Muzeju naktī Lūznavas muižā aicinās iepazīt digitālo mākslu

11.05.2018

EUCIDA

Sestdien, 19. maijā, Lūznavas muižas jaunajā mākslas telpā “Kulturys škiuņs” plkst. 19.00 tiks atklāta jau otrā starptautiskā digitālās mākslas izstāde “Zeme/Jūra/Signāls”, kurā ar saviem darbiem piedalīsies mākslinieki no Francijas, Īrijas un Latvijas. Šajā pašā dienā, stundu iepriekš, plkst. 18.00 izstāžu zālē muižas pagrabtelpās durvis vērs Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studentu darbu izstāde. Savukārt no plkst. 20.00 līdz 21.30. lāzerdarbnīcā ikviens interesents varēs vērot, kā J. Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles audzēkņi realizē savas radošās idejas, izmantojot lāzertehnoloģijas.
Šis aizraujošais pasākums notiek ES programmas “Radošā Eiropa” projekta „European Connections in Digital Arts – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu)” ietvaros. Projekta partneri ir digitālās mākslas centri Dublinā (Īrija), Belfortā (Francija) un Rēzeknes novada pašvaldība (Lūznavas muiža). Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī.
Izstādē "Zeme / Jūra / Signāls" apvienojas mākslinieki, kuru darbi apcer interneta infrastruktūras būtību un tajā ieaustos sarežģītos sociālpolitiskos apstākļus. Mākslinieki piedāvā savu redzējumu, sniedzot iespēju atšķetināt komplicēto tehnoloģiju realitāti. Caur mākslinieku darbiem mēs ieskatāmies cilvēciskajā saskarsmē, pieredzē un tehnoloģiskajās attiecībās, ieraugot cilvēku, tehnoloģiju un vides mijiedarbību.
“Mēs visi esam daļa no šīs informācijas sistēmas, kas nosūta datus uz iepazīšanās portāliem, veic darījumus finanšu tirgos, izšķiro mūsu kredītreitingus un optimizē mūsu pilsētas, uzņemoties varas pilnvaras un sabiedrības pārstrukturēšanas funkcijas. Bezgalīgu datu plūsmu un transformāciju šajā sistēmā nodrošina attiecīga aparatūra un programmatūras atjauninājumi sadarbībā ar gudrajiem algoritmiem, kas apstrādā datus un paši pieņem lēmumus. Viss, ko mēs darām, kļūst par daļu no sistēmas, taču līdz ar to rodas jautājums par sistēmas un kultūras mantojuma attiecībām, kā arī par mums kā šīs sistēmas lietotājiem.
Izstāde “Zeme / jūra / signāls” pēta to, kā mēs uztveram un saprotam šo sistēmu, kurā ietilpst ne tikai nesaderība starp cilvēkiem, mašīnām, datu apmaiņas saskarnēm un datiem, bet arī sarežģījumi vides un sociāli politisko jautājumu risināšanā. Izstāde iepazīstina ar jaunu izpratni par sistēmu un tās būtību,” – teikts izstādes katalogā. Izstādes atklāšanas dienā skatītājiem būs ekskluzīva iespēja uzklausīt pašus māksliniekus, kā viņi stāsta par saviem darbiem.
RTA studentu darbu izstādē "Digitālais eksperiments dizainā" apkopoti profesionālās maģistra studiju programmas „Dizains”, profesionālās bakalaura studiju programmas „Interjera dizains”, kā arī pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” studentu darbi, kurus viņi veidojuši docētāju – RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra (turpmāk, FPLPC) laboranta Antona Paceja, programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” direktores Silvijas Mežinskas un programmas „Interjera dizains” direktores Diānas Apeles vadībā, gada griezumā eksperimentējot digitālās mākslas jomā.
Projekta sākumposmā izzinošas lekcijas studentiem par lāzertehnoloģiju rašanās pirmsākumiem un aktualitātēm mūsdienās vadīja Prof. PhD Ļubomirs Lazovs no Bulgārijas, RTA FPLPC vadošais pētnieks ar 40 gadu ilgu materiālu lāzerapstrādes pieredzi, publikāciju autors, disertāciju vadītājs. FPLPC vadītājs Dr.phys., Pāvels Narica studentiem izskaidroja lāzertehnoloģiju pielietojuma lomu daudzās mūsdienu tautsaimniecības nozarēs.
