Izvērtēti foto konkursa “Jāņa Gleizda balva fotogrāfijā 2024” iesniegtie darbi

22.02.2024

Kultūra

Sagaidot foto mākslinieka Jāņa Gleizda simto gadskārtu, Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar Latgales fotogrāfu biedrību izsludināja foto konkursu melnbaltajā fotogrāfijā “Jāņa Gleizda balva fotogrāfijā 2024”. Darbus iesūtīja 282 dalībnieki no dažādām Latvijas pilsētām. Konkursa rezultāti tiks paziņoti  Jāņa Gleizda 100. jubilejai veltītā pasākumā, kas norisināsies Latgales vēstniecībā GORS 2024. gada 10. maijā.

Dalībnieki darbus varēja iesniegt 5 dažādos žanros. Portreta žanrā iesniedza  – 211 autors ar 437 darbiem, ainavā – 196 autori ar 394 darbiem, akta žanrā – 82 autori ar 146 darbiem, klusas dabas žanrā – 81 autors ar 119 darbiem un sporta žanrā – 53 autori ar 71 darbiem.  

Rēzeknes novada pašvaldības kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja Daiga Miščenko norāda: “Lielais konkursam iesniegto darbu skaits pierāda, ka šis, Latvijā vienīgais konkurss melnbaltajā fotogrāfijā, ir bijis vajadzīgs un ir patiešām nozīmīgs. Ar lielu aizrautību un milzīgu atdevi gandrīz 10 stundu garumā konkursa žūrija izvērtēja konkursam iesniegtās fotogrāfijas. Žūrijas pārstāvji ir eksperti savā jomā un fotogrāfijās spēja saredzēt gan tehnisko, gan māksliniecisko ieguldījumu, gan arī ētisko pusi par to, kā fotogrāfija ir tapusi un kādu vēstījumu tā spēj nodot. Jāņem vērā, ka fotogrāfiju autori žūrijai nebija zināmi, un fotogrāfijas tika vērtētas, zinot tikai to reģistrācijas numuru un nosaukumu. Lai arī viedokļi dalījās un katram bija savi favorīti, pie godalgoto vietu ieguvējiem katrā no žanriem nonācām gana raiti. Sarežģītāks uzdevums bija izvēlēties galvenās balvas (grand prix) ieguvēju, jo mērķis bija no vairāk nekā 1000 fotogrāfijām atlasīt to vienu, par kuras izvēli žūrijas domas saskanētu."

Darbus izvērtēja kompetenta žūrija septiņu cilvēku sastāvā:

  1. Baiba Tetere, Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja, komisijas priekšsēdētāja;
  2. Igors Pličs, Latgales fotogrāfu biedrības valdes priekšsēdētājs;
  3. Gvido Kajons, fotomākslinieks;
  4. Viesturs Links, fotomākslinieks;
  5. Eiženija Anna Freimane, Fotoklubs "Rīga" vadītāja,   Latvijas radošo fotogrāfu asociācija;
  6. Inta Ruka, fotomāksliniece
  7. Inese Dundure - Latgales Kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja

Konkurss un tā galvenā balva tiek veltīti Jānim Gleizdam, novērtējot mākslinieka devumu fotomākslā, ar mērķi popularizēt mākslinieka devumu kultūrā, kā arī melnbaltās fotogrāfijas jaunrades un attīstības veicināšanai.

Konkursa laureātu darbi tiks izstādīti Jānim Gleizdam un konkursam veltītās izstādēs  Austrumlatvijas koncertzālē “GORS” no 2024. gada 9. aprīļa līdz 15. jūnijam, kā arī publicēti konkursa un izstādes katalogā.

Sagatavoja Jūlija Jurāne, Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto Gunārs Vilcāns

Click to listen highlighted text!