18. janvārī atsākas plaša izbraukuma vakcinācija Rēzeknes novada pagastos

Publicēts: 07.01.2022

Atjaunots: 21.01.2022

Sociālais dienests un veselības aprūpe

No 18. līdz 22. janvārim notiks plaša izbraukuma vakcinācija Rēzeknes novadā. Uz vakcināciju īpaši aicināti cilvēki, kuri pirmo un otro poti pret Covid-19 saņēma pavasarī un vasaras sākumā, jo ar laiku primārās vakcinācijas radītā imūnā aizsardzība pret vīrusu samazinās jeb, citiem vārdiem sakot, organisms ar laiku aizmirst ražot antivielas, tāpēc mums jāspēj imunitātes šūnas pamodināt ar balstvakcīnu. Stiprinot imunitāti ar balstvakcīnu, var uzlabot savu aizsardzību pret vīrusu, novērst smagu saslimšanu, hospitalizāciju un nāvi.

Vakcinācija notiks ar vakcīnām "Pfizer" un "Moderna". 

Izbraukuma vakcinācijas laikā interesentiem būs iespēja saņemt arī bezmaksas vakcīnu pret gripu.

Vakcinācijas process notiks gan "dzīvās rindas" kārtībā, gan pēc iepriekšēja pieraksta. Lai samazinātu gaidīšanas laiku, aicinām savlaicīgi pieteikties, zvanot pa norādītajiem tālruņiem. Izbraukuma vakcinācijas laikā būs izveidota numuriņu sistēma un tiks organizēta iedzīvotāju plūsma. 

Uz vakcināciju līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte) un potēšanas pase (ja tāda ir). Uz vakcināciju vēlams ierasties tādā apģērbā, kas ļauj viegli atbrīvot plecu. 

KAS JĀZINA PAR BALSTVAKCINĀCIJU

Balstvakcinācija ir viens no efektīvākajiem risinājumiem cīņā pret augstu saslimstību ar Covod-19, tā mazina transmisiju īstermiņā un potenciāli arī ilgtermiņā. Šobrīd balstvakcinācija pret Covid-19 ir pieejama plašam sabiedrības lokam.

Balstvakcīnas mērķis ir stiprināt cilvēku imūnaizsardzību, tostarp arī pret jaunākajiem Covid-19 vīrusa variantiem. Balstvakcinācija pasargā no smagas slimības gaitas un nāves, taču tā pilnībā nenodrošina iespēju neinficēties ar vīrusu vispār. Jo lielāks iedzīvotāju skaits būs balstvakcinējies, jo lielāka iespēja, ka slimība mazāk izplatīsies sabiedrībā. Balstvakcinācija spēj pastiprināt cilvēka imūno atbildi uzreiz, aizsargājošais efekts pēc vakcinācijas veikšanas ir jau nākamajā dienā.

Balstvakcināciju aicinām doties saņemt uzreiz, neatliekot uz vēlāku laiku. Īpaši aicinām neatlikt balstvakcinācijas saņemšanu riska grupās esošās personas, personas no 40 gadu vecuma un personas, kas pirmreizējo vakcināciju saņēmušas pavasarī vai vasaras sākumā.

Balstvakcīna īpaši nepieciešama cilvēkiem ar novājinātu imunitāti

Imūnsupresētiem jeb cilvēkiem ar novājinātu imunitāti balstvakcīnas saņemšana tiek īpaši rekomendēta, arī pēc divām devām un izslimošanas. Tās ir personas ar HIV, onkoloģiskām saslimšanām, orgānu vai cilmes šūnu transplantācijām, ilgstošu dialīzi, kā arī atsevišķu medikamentu lietotāji. Šai sabiedrības grupai Imunizācijas valsts padome primāro vakcināciju ir noteikusi ar trīs devām, proti, 21-28 dienās pēc pirmās potes bija nepieciešams saņemt otro vakcīnu un vēl pēc 28 dienām – trešo devu. Attiecīgi, balstvakcīna jeb ceturtā deva šiem cilvēkiem ieteicama sešus mēnešus pēc trešās devas saņemšanas.

