“Latvijas skolas somas” aktivitātes Dricānu vidusskolā

03.01.2019

Izglītība

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem.
Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam ir nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
Arī Dricānu vidusskolas skolēni ir izmantojuši šo piedāvāto iespēju.
1.- 4. klašu skolēni devās uz Daugavpils novada Naujenes Novadpētniecības muzeju. Apmeklēja un aplūkoja muzeja piedāvātās izstādes un ekspozīcijas. Skolēni ar interesi mākslinieciski darbojās „Likteņzīmju darbnīcā”, kurā ikviens varēja izkrāsot savu latvju rakstu medaļu un paturēt sev par piemiņu. Gida pavadībā apmeklēja vienu no dabas parka “Daugavas loki” pastaigu takām, ejot varēja aplūkot Vecpils pilskalnu, Dinaburgas pils maketu, kā arī iepazīties ar Livonijas ordeņa Dinaburgas mūra pils vēsturi.
5. un 7.klase devās izglītojošā izbraucienā uz Daugavpili. Pirmais apskates objekts bija 150 ha lielais Daugavpils cietoksnis. Tur skolēni uzzināja visu par Cietokšņa vēsturi, redzēja arī pašu senāko ēku Daugavpilī, kura atrodas tieši Cietokšņa teritorijā, iepazinās ar visiem četriem cietokšņa vārtiem. Otrais apskates objekts bija Marka Rotko mākslas centrs. Skolēni iepazinās ar ļoti daudziem Latvijas un ārvalstu māksliniekiem, viņu patstāvīgajām un mainīgajām kompozīcijām, bija iespēja redzēt tos tuvumā. Uzklausīja informāciju ar par pašu Marku Rotko, par viņa ģimeni un bērnību, par to, kas viņam lika iedvesmoties un kļūt par mākslinieku, redzēja arī izstādē izliktos viņa oriģināldarbus.
6. un 8. klases skolēni apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju. Muzejnodarbībā par glītrakstīšanu viņi uzzināja kādi senāk bija ierobežojumi (kārta, dzimums, turība) izglītības iegūšanā, aktualizēja latīņu drukas aizlieguma faktu Latgalē, grāmatu pārrakstītāju ieguldījumu tautas garamantu saglabāšanā. Tāpat skolēniem patika rēķināšana uz skaitīkļiem, sava auguma mērīšana, domugraudu lasīšana un klausīšanās no A.Jurdža „Myužeiguo kalindera”. Arheoloģiskajā muzejnodarbībā skolēni praktiski iepazinās ar arheoloģisko izrakumu būtību: kultūrslāņiem, savrupatradumiem. Svarīga bija sasaiste ar ekoloģiju – plastmasas arheoloģiskie atradumi nesadalīsies gadsimtiem ilgi… Skolēniem ļoti patika praktiski darboties, sevišķi azartiska bija ņemšanās arheoloģiskajā smilšu kastē.
9., 10. un 11. klases skolēni apmeklēja Latgales vēstniecību “Gors”. Tur sagaidīja gids, kas izrādīja visu ēku, iepazīstināja ar tās arhitektūru, funkcionalitāti, lielās zāles transformācijas iespējām, aizkulisēm. Otrs pasākums, kurā piedalījās, bija Latvijas simtgades spēlfilmas “Homo Novus” apmeklējums. Skatītāji izdzīvoja 30. gadu mākslinieku dzīvi, ielūkojās senajā bohēmā, saskatīja mākslas darba radīšanas nianses un tehniskos risinājumus. Pēc filmas noskatīšanās skolēni nonāca pie secinājuma, ka dzīvē ir jābūt ambicioziem, jāprot sevi novērtēt un uzdrīkstēties, lai spētu sasniegt savu mērķi.
12.klases skolēni apmeklēja Rēzeknes Nacionālo biedrību KN “Joriks”, kur noskatījās izrādi “Kinoteātris”. Ikdienišķo norišu komēdija “Kinoteātris” piedāvā ielūkoties milzīga, bet aizvien mazāk apmeklēta kinoteātra aizkulisēs. Šķietami nenozīmīgās sarunās par kinoaktieriem, tīrīšanas līdzekļiem, nedēļas nogales plāniem atklājas trauslais, dziļais un patiesais, kas lika skatītājiem aizdomāties par ikdienas mirkļu vērtībām.
5.-12.klašu skolēniem bija iespējams noskatīties vienu no Latvijas simtgadei veltītajām filmām “Bille”.
Paldies iniciatīvas “Latvijas skolas soma” atbalstītājiem un koordinatoriem, sadarbības partneriem un audzinātājiem par skolēniem piedāvāto iespēju.
Iveta Dembovska, “Latvijas skolas soma” koordinatore Dricānu vidusskolā
dricani dricani1 dricani2

Click to listen highlighted text!