Dekšāru pamatskolas aktivitātes programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros

12.01.2023

Projekti

Jaunā mākslas filma “Circenīša Ziemassvētki” patika visiem. Tā atbilst ģimenes komēdijas žanram. Interesanti bija gan pirmklasniekiem, gan vecāko klašu skolēniem, gan skolotājiem. Divas stundas pagājušas nemanot – to atzina bērni, kad salīdzināja ar citu filmu skatīšanās reizēm. Laiks pagājis ātri.

Secinājumi: pēc “Dvēseļu puteņa” tā ir vēl viena filma, ko ir vēlme noskatīties vēlreiz. Divas meitenes to arī izdarīja un Varakļānu Kultūras namā noskatījās otrreiz.

Skatītāji atzinīgi novērtēja labsirdīgo ģimenes komēdiju, meistarīgo aktierspēli, latviešu filmām netipisko krāšņumu tērpos, vides iekārtojumā. Tika parādīta arī nepareiza rīcība: dabas piesārņošana, ātruma pārsniegšana.

7. klase bija pārsteigti par lielisko bērnu tēlojumu, īpaši par meitenes Martas talantu . Skolotājai gan šķitis, ka tēlojums mazliet latviešu temperamentam neraksturīgs, bet ar to bija panākta jauniešu interese. Bijis aizraujoši vērot, kā bērni mērķtiecīgi un uzņēmīgi cenšas saliedēt vecākus ģimenē un novērst šķiršanos.

Literatūras stundā pārrunājām par pretstatiem filmā, paralēlismu, gredzenveida kompozīciju, jo ir līdzība filmas sākumā un beigās. Mūsu zinātkārais un grāmatas lasošais Rūdis atzina, ka sižets bijis interesants, sākumā gan bijis grūti saprast: kas? un kāpēc ?

Par kulmināciju skolēni uzskatīja mirkli, kad policists varēja iet bojā, bet zaglis to paspēja izglābt. Realitāte mijās ar fantāzijas tēliem, emocionāli mirkļi - ar humoristiskiem piedzīvojumiem, ko lieliski papildinājusi mūzika, pašu varoņu dziedātās dziesmas. Emocionālākais brīdis esot cietumnieka tikšanās ar dēlu.

No filmas varoņiem vairāk paticis Circenis un Čirkainais, policists un policiste. Viņu izdarības likušas smaidīt. Smieklīgākie momenti: aina ar slimo zobu, policista nokļūšana kokā, drifts ar mašīnu.

Sarunās sapratuši, ka paticis it kā negatīvais varonis, jaunieši sāka atcerēties, kā Circenis kļuvis par zagli, kur viņš zagto izmantojis. Filma lika padomāt, ka zagļi var būt labi cilvēki, ka katram cilvēkam ir iespēja mainīties.

8. klases skolēni filmai piešķīra apzīmētāju- moderna. Pēc filmas noskatīšanās vēlreiz sapratuši : svarīgākais ir ģimene, savējie. Jauniešiem patikusi cietumnieku un policistu dziedāšana. Arī dzīvē un cilvēkā labais un sliktais vienmēr ir blakus.

Esam pateicīgi programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties filmas pirmizrādi.

Rakstu sagatavoja:
Anna Sondore, Dekšāru pamatskolas skolotāja

Click to listen highlighted text!