Dziesmu un deju ceļš „Saulesvija” izvijās caur Rēzeknes novadam

22.07.2021

Izglītība

No Sakstagala pagasta Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta” līdz Viļānu Lakstīgalu salai straujās Maltas upes ielokā, no Maltas vidusskolas līdz Lūznavas muižas parkam – tā 20. jūlijā cauri Rēzeknes novadam izlocījās dziesmu un deju ceļš „Saulesvija”. Šajās vietās piestāja svētku auto brauciens, sveicot dalībniekus un fiksējot sveicienus video materiālā.  Pavisam citādāk, nekā ierasts Latvijā sākušies XII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, bez kuplā gājiena, bez piedzīvojumiem bagātās svētku nedēļas galvaspilsētā, bez noslēguma koncertiem Daugavas stadionā un Mežaparka lielajā estrādē – tomēr ar dziesmu un deju prieku, ar aizrautību un spītu, jo  – “Svētki ir tur, kur esam mēs!”

Pasākumā katrā norises vietā piedalījās ne vairāk kā 50 dalībnieki, tai skaitā kolektīvu vadītāji, skolu direktori, skolēni. Visur bija pa kādai rozīnītei – muzejā “Kolnasāta” viesus ar Latgales dziesmām sagaidīja bērnu folkloras kopas “Rogovka” un “Purineņš”, savukārt Maltas vidusskolas 4.-9. klašu koris (diriģente Irēna Ivanova) skaisti izdziedāja šo svētku saukļus. Lūznavas muižas parkā zibēt zibēja krāšņie dejotāju tērpi, tika izmēģināti deju soļi. Gan bērni, gan skolotāji  domā, ka gatavošanās svētkiem visu šo attālināto mācību gadu pandēmijas ierobežojumu apstākļos ebūt nebija viegla, tomēr svētkus gribējies ļoti, ļoti.

“Vai dziesmu svētku sajūta ir? Protams, ka ir! Pat tad, ja  esam mājās, pat tad, ja pašu svētku nav, ir tikai gatavošanās. Mājās bija jāuzbur tā sajūta, lai varētu dejot,” – saka Kaunatas vidusskolas 9. -12. kl. tautas deju kolektīva “Rasa” dejotājas Līna un Viktorija.  

Rēznas pamatskolas tautas deju kolektīva “Rēzna” dalībnieces Viktorija Garda, Diāna Dombrovska un Daniela Džesika Drunka atzina, ka viņas iedvesmojusi dejas mīlestība un, protams, skolotāja! “Ar savu runu viņa mūs iedvesmoja, ar savu spēku un enerģiju. Mēs gājām uz mēģinājumu trīs reizes dienā, no rīta, pusdienās un vakarā. Un dažreiz pēc stundām. Mēs atradām atbilstošu vietu pie mājām un dejojām, katrs pāris atsevišķi. Skolotāja meklēja atbilstošas vietas, lai varētu visu redzēt. Protams, bija grūtāk, nekā parasti.”

“Deju kolektīvs Rēzna darbojas jau 30 gadu, šovasar mums ir jubileja,” - saka Rēznas pamatskolas matemātikas, fizikas, mājturības un tehnoloģiju skolotāja un divu deju kolektīvu vadītāja Silvija Pranča. “Mums skolā dejas ir bijusi neatņemama sastāvdaļa no senseniem laikiem. 1995. gadā mēs tikām pirmo reizi no mūsu skolas uz dziesmu un deju svētkiem un tie mums bija ļoti lieli svētki. Mēs esam apmeklējuši deju svētkus trīs reizes. Taču biški sāpīgi – nākamajā reizē bija 1. pakāpe, netikām, un tagad mums atkal abiem kolektīviem bija pirmā pakāpe un atkal nekā... 12. martā mums skatē bija uzvara un 13. martā sākās pandēmija. Bet mēs bijām tik iedvesmoti, ka mēs ļoti, ļoti, ļoti gatavojāmies. Man bija tāda sajūta, ka bērni manas vēlmes nolasīja man no acīm. Nebija viegli, bija ļoti grūti, bet man bija liels prieks, ka man izdevās iedot viņiem to šprici, kurā ir dejotprieks, un kurā viņiem izveidojās ļoti liela vēlme par katru cenu izdarīt visu un ļoti labi. Viņi bija malači, viņi patiesi to izdarīja. Kad Purviņš mums pasniedza to diplomu, asaras mums bira visiem. “

