Balvu, Rēzeknes un Ludzas novadā vēl 59 cilvēki no jauna iekļāvušies izglītībā vai nodarbinātībā

19.10.2022

ES jaunumi

Noslēgusies Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sadarbībā ar Mācību centru „FIBRA” īstenotā motivācijas un atbalsta programma Balvu, Ludzas un Rēzeknes novada iedzīvotājiem, kuri iesaistoties nodarbinātībā vai izglītībā, saskārušies ar šķēršļiem sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ. Laika posmā no 2022. gada marta līdz augustam motivācijas programmas noslēdzošajā periodā no 60 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, kuri piedalījās programmā, 59 cilvēkiem atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā. 

Kaut arī Latvijā virkne likumu un politikas vadlīnijas ietver diskriminācijas aizliegumu, sabiedrībā joprojām pastāv diskriminācijas pazīmes pēc dažādiem aspektiem. Sabiedrībā pastāvošie stereotipi un aizspriedumi lielā mērā ietekmē šo diskriminēto personu spēju iekļauties nodarbinātībā vai izglītības apguvē, vienlaikus šīs personas saskaras arī ar augstu nabadzības un sociālās izolētības risku, kas ierobežo to spēju mainīt savu līdzšinējo dzīves situāciju.

Lai realizētu visu sabiedrības grupu potenciālu un mazinātu sociālo atstumtību, SIF vairākus gadus īsteno Motivācijas programmu, sniedzot atbalstu diskriminācijai pakļauto cilvēku spējām iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā. Balvu, Rēzeknes un Ludzas novadā kopš 2020. gada atbalsts sniegts 179 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, no kuriem 178 jeb 99% atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā. 

“Motivācijas programma ir īstenota no 2018. gada dažādos Latvijas reģionos, nodrošinot atbalsta pakalpojumus - sociālo darbinieku, karjeras konsultantu, psihologu, juristu u.tml. pēc iespējas tuvāk nevienlīdzības skartajam cilvēkam. Saņemtais atbalsts ir neatsverams un ir bijis būtisks pagrieziens pozitīvām pārmaiņām, palīdzot dalībniekiem apzināties risināmās problēmas, piedāvājot situācijai atbilstošākos risinājumus un iespējamās izaugsmes iespējas, tā pilnvērtīgi iekļaujoties sabiedrībā,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Pārmaiņu aģents jeb sociālais darbinieks katram dalībniekam bija ne tikai kā iedvesmotājs un motivētājs, bet bieži vien arī kā vistuvākais cilvēks, kam varēja uzticēt lietas, kuras ilgi bijušas nepateiktas. Piemēram, kāds dalībnieks, kuram bija problēmas ar alkoholu, pateicoties visai motivācijas programmas speciālistu komandai, spēja atzīt savu problēmu un pieņemt psiholoģisko palīdzību, lai atmestu kaitīgo ieradumu un veiksmīgi iekļautos nodarbinātībā. Motivācijas programma sniedza iespēju noticēt savām spējām un realizēt senus nepiepildītos sapņus. Kāds motivācijas programmas dalībnieks ir ieguvis tiesības vadīt traktoru; mamma, kurai viens no bērniem ir ar īpašām vajadzībām, ir iestājusies autoskolā, lai iegūtu autovadītājas tiesības un varētu nogādāt savu bērnu uz un no specializētās mācību iestādes.

“Dalībniekiem, kuri bija iesaistījušies Motivācijas programmā, pateicoties psiholoģiskam atbalstam, būtiski mazinājās psihoemocionālā spriedze, kā rezultātā uzlabojās savstarpējās attiecības ar līdzcilvēkiem un sāka veidoties pozitīvā domāšana. Dalībnieki sāka apzināt sevi kā personību, kļuvuši pašpārliecinātāki un atvērtāki. Pateicoties Motivācijas programmai, dalībnieki ir apzinājuši savas prasmes un sapratuši kā tās pielietot, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti. Daudzi no dalībniekiem ir veiksmīgi iekļāvušies nodarbinātībā un praktiski visus dalībniekus mums izdevās iesaistīt izglītībā,” stāsta reģionālā koordinatore Diāna Ivanova.

Motivācijas programma Latvijā tiek īstenota kopš 2018. gada Sabiedrības integrācijas fonda projekta "Dažādības veicināšana" ietvaros, un šogad programma noslēgsies. Šajā laikā visā Latvijā dažāda veida motivācijas un atbalsta pakalpojumus ir saņēmuši 3240 iedzīvotāju.

Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.

 

Plašāka informācija:

Zane Jēkabsone, Sabiedrības integrācijas fonda sabiedrisko attiecību speciāliste

zane.jekabsone@sif.gov.lv

+371 22811020

 

Click to listen highlighted text!