Rēzeknes novada pašvaldības Viļānu apvienībā’’   ( turpmāk- Projekts) īstenošanu.

Projekta mērķis ir sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība Rēzeknes novada pašvaldības Viļānu apvienībā, kur tā tiks nodrošināta atbilstoši normatīvajam aktam par prasībām sociālo pakalpojumu sniedzējiem, atbilstoši MK noteikumu Nr. 871 2.punktā noteiktajam.

Projekts tiks īstenots tiešā sinerģijā ar 01.07.2015. MK noteikumu Nr.313 Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.2.specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem" 9.2.2.1.pasākuma "Deinstitucionalizācija" īstenošanas noteikumi’’ rezultātā izstrādāto Latgales plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plānu (turpmāk- DI plāns) 2017.-2020. gadam, kas ir  apstiprināts Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu attīstības padomē, kur ir atrunāti nepieciešamie pakalpojumi un to sniegšanas veidi.

Rēzeknes novada pašvaldība veidos tādu infrastruktūru un sniegts tādus pakalpojumus, kuri ir atrunāti DI plānā. Apstiprinātais Latgales  plānošanas reģiona DI plāns ir pieejams šeit: https://lpr.gov.lv/lv/regionalie_projekti/di/izstradatie-dokumenti/, kur DI plāna grozījumi Nr. 12 (apstiprināti Sociālo pakalpojumu attīstības padomē 2022. gada 1. augustā) paredz attīstīt sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidi Rēzeknes novada pašvaldības Viļānu apvienībā- Liepu ielā 2B, Viļānos. Projekta ietvaros tiks izbūvētas divas jaunbūves un plānots izveidot:

• grupu dzīvokļus, kas nodrošinās dzīves vietu 16 personām ar garīga rakstura traucējumiem (turpmāk- GRT);
  • dienas aprūpes centru pilngadīgām personām ar GRT- 13 personām;
  • specializētās darbnīcas personām ar GRT- 10 personām.

Izveidotajā infrastruktūrā būs iespēja nodrošināt sabiedrībā balstītus pakalpojumus tikai personām ar GRT, tajā skaitā tiem, kuri 9.2.2.1.pasakuma “Deinstitucionalizācija” ietvaros pāries no valsts ilgstošās aprūpes institūcijas uz dzīvi pašvaldībā; personām ar GRT, kuras dzīvo pašvaldībā un līdz šim nav saņēmušas nevienu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu, bet ir iekļautas mērķa grupā; kā arī līdzšinēji pašvaldībā dzīvojošām personām ar GRT, kuras jau pirms tam ir saņēmušas kādu no sabiedrībā balstītiem sociāliem pakalpojumiem, bet turpmāk saņems jaunus un papildinošus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus.

Irēna Lavrinoviča
Attīstības plānošanas  nodaļas