Lauksaimniecības demonstrējumu laukos aizvadīta kārtējā “Lauku diena”

14.07.2022

Lauksaimniecība

14.jūlijā Latgales lauksaimniecības zinātnes centra (LLZC) demonstrējuma laukos, kas atrodas aptuveni 3 km no Viļāniem virzienā uz Rēzekni, aizvadīta ikgadējā lauksaimniecības izstāde “Lauku diena”. Pasākums ik gadu pulcē arvien vairāk lauksaimnieku, uzņēmēju un interesentu, ļaujot gūt pieredzi un mācīties no jaunākajām lauksaimniecības jomas tendencēm. Spītējot laikapstākļiem, arī šī gada izstāde apliecina – šādiem lauksaimniecības svētkiem Rēzeknes novadā jābūt arī turpmāk!

Lauksaimniecības izstādi “Lauku diena” šogad apmeklēja ievērojams skaits interesentu – ap 2000 apmeklētāju un 100 dalībnieki – zemnieki un mājražotāji. Lielu interesi raisīja tehnikas demonstrējumi – iespēja aplūkot tehniku klātienē un pārrunāt tai piemītošās īpašības, tas ir labs veids, kā izvērtēt tās nepieciešamību arī savā saimniecībā. “Lauku diena” ir vērtīgs atspēriena punkts ikvienam interesentam. Pasākumā var smelties idejas ne vien lielu lauku apstādīšanai, bet meklēt arī augu šķirnes savam mazdārziņam. LLZC demonstrējuma lauku mērķis šajā pasākumā ir parādīt, kuras šķirnes vislabāk aug vietējos klimatiskajos apstākļos, kuras no tām rudenī nesīs bagātīgāko ražu. Turklāt interesēties par lauksaimniecību var ne vien tie, kuriem ir savs īpašums, bet arī paši mazākie darba rūķi – pasākuma laikā bērni varēja draiskoties piepūšamajās atrakcijās, vizināties ar zirgu un poniju, kā arī iekāpt lauksaimniecības tehnikā.

Svētku atklāšanā organizatore un LLZC pārstāve Dr.agr. Veneranda Stramkale uzsvēra zinātnes lomu lauksaimniecībā. Lai gan nolijis liels nokrišņu daudzums, ir apskatāmi izmēģinājuma lauciņi, kuros aug 16 laukaugu šķirnes. Šādi izmēģinājumi ir svarīgi lauksaimniecības attīstībā, jo tie parāda, kurš variants un kura kultūra ir veiksmīgākā turpmākai saimniekošanai. Nupat izveidotas arī jaunas šķirnes, kas drīzumā būs gatavas reģistrēšanai – tas ir nopietns zinātnes sasniegums.

Dr.agr. Veneranda Stramkale pateicās Rēzeknes novada pašvaldībai par atbalstu. Klātesošos uzrunāja arī Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs: “Zemniekam jau tāda daba – neatkarīgi no laikapstākļiem, no politiskās situācijas, no pandēmijām, zeme ir jāapstrādā. Mēs paši esam šīs zemes saimnieki. “Lauku diena” ir svētku pasākums, bet vienlīdz arī pasākums pieredzes gūšanai. Jebkuram zemniekam, lai arī cik laba tehnika vai noderīgas atziņas būtu, tām nav lielas jēgas, ja tās nav pielietojamas. Tāpēc novēlu šodien iegūtās zināšanas realizēt savā zemē.”

LLZC ir viena no Agroresursu un ekonomikas institūta struktūrām. Institūta direktore Ineta Stabulniece uzsvēra, ka “Lauku diena” ir svētki Latgales zinātnei, kā arī īpaši pateicās organizatorei Dr. agr. Venerandai Stramkalei, novēlot vēl ilgus gadus ar tikpat lielu sirsnību un degsmi turpināt pētniecības darbu. Jāatzīmē, ka Venerandas kundze Latgales laukos darbojas jau 58 gadus.

Uz “Lauku dienu” Viļānos bija ieradušies lielāku un mazāku saimniecību īpašnieki un darbinieki. Viļānu pagasta A/S “Lopkopības izmēģinājumu stacija Latgale” valdes priekšsēdētāja Valentīna Sarkane uzsver, ka tas ir ļoti vērtīgs un svarīgs pasākums. “”Lauku dienu” apmeklējam katru gadu. Var redzēt, ka pēc divu gadu pauzes šodien uz pasākumu ieradušies divtik apmeklētāju, arī prieks viņu sejās ir dubults. Gan lielam zemniekam, gan mazam tas ir ļoti vērtīgi un svarīgi, ka varam tepat savā reģionā visu izpētīt, apskatīt, noslēgt darījumus. Interesanti redzēt arī izmēģinājuma lauciņus un priecē, ka cilvēkus interesē. Tas nozīmē, ka pasākums ir ļoti vajadzīgs un vērtīgs.”

Pasākumu “Lauku diena” Viļānos organizē Agroresursu un ekonomikas institūts un Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. “Lauku diena” Viļānos ik gadu pulcē vairākus desmitus lauksaimniecības uzņēmumu, pētniecības un zinātnes centrus un izglītības iestādes no dažādiem Latvijas reģioniem. Pasākums norisinās jau vairāk nekā 20 gadus. Izmēģinājuma lauciņos aug vismaz 200 dažādas šķirnes un 120 līnijas. Katru sezonu tiek audzētas arī jaunas šķirnes. Šogad LLZC izveidotas jaunas šķirnes – linu šķirne “Viļāni” un kaņepju šķirne “Pūriņi”, kas jau tiek audzēta z/s “Kotiņi”.

Sagatavoja: Liāna Runča

Foto: Jūlija Jurāne