Kaunatas vidusskolas novadpētniecības darbnīca saņem vērtīgu dāvinājumu

29.11.2018

Izglītība

Kaunatas vidusskolas novadpētniecības darbnīcas arhīva saimniece skolotāja Staņislava Inkina visu savu darbīgo dzīvi ir veltījusi Kaunatas vēstures pētīšanai, likteņu un atmiņu apkopošanai. Arī tagad, būdama pensijā, viņa nerimtīgi pārkārto ekspozīcijas, piemērojot tās kalendāram un atverot jaunas un jaunas lappuses apmeklētājiem. Ik pa brīdim novadpētniecības darbnīca tiek papildināta ar jaunām atmiņas liecībām par pagājušo.
Šovasar arhīvu papildināja iespaidīgs Kaunatas pamatskolas absolventes (1936 -1942), latviešu valodas skolotājas Marijas Brokānes (1922) dāvinājums - viņas dzimtas piemiņas lietas.
Marija Brokāne ir pabeigusi Liepājas pedagoģisko skolu, tad turpinājusi izglītoties Cēsu Skolotāju institūtā. Skolas darbā aizvadīti 47 darba gadi - gan Dzirciema 7-gadīgajā skolā (direktores amatā), Bulduru 7-gadīgajā skolā, Mežmalas vidusskolā, ne tikai mācot latviešu valodu pamatskolā un vidusskolā, bet arī vadot dramatisko kolektīvu un jauniešu deju kolektīvu.
No ģimenes, kas bija devusies bēgļu gaitās 1944.gadā, Marija vienīgā paliek Latvijā. 1968.gada vasarā viņa saņēma uzaicinājumu apmeklēt brāļus Edvardu un Aleksandru un māsu Eleonoru ASV, kura, lai gan ir kara laikā zaudējusi dzirdi, dzīves laikā radījusi daudzus skaistus darbus, piemēram, audusi Maskavas Lielā teātra aizkarus, kā arī sarakstījusi dziesmu grāmatu. Protams, pirms brauciena notiek pārrunas NKVD iestādē par brauciena mērķi, par ģimenes locekļiem. Dzīves laikā Marija 11 reizes apciemo savējos ASV, 2012. gadā nosvin māsas 100. dzimšanas dienu Klīvlandē. “Visu mūžu ar brāļiem un māsu uzturējām ģimeniskas, draudzīgas attiecības. Ģimenes mīlestība, draudzība, savstarpējā izpalīdzība palīdzēja dzīvot mums katram,” raksta Marija vēstulē.
Marijas brālis - Aleksandrs Brokāns (1917–2017)– ieguvis doktora grādu agronomijā Hohenheima universitātē Štutgartē. Pēc Otrā Pasaules kara pārcēlies uz ASV Harisburgu, kur ieņem gan G.E. Sheffer & Son ģenerālsekretāra amatu, gan ir viceprezidents firmā Seafood Corp Camphillā. Viņam pieder vairāki jūras produktu pārstrādes tehnoloģiju patenti, piemēram, saldētu zivju panēšana un uzglabāšana. Aleksandrs Brokāns vēl paspēja sagaidīt savu 100. dzimšanas dienu kopā ar savu dzīvesbiedri Āriju Brokāni, ar kuru nodzīvo laulībā 67 gadus.
Šogad Marija Brokāne nolēma nodot Kaunatas vidusskolas novadpētniecības darbnīcas arhīvā daudzas ģimenes personīgās lietas. Dāvinājuma klāstā ir gan Brokānu ģimenes mācību grāmatas, gan latviešu tautas pasaku sējumi, gan personīgās mantas, kā fotogrāfijas, tēva vēstules, Aleksandra doktora grāda apliecinājums, firmas “Singer” šujmašīna, mātes Teklas Brokānes galdauts, ko cauršāvusi vācu lielgabala lode, un viņas austā sega, kuras līdziniece savulaik tiek uzdāvināta Latvijas Republikas prezidentam Kārlim Ulmanim, kad viņš viesojās Kaunatā. Kā mīļu atmiņu no mātes Teklas Marija Brokāne ir saglabājusi viņas adītos cimdus. Acis priecē arī mātes tamborētais galdauts. Dāvināto priekšmetu vidū varam redzēt arī tēva Jāzepa maku no 1910.gada, kā arī tā laika naudas zīmes. No vēstulēm un fotogrāfijām izklājas Brokānu dzimtas ceļa līkumi, kas aizved līdz pat ASV ģenerāles Ritas Ankas Brokānes – Džordanas vārdam, kura ir dzimusi Austrālijā latviešu ģimenē. Tāpat var izsekot Jāzepa Brokāna dēlu Edvarda un Aleksandra dzīves gājumam ar fotogrāfijām. Apmeklētāji var apskatīt arī rakstāmmašīnu, ar ko savus darbus ir rakstījis Edvards Brokāns.
Lai arī laiks mēdz pārklāt daudzus notikumus ar savu plīvuru, pateicoties sabiedriski aktīvu cilvēku līdzdalībai, izdodas to pacelt un nodot nākošajām paaudzēm vēstījumu par pagātni. Apskatot gan informāciju par absolventu sasniegumiem, gan priekšmetus no viņu personiskās telpas, jauniešiem un citiem apmeklētājiem ir iespēja paceļot laikā.
 
Ināra Paramonova
Foto Vladimirs Likovs, no Marijas Brokānes personīgā arhīva.
IMG_20181128_142014 IMG_20181128_142240 IMG_20181128_142248 Aria-and-Alexander-Brokans
 

Click to listen highlighted text!