Izmantojot lāzerapstrādes tehnoloģijas, docētāju vadībā tika veikti dažādi eksperimenti ar daudzveidīgiem materiāliem – plastikātiem, koksni, papīru, plastmasu, putuplastu, stiklu, tekstildrānām un dabīgo ādu. Izstrādātie darbi tika veidoti kā projekti, kā eksperimentāls process, veicot idejas teorētisku izpēti, lietojot grafiskās datorprogrammas, kā arī darbu realizācijā iesaistot nozares ekspertus – inženierus.
Izstādē skatāmi apģērba dizaineru tērpu un aksesuāru dizaina eksperimentālie rezultāti dabīgās ādas lāzermarķēšanā, veidojot dekoratīvu motīvu apģērbu kolekcijas “Uzmetums” materiālā, tekstildrānu un dabīgās ādas lāzergriešanā, papildinot gan dekoratīvu, gan funkcionālu aksesuāru kompozicionālo risinājumu. Tāpat arī izstādē skatāmi bakalaura programmas „Interjera dizains” studentu izstrādātie gaismas objekti gan grīdas gaismekļi, gan galda lampas, gan iekaramie gaismas ķermeņi. Gaismas objektu izstrādē, galvenokārt kā izejmateriāls tika izmantots plastikāts (akrils) baltā, melnā un caurspīdīgā krāsā un no koksnes materiāliem – saplāksnis dabīgā tonī.
Lāzerdarbnīcas dalībnieki - desmit J. Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles audzēkņi izstrādās individuālu radošu dizaina risinājumu noteiktam dizaina priekšmetam un, sadarbībā ar pedagogiem, realizēs to, izmantojot lāzertehnoloģijas. Materiāls - akrils, saplāksnis vai dabīgā āda. Rezultāts - unikāls priekšmeta dizains, kas radīsies, apvienojot mūsdienīgus materiālus, roku darbu un mūsdienīgas tehnoloģijas, dalībnieki. Darbnīcas vadīs Antons Pacejs, Diāna Apele un Silvija Mežinska.
“Katra digitālās mākslas izstāde ir tāds apbrīnojams process, kur tu sākumā īsti līdz galam nezini, kas tur būs. Tikai tad, kad viss jau ir uzbūvēts, ielikts un palaists, rodas izstāde, tāpēc mums savā ziņā ir satraukums, kā tur būs. Bet, balstoties uz iepriekšējā gada pieredzi, mēs ceram, ka arī šī izstāde būs sava veida magnēts cilvēkiem, kuri brauc apskatīt Rēzeknes novadu, Lūznavas muižu, kur viņi var apskatīt ultrajaunas un modernas lietas tradicionālās telpās,” – tā par digitālo mākslu, kas atklāj jaunas, vēl neizpētītas iespējas, saka Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne.
Izstāde "Zeme/Jūra/Signāls" Lūznavā būs aplūkojama no 19. maija līdz 29. jūnijam.  Līdzīgas izstādes atklātas arī projekta partnervalstīs - Francijā un Īrijā.
Par projektu EUCIDA
Projekta „European Connections in Digital Arts – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu)” norises laiks ir no 2016. gada 1. jūlija līdz 2019. gada 31. decembrim. Kopējais projekta budžets ir 344 000 EUR, no kuriem 41 000 EUR ir Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējuma daļa, un 41 885 EUR ir ES programmas „Radošā Eiropa” finansējums. Projekta ietvaros visiem interesentiem ir iespēja apskatīt Latvijas, Īrijas un Francijas mākslinieku radītās digitālās mākslas izstādes Lūznavas muižā, klātienē iepazīties ar dažādu valstu māksliniekiem, kā arī apmeklēt radošās darbnīcas, pašiem izmēģinot digitālās lāzeriekārtas iespējas mākslas darbu radīšanā. Projekts piedāvā arī mākslinieku rezidenču iespējas: Rēzeknes māksliniece Gundega Strautmane desmit dienas strādāja digitālās mākslas centrā Dublinā (Īrija), savukārt Francijas mākslinieks Žaks Lopess darbojās Lūznavas muižā un rādīja, kādus mākslas darbus var radīt, izmantojot lāzeriekārtu. Projekts piedāvā arī stipendijas māksliniekiem un kultūras darbiniekiem, kuri var apmeklēt digitālās mākslas izstādes. Vairāk informācijas mājas lapā www.rezeknes novads.lv, kontos sociālajos tīklos https://www.facebook.com/eucidaproject/
Sagatavoja Anna Rancāne
AFIŠALSS_Latvia_PosterSkats no izstādes Francijā. Eduarda Medvedeva foto

Click to listen highlighted text!