Jāzepa dienā apbalvoti Rēzeknes novada uzņēmēji

Jau piekto gadu Rēzeknes novada pašvaldība rīko konkursu „Rēzeknes novada uzņēmums”. Kā ierasts, labāko godināšana notika Jāzepa dienā, 19. martā, Latgales vēstniecībā Gors.

Visus klātesošos un, jo īpaši, konkursa nominantus un laureātus sveica Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs. Viņš pateicās visiem uzņēmējiem, kas ražo savu produkciju vietējam tirgum, kas savu produkciju eksportē, visiem, kas sniedz dažāda veida pakalpojumus, un īpašu paldies tiem, kas darbojoties amatniecībā, saglabājot Latgales novada kultūrvēsturisko mantojumu. Uzņēmējdarbību viņš tēlaini salīdzināja ar sēklu, ko savā tīrumā sēj zemnieks. “Nav jābūt agronomam, lai saprastu, ka tikai spēcīga, veselīga sēkla, kas likta auglīgā augsnē un ir pasargāta no kādas neveselīgas ietekmes, var dot labu ražu. Ja uzņēmumu salīdzina ar šo sēklu, tad tieši valsts un pašvaldība ir tā, kam jānodrošina auglīga vide šai sēklai.”

Arī citi viesi, tostarp Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards un Latgales plānošanas reģiona padomes priekšsēdētāja Alīna Gendele uzsvēra labas sadarbības nozīmi starp pašvaldību un uzņēmējiem. Rēzeknes novads šajā ziņā ir viens no celmlaužiem, ne jau velti, tieši šogad Rēzeknes novada pašvaldība saņēma Latgales Plānošanas reģiona Pateicības rakstu par aktīvu līdzdalību un nozīmīgiem sasniegumiem novada uzņēmējdarbības veicināšanā un par būtisku ieguldījumu Latgales sociālekonomiskajā attīstībā.

Pasākumā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Atzinību par ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā, popularizēšanā un ilgtspējīgā attīstībā saņēma Lūznavas muiža. “Latgales jūgendstila pērle – Lūznavas muiža Rēzeknes novadā – ir lielisks piemērs veiksmīgai valsts nozīmes kultūras pieminekļa aizsardzībai un apsaimniekošanai,” pasniedzot balvu, uzsvēra Latgales reģionālās nodaļas vadītāja, valsts galvenā inspektore Vilma Platpīre, “jo atjaunotais kultūras piemineklis ir ne tikai atdzīvinājis pagasta un novada kultūras dzīvi, bet arī kļuvis par pilnvērtīgu reģiona nozīmes tūrisma galamērķi.”

Viens no uzņēmējdarbības atbalsta pasākumiem ir konkurss „Rēzeknes novada uzņēmums”, kas veicina uzņēmējdarbības vides attīstību, nodarbinātību, teritorijas pievilcību un sabiedrisko aktivitāti. Konkursa uzvarētāji 19. martā saņēma īpašu balvu – dizaina objektu, kas ataino gaišo un reizē arī sarežģīto ceļu uz panākumiem. Balvu pēc Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas absolventa Aleksandra Rezvova idejas veidojis mākslinieks Norberts Kudiņš.

Lai noteiktu labākos, pagājušā gada rudenī konkursa vērtēšanas komisija apmeklēja 26 pieteiktos pretendentus, izvērtējot uzņēmumu darbību, investīciju piesaisti, jaunu darbavietu radīšanu, ražoto produktu vai pakalpojumu kvalitāti, oriģinalitāti, vides sakoptību un citus aspektus. Konkursa vērtēšanas komisijas darbu vadīja Rēzeknes novada pašvaldības Teritorijas attīstības, plānošanas, tautsaimniecības, vides un infrastruktūras jautājumu pastāvīgās komitejas priekšsēdētājs Kaspars Melnis. Vērtēšanas komisijā darbojas arī Attīstības plānošanas nodaļas projektu vadītāja Inga Zapāne, Uzņēmēju konsultatīvās padomes pārstāvis un ZS “Tiptops” īpašnieks, titula “Gada uzņēmums – novada VIP 2014” ieguvējs Jānis Kuzminskis, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pārstāve Iveta Mietule, Čornajas pagasta pārvaldes vadītājs Oļegs Kvitkovskis un Sakstagala pagasta pārvaldes struktūrvienības “Kantinieku pagasta pārvalde” vadītāja Marija Vasiļjeva. Savā uzrunā svinīgajā pasākumā konkursa vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Kaspars Melnis novēlēja uzņēmējiem neatlaidību un ticību saviem mērķiem. “Jūs varat būt patiesi lepni katrs ar sevi, ar savām ģimenēm, kas atbalsta jūs, jo tieši jūsu ieguldītā darba dēļ Rēzeknes novads spēj augt un attīstīties. Kā saka, kāds novads, tāda arī visa Latvija! Ja vēl daudzos pagastos spēj pastāvēt dzīve, tad ne jau pagastmāju dēļ, bet tieši jūsu darbības dēļ.”

