Ar jaunu koncertprogrammu Lūznavas muižā atgriežas klavieru duets Sonata un Roks Zubovi (Lietuva)

19.04.2024

Kultūra

28. aprīlī plkst.15.00 Lūznavas muižas apmeklētājus ar neparastu koncertprogrammu priecēs lietuviešu pianisti Sonata un Roks Zubovi. Lūznavas muižas sadarbība ar talantīgā komponista Mikolaja Konstantīna Čurļoņa mazmazdēlu pianistu Roku Zubovu aizsākās 2016. gadā. Kopš tā laika katru gadu pavasarī mākslinieks viesojas Lūnavas muižā, pārsteidzot klausītājus ar aizvien jaunu skatījumu uz Čurļoņa daiļradi un tās paralēlēm mākslas un mūzikas pasaulē.

Koncertprogrammā “Čurļonis mežā ar Grīgu un Dvoržāku” vienā muzikālā ceļojumā apvienoti trīs ļoti dažādu tautu – čehu, norvēģu un lietuviešu – komponistu skaņdarbi. Katrs no viņiem ir radījis to, ko mūsdienās varam dēvēt par savas tautas muzikālo portretu. Kas vieno tik atšķirīgos un unikālos komponistus, kādas iezīmes saista viņu tautas un kultūras? 

Gan M. K. Čurļonis, gan E. Grīgs un A. Dvoržāks, izvēloties tēlus un sižetus saviem skaņdarbiem, bieži iedvesmu smēlušies no senām leģendām, teikām, melodijām, izmantojot raksturīgās tautas mūzikas intonācijas un deju ritmiskos elementus. Taču tikpat svarīga ir bijusi arī komponistu dzimtās zemes dabas skaistuma pieredze, ļaujot radīt viegli atpazīstamas Norvēģijas, Čehijas vai Lietuvas muzikālās ainavas. Koncertprogrammā iekļauti trīs atšķirīgi skaņdarbi, kurus vieno leģendu, pasaku, teiku un fantāziju caurvīta pasaule un to ieskautais noslēpumainais un aizraujošais dabas skaistums.

Pianistu Sonatas un Roka Zubovu dueta debijas koncerts notika 1997. gadā Čikāgā (ASV). Kopš tā laika mākslinieki ir muzicējuši UNESCO Nāciju pilī Ženēvā un Karaļu pilī Varšavā, viesojušies lielākajās Amerikas un Kanādas pilsētās, Argentīnā un Urugvajā, teju visās Eiropas valstīs, piedalījušies starptautiskos festivālos Norvēģijā (Norskmusikfestucke, 2001), Francijā (Berlioz, 2003), Itālijā (Cita di Castello, 2004), Slovēnijā (Ļubļana, 2010), Vācijā (Usedom, 2011), Somijā (Rauma, 2013), Ukrainā (Kijevas Lieldienu mūzikas festivāls, 2018), Nīderlandē (Vocallis, 2021) un Lietuvā (Pažaislis, Marius Klavyrai, Klaipėdos pavasaris, Jauna mūzika, Permainų mūzika, Gaida, Šauļu klavieru duetu festivāls un citos.

Sonata un Roks Zubovi īsteno izglītojošas programmas Lietuvas pilsētās. Tā, piemēram, no 2005. līdz 2019. gadam viņi bija ikgadējā starptautiskā mūzikas un ekoloģijas festivāla "Nepaklausīgā zeme" rīkotāji. Zubovu duets ir uzstājies ar Lietuvas Nacionālo simfonisko orķestri, Hersonas simfonisko orķestri (Ukraina), Kauņas simfonisko orķestri, Šauļu, Klaipēdas un Sv.Kristofora kamerorķestriem, Viļņas Valsts kvartetu, Čurļoņa kvartetu, kā arī ar orķestriem "Aukuras" un "Aidija", Viļņas Universitātes koriem, "Jauno mūziku", Polifonijas orķestri, kori "Dainava", kori “Ave Musica" (ASV). Duets ir atskaņojis vairāk nekā 10 dažādu komponistu skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumus.

Ieeja: 10,00 EUR

Biļetes uz pasākumu nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs.

Vairāk par Lūznavas muižu un aktuālajiem pasākumiem var uzzināt mājaslapā luznavasmuiza.lv. Muižas darbalaiks no 1. oktobra līdz 30. aprīlim katru dienu 09.00–16.00 (izņemot pirmdienas).

Foto: no Roka Zubova personīgā arhīva

Papildu informācija:

Inga Žirgule

Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

29390701, 29473700

http://luznavasmuiza.lv

http://facebook.com/luznavasmuiza

Click to listen highlighted text!