Dricānu draudzes mājā izzinoša nodarbība “Simboli un to nozīme 18.–20. gadsimta katoļu liturģiskajās tekstilijās”

02.10.2024

Pagastu ziņas

Dricānu draudzes mājā skolēni turpmāk varēs apmeklēt izzinošu nodarbību “Simboli un to nozīme 18.–20. gadsimta katoļu liturģiskajās tekstilijās”, kas iekļauta Kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”

2024. gada 1. augustā Dricānu draudzes mājā, Rēzeknes novadā, biedrība "Maziča" atklāja izstādi “Viņi kalpoja Dricānos”. Pastāvīgā ekspozīcija vēstī par Dricānu svēto apustuļu Simeona un Jūdas Romas katoļu draudzes baznīcas vēstures līkločiem, kā pieturpunktus izceļot šeit kalpojušos priesterus un viņu ieguldījumu. Ekspozīciju krāšņi papildina atsevišķi Dricānu un Piļcines baznīcas liturģiskā apģērba paraugi, no kuriem senākie datējami ar 18. gadsimta beigām. Šos tērpus pērnvasar Latgales ekspedīcijas laikā izpētīja un par to izgatavošanu piezīmes pierakstīja Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas departamenta vadītāja, Dr. hist Aija Jansone.

Ņemot par pamatu izstādē apskatāmos eksponātus, biedrība “Maziča” sadarbībā ar vēsturnieci, Dricānu vidusskolas skolotāju un Nikodema Rancāna balvas laureāti Silviju Laizāni, kurai ir bagātīgas zināšanas par dzimtā pagasta vēsturi, ir sagatavojusi izzinošu nodarbību “Simboli un to nozīme 18.–20. gadsimta katoļu liturģiskajās tekstilijās”. Izzinošā nodarbība ir iekļauta Kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”, kas nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem. Vairāk par izzinošo nodarbību skatīt šeit.

Kā pirmie nodarbības Draudzes mājā jau ir apmeklējuši Dricānu vidusskolas skolēni sākot no 3. klases. Skolēni ar dzīvu interesi apskatīja izstādītos greznos liturģiskos tērpus, izpētīja to mirdzumu, krāsas, greznos audumus un izteiksmīgos simboliskos ornamentus. Skolēni uzzināja par apģērbu krāsu un simbolu lietošanas nozīmi, nodarbības otrajā daļā skolēniem bija iespēja pašiem apgleznot un izrotāt redzētos simboliskos ornamentus ar glitterlīmi, fliteriem, pērlītēm un vizuļiem. Darbošanās ar simbolisko ornamentu apgleznošanu sagādāja lielu prieku kā puišiem, tā meitenēm! Gan skolēni, gan skolotāji nodarbības vadītājai izteica pateicības un atzinības vārdus, kā arī novēlēja – lai uz Dricāniem atbrauc ļoti daudz skolēni no visām Latvijas malām, jo šeit tiešām ir ko redzēt!

Biedrība “Maziča” ir iesaistījusies programmā “Latvijas skolas soma”, lai popularizētu Dricānu pagasta kultūras vēsturi, stāstītu par Dricānu pagasta un arī draudzes vēsturi kopsakarā ar attiecīgā laika posma Latgales teritorijas vēsturi, kā arī lai piesaistītu līdzekļus jaunām Dricānu kultūrvēstures izpētes aktivitātēm.

Gaidīsim ciemos Dricānu draudzes mājā gan skolēnus un skolotājus, gan arī citus interesentus!
Uz tikšanos Dricānos!

Adrese: "Draudzes māja", Dricāni, Dricānu pag., Rēzeknes nov., LV-4615
tālr. 26399590; e-pasts mazicabiedriba@gmail.com
Biedrības “Maziča” valdes loceklis Jānis Veļičko
Foto: Ingūna Semule

Buklets-izzinosa-nodarbiba

Click to listen highlighted text!