Konkursam „Rēzeknes novada uzņēmums 2016” izvirzītie pretendenti un laureāti:

Gada jaunais uzņēmums: RSEZ SIA “IRBIS Technology”, prokūrists Aivars Tjarve, Vērēmu pagasts, balvu saņēma inženieris konstruktors Edgars Samovičs
“IRBIS Technology” ir jauns, dinamisks un augošs uzņēmums, kas specializējies elektrosadales skapju aprīkojuma un ražošanas procesu automatizācijas kompleksa sistēmu izstrādē. Uzņēmums savu darbību uzsāka 2014. gadā, bet jau 2015. gadā atvēra jaunu elektrosadales skapju ražotni Vērēmu pagastā. 2015. gada nogalē uzņēmumā jau bija nodarbināti astoņi cilvēki un apgrozījums sasniedza nepilnus 200 tūkstošus EUR. Papildus RSEZ SIA “IRBIS Technology” piedāvā savus pakalpojumus projektēšanas jomā, aprīkojuma nodošanu ekspluatācijā, servisa pakalpojumus un garantijas apkalpošanu.

Nominācijā tika izvirzīti un pateicības rakstus saņēma arī:

 • SIA “Aleksii”, īpašniece Iveta Ieva Aleksāne (Audriņu pagasts),
 • ZS “Liepkalns”, īpašnieks Aleksejs Daņilins (Ilzeskalna pagasts),
 • pašnodarbināta persona Ilgvars Leiņa (Kaunatas pagasts),
 • SIA “MaltaAuto RJ”, valdes loceklis Juris Ragozins (Maltas pagasts).

Gada mājražotājs: Valentīna Svarinska, Griškānu pagasts
Valentīna Svarinska garšaugu maisījumu izgatavošanu sāka vien pirms diviem gadiem, taču šajā laikā ir paspējusi paveikt neiedomājami daudz: izstrādāt astoņus dažādus garšvielu maisījumus, 17 veidu eļļas un dažādu garšu sukādes. Nelielajā, aptuveni divus hektārus lielajā īpašumā mājražotāja izaudzē un iegūst visdažādākos garšaugus, kas nepieciešami garšvielu maisījumiem un eļļām. Valentīna Svarinska regulāri piedalās vietējo mājražotāju tirdziņā “Lobs lobam”, tiešām pirkšanas pulciņā, kā arī citos Rēzeknes novada pašvaldības organizētajos pasākumos. Jāatzīmē, ka Valentīna Svarinska ir vienīgā garšvielu maisījumu izgatavotāja Rēzeknes novadā.

Diemžēl pati Valentīna slimības dēļ uz pasākumu ierasties nevarēja, taču pasākuma dalībnieki viņu godināja ar aplausiem.

Pateicības rakstu šajā nominācijā saņēma z/s “Ceļtekas”, Diāna un Uldis Andrejevi (Gaigalavas pagasts).

 Šogad pirmoreiz tika iedibināta balva nominācijā Gada ģimenes uzņēmums. To saņēma veterinārais centrs-aptieka “AnRiVet”, īpašniece Rita Gabrusāne-Bogdanova (Stružānu pagasts).
Ierodoties veterinārajā centrā-aptiekā “AnRiVet” Rēzeknē, konkursa vērtēšanas komisiju sagaidīja īpašniece Rita Gabrusāne-Bogdanova, viņas mamma Anna, veterinārārste ar 45 gadu pieredzi, kā arī suņu meitene Deizija, kura ik soli ir līdzās un uzmanīgi seko visam notiekošajam. Starp saviem un svešiem dzīvniekiem – tieši tā arī paiet mammas un meitas ikdiena veterinārajā klīnikā. Klīnika dibināta 2012. gadā, lai sniegtu veterināro palīdzību Rēzeknes novada un pilsētas iedzīvotāju mīluļiem. Sniegtie pakalpojumi ir: vakcinācija, mikročipēšana, izmeklējumi, ķirurģija, dzīvnieku zobu labošana un citi. Tāpat šeit darbojas vienīgā suņu un kaķu viesnīca Rēzeknē, kurā vienlaicīgi var izmitināt četrus mājdzīvniekus. “AnRiVet” strādā bez brīvdienām. Nereti cilvēki iegriežas, lai atrastu piemērotu barību saviem mīluļiem.

Nominācijā izvirzīti arī:

 • Keramikas darbnīca “Cukrasāta”, Staņislavs Viļums un Viola Anna Bīriņa (Ozolaines pagasts),
 • ZS “Vecais parks”, īpašnieks Imants Zagorskis (Kaunatas pagasts).

