Iespēja kļūt par eņģeli ir katram

21.12.2019

Sociālais dienests

Par ko tu sapņo šajos Ziemassvētkos? Vai atceries, kad pēdējo reizi rakstīji vēstuli Ziemassvētku vecītim? Vai atceries to reizi, kad tev izdevās sagādāt pārsteigumu bērniem, slepus ieliekot kārumu zeķē vai noliekot dāvanu zem eglītes? Un to sajūsmu un prieku dāvanas saņēmēja acīs, izsaiņojot pārsteigumu? Piekrītiet – dāvināšanas prieks emocionālā saviļņojuma ziņā bieži vien pārspēj dāvanas saņemšanas prieku.
Projektā "Ziemassvētku vecīša darbnīca", kurš šogad notiek jau sesto gadu pēc kārtas un plāno iepriecināt vairāk nekā 120 sociālās aprūpes centru iemītniekus, proti, vairāk nekā 8000 cilvēku no visiem Latvijas reģioniem, kopš pagājušā gada ir iesaistījušies arī Rēzeknes novada veco ļaužu pansionāta un Maltas Sociālās aprūpes centra seniori. Šo un citus atbalsta projektus organizē Līga Uzulniece, biedrības “No sirds uz sirdi” vadītāja, kuras izlolotais sociālais uzņēmums “Eņģeļa pasts” aicina sniegt emocionālo atbalstu tiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams.
Līga saka: “Katram cilvēkam jau vecums pats par sevi ir bezgala grūts - vecuma nespēks, nevarība, nevajadzība … un kur tad nu vēl doties uz pansionātu, ko kādreiz vienkārši sauca par nabagmāju, atstāt visu savu iedzīvi un sastapties ar kaut ko jaunu, neatpazītu, nezināmu. Tas ir tāpat kā salīdzināt viņu ar vecu iesakņojošos ozolu. Grūti tādu svešā vietā pārstādīt, vai ieaugsies.”
Gada laikā ar programmas ALTUM finanšu atbalstu ir radīta visaptveroša elektroniska platforma, kas satur datu bāzi ar sadarbības pansionātu iedzīvotāju vārdiem un viņu mazajiem sapnīšiem. Jā, arī veci cilvēki sapņo, un viņu materiālās vēlmes ir tik pieticīgas, ka, lasot pieteikto dāvaniņu sarakstu, sirds sažņaudzas.
Es vēlos Ziemassvētkos saņemt… kalendāru latviešu valodā, dziju adīšanai, tēju, saldumus, Ziemassvētku lampiņas (sieviete, 69 g.); frotē dvielīti, Ziemassvētku dekoriņu (lampiņas), gardumus, sienas kalendāru (vīrietis, 93 g.); vilnas lakatu, Ziemassvētku dekoru (sniegpārsliņu), kalendāru ar lieliem cipariem (sieviete, 81 g.); siltas čības (42. izm.), Ziemassvētku dekoriņu (eglīti), sienas kalendāru, saldumus (vīrietis, 85 g.); ziemas cepuri un cimdus, Ziemassvētku dekoriņu (sniegpārsliņas), noplēšamo kalendāru (vīrietis, 70 g., pārvietojas ratiņkrēslā); siltas zeķubikses, Ziemassvētku dekoriņu (eņģeli), kalendāru lieliem cipariem (sieviete, 90 g.); rokas pulksteni ar lieliem cipariem, saldumus, tēju, kalendāru latviešu valodā, eņģelīti (sieviete, 95 g.)… Šo sarakstu var lasīt kā romānu, iedomājoties un iztēlojoties, kāda ir bijusi šo cilvēku dzīve spēka gados, jo katram vārdam iepretim ir lasāms arī īss raksturojums – “aktīva, patīk pucēties, akurāta, klausās radio”; “patīk skatīties TV, aktīvi iesaistās pasākumos”, “noslēgts sevī, nopietns, pārvietojas ar kruķiem”, “nopietns, kluss, neredzīgs”, “laika vērotājs un puķu mīļotājs, interesē politika, pārvietojas ratiņkrēslā, vingro ar hantelēm”.
Kopumā Latvijā aprūpes centros mīt vairāk nekā 12 500 cilvēki. Iesaistīšanās “Eņģeļu pasta” akcijā ir Sociālās aprūpes centru darbinieku brīvprātīgs darbs: ir jāuzrunā katrs seniors, jāizskaidro, kā darbojas projekts, jāuzklausa vēlmes un jāievada šīs ziņas datubāzē, kā arī, galvenais, jāsaņem katra cilvēka piekrišana, ka viņa vārds tiks publiskots dāvanu sarakstā.
