24. maijā jādodas uz Večerinku Rogovkā!

22.05.2025

Iedzīvotājiem

Biedrība “Rogovkīši” saņēma projekta “Andryvam Jūrdžam – 180” realizācijai finansējumu no Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" atbalstītās Latgales kultūras programmas 2025. Šī projekta ietvaros tiks turpināta Andryva Jūrdža rokrakstu digitalizācija un organizēti 3 pasākumi.

Nautrēnu pagasts ir sevišķs ar to, ka drukas aizlieguma laikā (1865–1904) tajā darbojies viens no ražīgākajiem rokrakstu literatūras pārstāvjiem Andryvs Jūrdžs (1845–1925). A. Jūrdža rokrakstos atrodams daudzveidīgs vietējās folkloras materiāls (tautasdziesmas, ticējumi, parunas, teikas, anekdotes u.c.). Tikai neliels skaits viņa rakstīto grāmatu un manuskriptu ir saglabājušies līdz mūsdienām. Ar VKKF atbalstu 2024. gadā digitalizējām slavenāko A. Jūrdža 1916. gadā sarakstīto “Myužeygays kalinders ar sayminiceybas iwirojumim por wyssu godu”, kā arī rokrakstu “Laikmeteigu saceriejumu krājums”. Pēc digitalizācijas ar abiem šiem rokrakstiem ir iespēja iepazīties Rēzeknes novada mājas lapā, sadaļā Nautrēnu apvienības pārvalde, Apskates objekti un vēsturiskās personas. (skatīt: https://rezeknesnovads.lv/...)

Turpinot šo darbību, lai nodrošinātu A. Jūrdža rokrakstu plašāku pieejamību, biedrībai “Rogovkīši” ir vēlme digitalizēt vēl viņa rokrakstu “Wysaidu zōļu gromotu”, kas atrodas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, jo digitalizētais nezudīs un ir pieejams plašam interesentu lokam.

Lai interesentiem atvieglotu iespēju lasīt A. Jūrdža rokrakstu oriģinālus, vēlamies digitalizēt līdz šim pilnā apjomā 1999. gadā izdoto Myužeygo kalindera transkribēto versiju ar valodnieces A. Stafeckas komentāriem, jo to salīdzinot ar jau digitalizēto Andryva Jūrdža Myužeyguo kalindera rokraksta oriģinālu, interesentiem būtu vieglāk iepazīt A. Jūrdža rokrakstu un vārdu rakstību.

A. Jūrdžs pats bijis tautas muzikants un spēlējis kokli, kā arī bijis izcils tautas dziesmu zinātājs, arī jaundarinātājs, iedibinot sava veida folklorisma tradīciju, kurā nav stingri novilkta robeža starp tradicionāli dziedātām un pašsacerētām dziesmām. Dažas no A. Jūrdža dziesmām vēl saglabājušas vietējā repertuārā, dažas zudušas pavisam. Tāpat viņa rokrakstos atrodami muzicēšanas tradīciju apraksti.

Lai popularizētu šo A. Jūrdža darbības šķautni, 2025. gada 24. maijā plkst. 19.00 Rēzeknes novada Nautrānu kulturys centrā Rogovkā notiks jau četrpadsmitais tautas muzikantu saiets “Večerinka O,bļaka!” (*pasākuma nosaukums piemērots no skārda loksnes nosaukuma latgaliski, pa kuru uzsitot skaņa tālu dzirdama). Pasākumu vadīs Dekteru amatierteātris, popularizējot A. Jūrdža mutvārdu folkloru, bet Rogovkas etnogrāfiskā ansambļa izpildījumā būs dzirdamas A. Jūrdža savulaik sacerētās dziesmas.

Tautas muzikantu saietā savu dalību ir solījuši muzikanti no tuvākas un tālākas apkārtnes: vietējais muzikants Pēteris Belinskis, Salnavas kapela “Sveicinojam, vielejam”, no Rīgas Nikolajs Zaharovs un Romāns Pahomovs, Daugavpils tautas muzikanti Jānis un Pāvels Mukāni, Aleksandrs Baginskis un Jānis Ģipters, Baltinavas kapela, no Rēzeknes puses tautas muzikanti Antons Savickis, Antons Butkāns, dziesminieks Vinsents Kūkojs, Malnavas kapela, Balvu puses tautas muzikanti Eventijs un Silvija Zelči, Venārs Dūre, Vitālijs Plešs, Pēteris Jermacāns, Leontīns Bērziņš un citi.

Projekta realizācijas ietvaros sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību XIV Tautas muzikantu saiets Rogovkā “Večerinka O, bļaka!”” notiks 2025. gada 24. maijā plkst. 19.00  Nautrēnu pagasta sporta hallē - kultūras namā Rēzeknes novada Nautrēnu pagasta Rogovkā.

Bez tam šī projekta ietvaros vēlamies īstenot pasākumu ciklu, lai popularizētu A. Jūrdža rokrakstus vietējās tradicionālās kultūras tradīciju kontekstā, organizējot tiešsaitē 2025. gada jūnijā – jūlijā Annas Stafeckas lekciju par A. Jūrdžu un viņa atstāto nemateriālo mantojumu.

Saistībā ar A. Jūrdža rokraksta "Wysaidu zōļu gromota" digitalizēšanu Latgales kultūrvēstures muzejā 2025. gada 13. jūnijā tiks organizēta Rozālijas Mežatučas un Marutas Latkovskas lekcija par ārstniecības augiem un pētījumu par to nosaukumiem, kas lietoti A. Jūrdža rokrakstos.

Uz tikšanos 24. maijā “Večerinka O,bļaka!” Rogovkā un citos pasākumos!

Sagatavoja biedrības “Rogovkīši” valdes locekle Marija Mazure

Click to listen highlighted text!