 Gada amatnieks: audēja Janīna Zeļenova, Vērēmu pagasts
Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpariņš” dalībniece Janīna Zeļenova savu darbnīcu iekārtojusi lauku mājās “Riuči” Vērēmu pagastā, netālu no Rēzeknes. Tūristi, iebraucot pie Janīnas, ir patīkami pārsteigti par košajiem un smalkajiem vilnas un linu audumiem, kas priecē acis. Janīna auž gan linu galdautus, gan tautas tērpu brunčus, sagšas un galvasautus, savos audumos ievērojot seno latgalisko rakstu harmoniju un daiļumu. Par Janīnas audumiem ir priecājušies izstāžu un tirdziņu apmeklētāji gan Latvijā, gan arī ārzemēs – Baltkrievijā, Norvēģijā, Krievijā un citur.

Nominācijā tika izvirzīti arī:

 • Rotkaļu studija “Dzeļi”, vadītājs Rihards Ciblis, Maltas pagasts
 • ZS “Majori”, īpašnieks Ēvalds Majors, Sakstagala pagasts
 • Keramikas darbnīca “Cukrasāta”, Staņislavs Viļums un Viola Anna Bīriņa, Ozolaines pagasts

 Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs: “Čiekuru pirts”, pirtnieki Andris un Nellija Kiščenko, Maltas pagasts
“Čiekuru pirts” Maltas pievārtē, burvīgā meža ielokā, sākotnēji bija paredzēta kā ģimenes pirts, taču laika gaitā izveidojusies par iecienītu atpūtnieku galamērķi. “Pirts ir ļoti brīnumaina un īpaša vieta. Tā ir svētnīca, kur satiekas visas četras stihijas – ūdens, gaiss, zeme un uguns,” zina stāstīt pirtnieks Andris Kiščenko. Labsajūtas gūšanai “Čiekuru pirtī” izmanto tikai apkārtnē augošo koku un augu valsts produktus, kā arī pirts rituālā pielieto seno Baltu zīmju enerģiju. Pēdējā gada laikā, pateicoties nodibinājuma “Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā” līdzfinansējuma, blakus “baltajai” pirtiņai top arī melnā pirts. “Jau izsenis mūsu senči ir gājuši melnajā pirtī. Tā bija visvērtīgākā, jo, dūmiem ejot caur telpu, notiek maksimāla telpu dezinfekcija – izskatās melna, bet patiesībā ir pati tīrākā pirts,” pastāstīja Andris Kišcenko.

Nominācijā tika izvirzīts arī:

 • “Kandžas muzejs”, pašnodarbināta persona Dace Zagorska, Kaunatas pagasts

 Gada uzņēmums – novada VIP: ZS “Lapegles”, īpašnieks Vitālijs Sprūga, Lendžu pagasts
„Lapegles” darbu biškopības nozarē sāka 1991. gadā. Pēc septiņiem gadiem saimniecību no mammas pārņēma dēls Vitālijs Sprūga ar sievu Sandru. Tajā pašā gadā ģimene sākusi saimniekot bioloģiski. Pašlaik īpašnieku pārraudzībā ir vairāk nekā 250 bišu saimes. Tiek ražots gan medus, gan arī biškopības produkcija – propoliss un bišu maize. Pērn tika saražots aptuveni astoņas tonnas medus, no kā lielākā daļa eksportēta uz Dāniju, Vāciju, Beļģiju, Franciju un citām Eiropas valstīm. Runājot par nākotnes plāniem, “Lapegļu” saimnieki iecerējuši turpināt attīstīties ārzemju tirgos, kā arī paplašināt telpas medus uzglabāšanai, kas nu jau palikušas par šauru 250 čaklo bišu saimju ienesumam.

 Gada kultūras mecenāts: SIA “VEREMS” RSEZ, padomes priekšsēdētājs Jānis Staris, Vērēmu pagasts, balvu saņēma valdes loceklis Kaspars Teicāns
SIA “VEREMS” RSEZ ir lielākais rūpniecības uzņēmums Rēzeknes novadā. Uzņēmums nodarbojas ar lielformāta bērza saplākšņu ražošanu. Uzņēmumā strādā 330 cilvēki, apgrozījums ir ap 30 miljoniem gadā, saražo ap 40 000 kubikmetru finierkluču gadā, pārstrādā ap 120 tūkstošu kubikmetru finierkluču. Uzņēmums ir kā paraugs citiem, atbalstot kultūras, izglītības un sporta jomu. Jau daudzus gadus “VEREMS” atbalsta Rēzeknes novada jaukto kori “Ezerzeme”, piemēram, 2016. gadā piešķirti 5000 EUR transporta apmaksai kora braucienam uz koncertiem Prāgā. Tāpat uzņēmums 800 EUR piešķīris biedrībai “Rika” un Rikavas etnogrāfiskajam ansamblim “Rikava”, kas organizēja bērnu un jauniešu tradicionālās kultūras apmācības. Atbalsts tika sniegts arī Rēzeknes novada stipro skrējienam ūdenstūrisma centrā “BĀKA”, kā arī jauno vokālistu konkursam “Skaņo balss”.