Balstvakcinācija varētu pasargāt no smagas Covid-19 vīrusa Omicron varianta slimības gaitas

Pēc izskanējušās informācijas par jauno Covid-19 vīrusa Omicron variantu ir parādījušies dažādi viedokļi un versijas par to, kā šis vīrusa variants izplatīsies un vai balstvakcinācija spēs no tā aizsargāt pietiekoši efektīvi. Speciālisti šobrīd domā, ka balstvakcīna varētu pasargāt no smagas slimības gaitas un nonākšanas intensīvajā terapijā, ja cilvēks inficējas ar Omicron variantu. Taču balstvakcīna pilnībā nenodrošina iespēju neinficēties ar vīrusu vispār.
Speciālisti apstiprina - lai gan šobrīd ir daudz neatbildētu jautājumu saistībā ar jauno Omicron variantu, saņemot balstvakcīnu ar jau esošajām vakcīnām jebkurā vecumā, palielinās cilvēka imūnsistēmas aizsardzības spējas.

Balstvakcīnas ievadīšanas laiks atkarīgs no primārajā vakcinācijā saņemtajām vakcīnām

Tiem iedzīvotājiem, kuri vakcinējušies ar “Johnsons&Johnsons” “Janssen” - pēc balstvakcīnas jādodas astoņas nedēļas pēc saņemtās potes. Savukārt, ja “Janssen” vakcīnas saņēmējs ir arī slimojis ar Covid-19, tad pēc papildu devas jādodas sešus mēnešus pēc pārslimošanas.

Ja primārajā vakcinācijā abas potes bija vakcīnas “Vaxzevria” (“AstraZeneca”), “Spikevax” (“Moderna”) vai “Comirnaty” (“Pfizer-BioNTech”), balstvakcīnu iespējams saņemt trīs mēnešus pēc otrās potes saņemšanas.

Balstvakcīnas veids atkarīgs no jau saņemtajām vakcīnām

Ja cilvēkam pirmreizējā vakcinācijā abas bija “Moderna” ražotās “Spikevax”, tad balstvakcīna būs jau minētā “Spikevax” vai “Comirnaty” (“Pfizer-BioNTech”); ja abas sākotnējās vakcīnas devas bija “Comirnaty”, tad balstvakcīna būs “Comirnaty” vai “Spikevax”.

Ja pirmreizējā vakcinācijā tika saņemtas kāda no vīrusa vektora vakcīnām, proti, “Astra Zeneca” ražotā vakcīna “Vaxzevria” vai “Johhson&Johnson” ražotā vakcīna “Janssen”, tad balsvakcinācijā tiek izmantota kāda no ziņnešu jeb mRns vakcīnām (“Spikevax” vai “Comirnaty”). Šāda vakcīnu kombinācija nodrošina augstāku aizsardzību pret Covid-19.

Tātad, ja pirmās divas potes bija “Vaxzevria”, tad balstvakcīna būs “Spikevax”, “Comirnaty” vai “Vaxzevria”. Tikmēr “Janssen” tiek stiprināta ar “Spikevax” vai “Comirnaty”.
Gadījumos, ja primārajā vakcinācijā “Vaxzevria” bija pirmā deva, bet otrā deva “Comirnaty” vai “Spikevax”, tad balstvakcīna būs “Spikevax” vai Comirnaty”.

Vakcīnu “jaukšana” nav jaunums, šāda pieeja ir izmantota jau agrāk, turklāt Eiropas Zāļu aģentūra, izpētot valstu pieredzes, apstiprina, ka šāda metode nepieciešamības gadījumā ir atļauta. Vienlaikus, ja, piemēram, persona sākotnēji ir saņēmusi divas “Comirnaty” (“Pfizer-BioNTech”) devas, tad, atkarībā no pieejamības, arī balstvakcīnai izmantos to pašu veidu.

