“Folkloras Maltuves” otrais apgrieziens Maltas pagasta kultūras namā

24.10.2023

Izglītība

Rēzeknes novada speciālās pamatskolas tradīcijai sasaukt uz kopīgu pasākumu citu Latgales skolu pārstāvjus Maltas pagasta kultūras namā jau ir daudzu gadu vēsture. Festivālu organizē izglītības programmu īstenošanas vietas “Garkalni” metodiskā darba kopa un pieaicināti ir dalībnieki, kas apgūst speciālās izglītības programmu bērniem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem. Pasākumam ir bijuši dažādi nosaukumi un daudzveidīgs tematiskais loks, bet visi vienmēr ir centušies cits citam sagādāt gan patīkamu izklaidi, gan izzinošus brīžus.

Otro gadu pasākums nes “Folkloras Maltuves” vārdu, jo organizatori ir pārliecināti, ka latviešu tautas daiļrade, mūsdienu bērnam saprotamā veidā “pārmalta”, arī mūsdienās aizrauj, māca, iepriecina un bagātina. 2023. gada 19. oktobrī pašu skolas bērni un viesi drīkstēja ieskatīties gan senajā lauku saimniecībā, gan Latvijas mežu biezokņos, jo izsludinātā tēma bija “Zvēru pasakas”. Sajust zem kājām skatuvi un vērīgu acu skatienus nav viegls uzdevums, tomēr visi, kas uzstājās, radošo uzdevumu paveica veiksmīgi un viegli. Pieredzējis dalībnieks zina, ka patiesībā šo veiksmi pedagogs ir radījis ar neizsīkstošu pacietību, rūpīgu darbu un lielu mīlestību. Rezultāts bija krāšņs, jo komandas bija sagatavojušas dramatiskus iestudējumus ar rotaļām, tautasdziesmām un dejām par zvēriem un mājdzīvniekiem. Uzstāšanās netika vērtētas, tāpēc uzvarētāji bija visi. Gandarījums par savu sniegumu, redzēt tautas garamantas citu izpildījumā, jauni paziņas un kopīgās dejas festivāla noslēgumā ir galvenais ieguvums.

Latgales reģionā speciālo skolu skaits sarūk, tādēļ arī kopīgā pasākuma dalībnieku skaits ir samazinājies, turklāt lielu triecienu pulcēšanās priekam deva izolēšanās pandēmijas laikā. Pagājušā gada rudenī Maltā tika sagaidīta tikai vienas skolas atsaucīgā komanda, bet šogad gandarījums bija uzņemt pārstāvjus no Antūžu pamatskolas, Aleksandrovas pamatskolas, Kokneses pamatskolas – attīstības centra, Rēzeknes pamatskolas – attīstības centra un Medumu speciālās pamatskolas. Liela pateicība viesiem un silta cerība sagaidīt tos nākamajā “Folkloras Maltuvē”!

Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs mācību gada sākumā aicināja uz “kopā iešanu, kopā būšanu”, bet speciālai izglītības iestādei šis uzdevums prasa arī specifiskus risinājumus. Tāpēc liela, silta pateicība Maltas kultūras nama vadībai, kas jau daudzus gadus ir sniegusi savu palīdzīgo roku skolas iekļaušanai vietējā kopienā.

Georgs Ignatjevs
Rēzeknes novada speciālās pamatskolas direktors

Click to listen highlighted text!