Gada lielākais darba devējs: AS “Ludzas mežrūpniecības sabiedrība”

EDI_3574Gada uzņēmums: ZS “Ķirši”, īpašnieks Dmitrijs Pavlovs, Lendžu pagasts
Zemnieku saimniecībā “Ķirši” iekopti 17 hektāri augļu koku – 15 hektāri ābeļu un 2 hektāri bumbieru. Tāpat nedaudz tiek audzēti arī ķirši, plūmes un dārzeņi – burkāni, kāposti, kartupeļi, bietes. Saimniecībā ir nodarbināti pieci cilvēki. 2009. un 2011. gadā, piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, saimniecībā izbūvētas augļu un dārzeņu glabātuves, savukārt 2010. un 2012. gadā iegādāti divi traktori. “Ķirši” darbojas ar integrētām audzēšanas metodēm. Videi draudzīga saimniekošana ir īpašnieka prioritāte. Saimniecība jau daudzus gadus nodrošina augļus vietējām skolām programmas “Skolas auglis” ietvaros. Līdz pat pavasarim augļi tiek realizēti arī tirgū, savukārt daļa ābolu jau trešo gadu tiek pārstrādāti sulā, dienā izspiežot pat vairāk nekā 150 litrus. Dmitrijs Pavlovs teic, ka šoruden ievākta neticami liela ābolu raža: “Ja 2015. gadā noliktava bija par divām trešdaļām piepildīta, tad šogad ne vien šī, bet arī otra noliktava ir pilna.”

EDI_3564Gada uzņēmums: SIA “DAKO”, valdes loceklis Vitālijs Danovskis, Griškānu pagasts
SIA “DAKO” dibināts 1992. gadā. Uzņēmumam ir milzīga pieredze būvmateriālu tirdzniecībā un kokapstrādē, kā arī loģistikā. Atskatoties vēsturē, “DAKO” vadītājs Vitālijs Danovskis pastāstīja, ka sākotnēji būvmateriālus tirgojuši nelielā veikalā, bet 2008. gadā atklāja jauno, mūsdienīgo un plašo “DAKO” veikalu “Mājai un Dārzam”. “Cenšamies būt uzticams sadarbības partneris un piedāvāt saviem klientiem labāko servisu un profesionāļu konsultācijas,” uzsver uzņēmuma valdes loceklis. Uzņēmumā strādā aptuveni 40 cilvēki. Pērn SIA “DAKO” apgrozījums bijis 1,5 miljoni EUR.

Nominācijā tika izvirzīti arī:

 • SIA “LN DEMO”, īpašniece Lilita Neparte, Dricānu pagasts
 • SIA “Latgalija”, īpašnieks Mihails Bartaševičs, Vērēmu pagasts
 • ZS “Pakalni”, īpašnieks Gunārs Andersons, Ozolmuižas pagasts
 • SIA “Forsītija MS”, valdes priekšsēdētāja Sandra Kudle, Maltas pagasts
 • SIA “Agro Limuzīns”, īpašnieks Aleksandrs Petrovičs, Sakstagala pagasts
 • SIA “Baibiņa”, Inese Katkovska, Stoļerovas pagasts
 • ZS “Dzeņi”, īpašnieks Anatolijs Tučs, Feimaņu pagasts

“Katrs uzņēmums cenšas iegūt kādu kvalitātes sertifikātu, kas raksturo preces kvalitāti, ražošanas atbilstību u.c. īpašības. Es domāju, Rēzeknes novadā kvalitātes sertifikāts ir šī balva, kas uzņēmumiem ir jābūt goda vietā, jo tā pierāda, ka uzņēmumi ir strādājuši atbilstoši normatīviem, ka uzņēmumi ir saražojuši kvalitatīvu preci, bet pats svarīgākais, uzņēmumi ir strādājuši ar mīlestību,” – tā, pasniedzot balvu nominācijā “Gada uzņēmums”, uzsvēra Monvīds Švarcs.

Pasākuma dalībniekus ar savām sirdsdziesmām sveica mūziķi – Rēzeknes novada jauktais koris “Ezerzeme”, soliste Olga Rajecka, grupa “Galaktika”, brāļi Puncuļi un “Baltie lāči”.

Anna Rancāne, Madara Bērtiņa
Foto: Eduards Medvedevs, Andrejs Vasjukevičs

Fotogalerija
Fotogalerija - fotosiena 

Click to listen highlighted text!