Pēc balstvakcīnas saņemšanas derīgi būs divi sertifikāti

Digitālais sertifikāts, kas saņemts pēc primārā vakcinācijas kursa pabeigšanas, turpinās darboties. Sertifikātā parādīsies atzīme, kad veikta balstvakcinācija un vakcīnas nosaukums. Savukārt pēc balstvakcīnas saņemšanas sāks darboties arī balstvakcinācijas sertifikāts, un lietošanai derīgi būs abi dokumenti.
Balstvakcīnas saņemšanas nosacījumi:
Janssen vakcīnu saņēmušās personas - divus mēnešus pēc 1.potes;
Vaxzevria (AstraZeneca) vakcīnu saņēmušās personas - trīs mēnešus pēc 2.potes;
Comirnaty (Pfizer-BioNTech) vai Spikevax (Moderna) vakcīnas saņēmušās personas - trīs mēnešus pēc 2.potes;
Covid-19 pārslimojušas personas un vakcinējušās ar vienu poti - trīs mēnešus pēc potes vai pārslimošanas (atkarībā, kas bijis pēdējais);
personas ar novājinātu imunitāti un vakcinējušās ar trīs potēm - sešus mēnešus pēc 3.potes;
neveic jauniešiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem.
Covid-19 pārslimojušas personas un kuras vakcinējušās ar divām potēm, balstvakcīnu var saņemt sešus mēnešus pēc potes vai pārslimošanas (atkarībā, kas bijis pēdējais) pēc pirms vakcinācijas konsultācijas ar ārstniecības personu.

Izbraukuma vakcinācijas vietas Rēzeknes novada pašvaldībā

18. janvārī

Vakcinācijas vieta Laiks Kontaktinformācija
Griškānu pagasts.
Centrālā iela 27, Sprūževa, Griškānu pag., Kultūras nams
9:00 - 11:0029357595
Čornajas pagasts.
Ratnieku ciems, Tautas nams
11:30 – 13:3029357595
Kaunatas pagasts.
Rāznas ielā 14, Kaunata, Kaunatas pag. Tautas nams
14:00 - 16:0029357595

19. janvāris

Vakcinācijas vieta Laiks Kontaktinformācija
Ozolaines pagasts.
"Bekši -7", c.Bekši, Ozolaines pagasts. Tautas nams
9:00-11:0064640171
Silmalas pagasts.
Saules iela 4, Gorņica, Silmalas pag. Tautas nams
11:30 – 13:3026 568 623
Silmalas pagasts.
Lakstīgalu iela 7, Vecružina, Silmalas pagasts.
14:00 – 16:0026 568 623

20. janvāris

Vakcinācijas vieta Laiks Kontaktinformācija
Sakstagala pagasts.
Kalna iela 2, Sakstagals
Sabiedrisko aktivitāšu centrs
9:00 – 11:00
64640550
Dricānu pagasts.
Pagastmāja, Dricāni, Dricānu pag. Kultūras nams
11:30 – 13:30
29113368
Gaigalavas pagasts. Rēzeknes iela 2, Gaigalava,
Kultūras nams
14:00-16:00

64644537

21. janvāris

Vakcinācijas vieta Laiks Kontaktinformācija
Stružānu pagasts.
Miera iela 14,Strūžāni
09:00-11:00
29122068
Vērēmu pagasts.
Jāņa Zvīdra iela 4, Sondori, Kultūras nams
12:00-14:0064628833
22458894
Bērzgales pagasts.
Rītupes iela 34, Bērzgale,
Kultūras nams
14:30-16:3026185204

22. janvāris

Vakcinācijas vieta Laiks Kontaktinformācija
Mākoņkalna pagasts.
Līgo iela 1, Lipuški, Mākoņkalna pag., Tautas nams
09:00-11:0029357595
Pušas pagasts.
Ezera iela 1 Puša, Pušas pag. pagasta pārvalde
11:30-13:30
29398491
Feimaņu pagasts.
“Pagasta māja”, Feimaņi, Feimaņu pagasts, pagasta pārvalde
14:00-16:00 20223650
Click to listen highlighted text!