Anna Beitāne, Maltas Sociālās aprūpes centra (SAC) sociālā darbiniece, stāsta, ka pagājušajā gadā viņas aprūpējamie uz šo pasākumu raudzījušies ar zināmu skepsi un neticību. „Kā nu tā kaut kādi sveši cilvēki sūtīs man dāvanas!” Bijuši arī tie, kuri nebija ar mieru publiskot savas vēlmes. Toties, kad dāvanas pienāca, bijis tik daudz prieka, ka neticīgie vien koduši pirkstos un šogad dāvanu saņemšanai pieteikušies visi kā viens.
“Vienā no dāvanu iepakojumiem sūtītāja, kāda kundze no Rīgas, bija pievienojusi paciņu sudrabainu konfeti spīguļu! To sajūsmu, ar kādu tas konfeti tika kaisīts visapkārt, nevar aprakstīt!” atceras Anna. Iespējams, tāpēc šogad pieteikto dāvanu sarakstā visi piekrituši saņemt pārsteigumu, proti, nevis iepriekš zināmu dāvanu, bet kaut ko negaidītu.
Toties šogad Maltas SAC ir īpašs ar to, ka ir atradies Ziemassvētku vecītis, kas jau šobrīd, decembra vidū, norezervējis visu četrdesmit (40) pieteikto dāvanu piegādi. Tas nozīmē, ka ir uzņēmums vai organizācija, kas apņēmusies sagatavot dāvaniņas tieši Maltas SAC iemītniekiem. Līga Uzulniece stāsta, ka Ziemassvētku dāvināšanas projektā jau pieteikušies un gatavo dāvaniņas 25 uzņēmumi un domubiedru komandas, un turpina pieteikties arvien jauni. Daži no tiem publicē fotogrāfijas, kā tiek saiņotas dāvanas, rakstītas vēstules, daži vēlas palikt anonīmi, bet viennozīmīgi tāda kopīga darbošanās saliedē kolektīvu, stiprina piederību un rada sajūtu, ka dari ko jēgpilnu un nozīmīgu.
Ilona Vigule, Rēzeknes novada Strūžānu veco ļaužu pansionāta sociālā darbiniece, teic, ka pirmo reizi iesaistījušies projektā “Eņģeļa pasts” pagājušajā gadā. Bija šaubas, vai tiešām visi pansionāta iemītnieki saņems savu vēlmju piepildījumu, bet tieši tā arī notika! Pansionāta vadītāja Ilga Lizdika piebilst, ka svētkos un ne tikai svētkos seniorus apciemo gan skolēni, gan bērnudārznieki, un tas ir īpašs prieks gan vieniem, gan otriem.
Sociālā uzņēmējdarbība ir pagaidām vēl neierasts jēdziens, un sabiedrībai ir jāskaidro, ar ko atšķiras parasts uzņēmums no sociālā, kā arī tas, ar ko atšķiras sociāls uzņēmums no labdarības. “Eņģeļa pasts” nav viena mēneša akcija, kas aicina sarosīties pirms Ziemassvētkiem, Jaunā gada priekšvakarā, kad labo darbu darīšana ir obligāti veicamo lietu sarakstā. Līga ir diezgan skarba: “Vai tajā brīdī, kad pulkstenis nozvana pusnakti, cilvēki sociālās aprūpes centros pazūd, kā nebijuši? Izgaist? Tādu jautājumu katru gadu vēlos uzdot tiem, kuri par visām varītēm cenšas darīt labos darbus tikai Ziemassvētkos.” Tāpēc “Eņģeļa pasts” darbojas visa gada garumā – ieejot mājaslapā, redzam tuvāko dienu jubilārus, ir iespēja nosūt kādam no sociālajā aprūpes centrā dzīvojošiem cilvēkiem sirsnīgu vēstuli vai nosūtīt atklātni.
“Eņģeļu pasta” Ziemassvētku vecīša darbnīcas lielajā ierakstu grāmatā lasām: Kopā sociālo aprūpes centru rezidenti - 8604; reģistrētās dāvanas - 4198; brīvas dāvanas - 4406, tostarp Rēzeknes novada Strūžānu veco ļaužu pansionātā vēl brīvas 19  dāvanas no 50, pansionāta filiālē "Pilcene" visiem iemītniekiem dāvanas ir nodrošinātas.
Vai pagūsim? Vai sarūpēsim svētkus? Ir iespēja uz mirkli kļūt par kāda eņģeli!
Ziemassvētku akcija ir pagarināta līdz 31.12.2019.
Ej uz http://www.engelapasts.lv/
Iveta Graudiņa,
Rēzeknes novada sabiedrisko attiecību speciālistes p.i.
Avizes_1 lapa IMG_6311 IMG_6314

Click to listen highlighted text!