Viļānu kultūras nama vadītāja Margarita Cakula uzsvēra, ka milzīgs paldies ir jāsaka bērnu vecākiem, kuri atbalstīja un palīdzēja ik brīdi. “Pirmkārt jau vadītāji apzvanīja visus vecākus, jo no viņiem jau visvairāk bija atkarīgs, vai tie bērni tiks palaisti uz svētkiem, it sevišķi jau mazākajās grupās. Un vecāki veda bērnus uz katru mēģinājumu, katru pārdancošanu, brauca pakaļ. Tiem, kuri strādāja mājās, arī vajadzēja palīdzēt, iekārtot vidi, lai būtu fons.. Pašiem bija jāfilmē, jāveic ieraksti, tur jau arī vecāki nāca palīgā. Reizēm jau bija tā, ka daudzi teica, ai, pagaidīsim,  lai taču šis viss beidzas! Bet bērni bija tie, kas gribēja, un arī vecāki teica, jā, ņemiet viņus, lai mācās, lai dejo, lai izkustas!”

Svētku vēstnese, Valsts izglītības satura centra Neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa teica paldies visiem, kuri ir snieguši vislielāko atbalstu XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sagatavošanā, kā arī dāvanas saņēma visi tie kolektīvi, kuri ir piedalījušies svētku repertuāra apguvē, piedalījušies videoklipa "Svinēt sauli" tapšanā, sagatavojuši videosveicienus,  fotogrāfijas, iesnieguši video priekšnesumus. Dāvanas – svētku somiņas, ir tikušas  pasūtītas vēl pirms pandēmijas, svētku nozīmītes, kas apliecina, ka svētki 2021. gadā ir notikuši. “Šis gads mums ir īpašs. Īpašs ar daudziem notikumiem, īpašs ar gaidīšanas laiku, neziņas laiku, bet tomēr arī svētku radīšanas prieku un satikšanās prieku. Es esmu ārkārtīgi laimīga šodien būt pie jums, tikties ar jums, ar jūsu dejotājiem, ar dziedātājiem, ar skolotājiem, ar vecākiem. Jo tikai no maziem darbiem, no katra ikviena rodas lielais svētku radīšanas prieks, rodas lielā kopības sajūta un kopā būšana. Paldies jums ikvienam par izturību mācību gada garumā, strādājot, satiekoties, domājot, kā arvien labāk izdejot, atkārtot, lai mēs paši būtu labākie.”

Svētku dalībniekus sveica Rēzeknes novada pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Monvīds Švarcs. “Man ir prieks, ka jūs nākat gavilēt savos svētkos, jo patiešām - Svētki ir tur, kur esam mēs. Un tiešām, mēs nebaidāmies ne no pandēmijas, ne no karstās vasaras, mēs esam priecīgi nākt kopā, gavilēt, dejot un dziedāt. Un protams, es gribu teikt tos vārdus, ko kādreiz teica muzikants Izidors mums labi pazīstamajam varonim Boņukam Paulānam, - tev tā dvēsele nav sausa, tev tā dvēsele sākumu ir sējusi varavīksnē! Arī jūs esat malači, jūs atrodat laiku, lai būtu kopā, lai dejotu, gavilētu. Jūsu dvēselītes ir iesietas varavīksnē!”

Pateicības par atbalstu XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sagatavošanā saņēma Rēzeknes novada un bijušā Viļānu novada vadība, dziesmu un deju svētku koordinatore Anita Rudziša, savukārt Rēzeknes novada Izglītības un sporta pārvaldes vadītājs Guntars Skudra saņēma Izglītības un zinātnes ministrijas pateicības rakstu.

Koncertu video stāsti, norišu videoklipi, intervijas, virtuāli sveicieni, montēti sižeti, LTV un LR papildus satura raidījumi tiks atspoguļoti plašākai sabiedrībai caur masu medijiem, t.sk.vietnē www.nacgavilet.lv, bet notikumus vēsturei dokumentēs elektroniskie plašsaziņas līdzekļi, kas nodrošinās sabiedrībai svētku notikumu atspoguļošanu un popularizēšanu.

Dziesmu un deju ceļš “Saulesvija” notiek sadarbībā ar pašvaldību, svētku organizatoriem, svētku atbalstītājiem, video un foto dokumentētājiem, medijiem. 

Anna Rancāne 

Foto: Anna Rancāne 

 

Click to listen highlighted text!