Kopienu aktīvisti Dekšāres pagastā uzstāda unikālus soliņus iedzīvotāju mobilitātes veicināšanai

04.10.2023

Pagastu ziņas

Trešdien, 11. oktobrī plkst. 12:30 Rēzeknes novada Dekšāres pagastā tiks atklāti unikāli “Aizved mani” soliņi, kurus kopienas iniciatīvas ietvaros uzstādījuši vietējie iedzīvotāji, lai palīdzētu senioriem un citiem līdzcilvēkiem nokļūt līdz veikalam, aptiekai vai ārstam tuvākajā pilsētā – Varakļānos. Tie ir pirmie šāda veida soliņi Latvijā. Ideja realizēta ar Izglītības iniciatīvu centra un British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu iniciatīvas “Darbīgās kopienas” ietvaros.

“Aizved mani” soliņu uzstādīšana ceļa posmā Dekšāres-Varakļāni ir Dekšāres kopienas piedāvātais risinājums, lai palīdzētu iedzīvotājiem ērtāk nokļūt līdz pilsētai un atpakaļ brīžos, kad sabiedriskais transports nekursē. Starp abām apdzīvotajām vietām ir teju 6 kilometri, ko īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem kājām ir grūti veikt.Tāpēc Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvā padome un tās atbalstītāji piedāvāja ideju – ceļa malā tam īpaši paredzētās vietās izvietot divus “Aizved mani” soliņus, lai ar automašīnu garām braucošie iedzīvotāji skaidri zinātu, ka uz soliņa sēdošo cilvēku ir jānogādā līdz Varakļāniem vai atpakaļ uz mājām Dekšārēs.

“Šis ir vienkāršs un ātrs risinājums, kā kopienas cilvēki var palīdzēt viens otram nokļūt galamērķī. Domāju, ka ilgtermiņā šai iniciatīvai būs pozitīva ietekme uz vietējo kopienu, jo varēsim labāk iepazīt un atbalstīt viens otru. Svarīgi, ka ideju vietējās sabiedrības labā īstenojām mēs paši – Dekšāres aktīvie iedzīvotāji. Priecē arī tas, ka Rēzeknes novada pašvaldība un “Latvijas valsts ceļi” uzklausīja mūsu ideju un ļāva soliņus uzstādīt. Ticu, ka drīzumā paveiksim vēl daudz labu darbu,” stāsta Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja Jolanta Smane.

“Mēs sniedzam atbalstu kopienām Latgalē, lai, veidojot kontaktu loku un sadarbības tīklu, tās spētu realizēt sev nozīmīgas iniciatīvas. Bija patiess prieks redzēt, kā Dekšāres iedzīvotāji kopīgi sprieda par to, kas viņiem ir būtisks un labiekārtoja apkārtējo vidi, lai atvieglotu ikdienu līdzcilvēkiem. Tas ir vēl viens pierādījums tam, ka ikviens var īstenot pozitīvas pārmaiņas savā kopienā,” uzsver Izglītības iniciatīvu centra direktore Daiga Zaķe.

Pulcēšanās uz soliņu svinīgo atklāšanu notiks 11. oktobrī plkst. 12:30 pie Dekšāru dīķa. Atklāšanā piedalīsies Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes pārstāvji un vietējie iedzīvotāji, biedrības “Izglītības iniciatīvu centrs” vadītāja Daiga Zaķe, projekta “Darbīgās kopienas” vadītāja Kristīne Liepiņa, British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča un citi iniciatīvas atbalstītāji.  

Kopš 2019. gada Izglītības iniciatīvu centra un British Council pārstāvniecības Latvijā iniciatīvas “Darbīgās kopienas” ietvaros organizēti izglītojoši semināri un darbnīcas pedagogiem un kopienu aktīvistiem, nostiprinot sadarbības, pilsoniskās līdzdalības prasmes un motivāciju īstenot kopīgas aktivitātes savas dzīves vides uzlabošanai. Četru gadu laikā iniciatīvā  iesaistījušās vairāk nekā 150 iestādes un organizācijas, kā arī ap 2500 dalībnieku. Augšdaugavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novados, kā arī Daugavpils pilsētā ir izveidoti 8 kopienu resursu centri, un šī gada oktobrī tiks atklāti vēl divi kopienu resursu centri Krāslavas novadā. Vairāk par iniciatīvu iespējams uzzināt šeit: https://iic.lv/projekti/darbigas-kopienas/ 

Vairāk par British Council darbību Latvijā meklē www.britishcouncil.lv.

Papildu informācija:

Kristīne Liepiņa

Projekta “Darbīgās kopienas” vadītāja

Tālr.: +371 29 164 099

E-pasts: iic.kristine@gmail.com

Click to listen highlighted text!