Lūznavas muižā atklāta interaktīvā izstāde “Kerbedzs: sekojot inženiertehniskajām idejām”

Publicēts: 08.12.2021

Atjaunots: 16.12.2021

Projektu īstenošana

Šī publikācija ir sagatavota ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Rēzeknes novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu Latvijas un Krievijas, kā arī Eiropas Savienības viedokli.

Vai zinājāt? Rēzeknes novada Lūznavas muižā izveidots Inženiertehnisko ideju centrs, kur var gūt ieskatu tiltu būves pamatos, pašam izmēģināt būvēt tiltus, uzzināt, kādus apbalvojumus pasniedza par sekmīgi paveiktiem tiltu projektiem pirms 150 gadiem! 

Inženiertehnisko ideju centra un izveidotās interaktīvās izstādes “Kerbedzs: sekojot inženiertehniskajām idejām” iedvesma ir 19.gs inženieris Staņislavs Kerbedzs, kas cieši saistīts ar Lūznavas muižu un realizējis daudzu inženierbūvju projektus Eiropā.

Izstāde tika svinīgi atklāta 4. decembrī, piedaloties gan izstādes koncepta autoram arhitektam Didzim Jaunzemam, gan izstādes realizētājiem SIA “SOLAVI”. Zīmīgi, ka Didzis Jaunzems ar savu komandu vienlaicīgi realizēja divus projektus: “Vienlaicīgi ar Kerbedza izstādi mēs veidojām arī Latvijas stendu  pasaulē vērienīgākajam kultūras un biznesa šovam EXPO 2020 Dubaijā. Jāteic, ka abi šie projekti mums bija vienlīdz nozīmīgi, tāpēc esmu priecīgs par šo rezultātu.”  Interesants fakts - katrs mākslinieks cenšas atstāt savu autogrāfu, un šajā izstādē tā ir arhitekta Didža Jaunzema uzdrīkstēšanās nofilmēties vienā no interaktīvās izstādes video materiāliem, atainojot vienu no Staņislava Kerbedza studentiem.

Izstādes atklāšanā piedalījās Rēzeknes novada domes deputāts, Izglītības, kultūras un sporta pastāvīgās komitejas priekšsēdētājs Guntis Rasims, kurš priecājās, ka Rēzeknes novads kļūst vēl pievilcīgāks: ”Lūznavas muiža ir lieliskais Rēzeknes novada magnēts, kas pievilina uzņēmējus, un šī izstāde to padara vēl pievilcīgāku radošai domu apmaiņai.”

Muižas pārvaldniece Iveta Balčūne teica, ka Lūznavas muiža ir zināma ar jaunām pieejām: “Esam novatori, kā kādreiz bija Kerbedzs, šī izstāde apvieno STEM jomu, tehnoloģijas, uzņēmējdarbību un dizainu. Aicinām skolotājus un skolēnus piedzīvot vēsturiskā mantojuma un inženiertehnisko zinātņu apvienojumu, kas pieejams šajā izstādē!”

Pasākumā tiešsaistē piedalījās arī projekta Krievijas partneri. Pļusas rajona administrācijas pārstāve Olga Pavlova izteica gandarījumu, ka neskatoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē, visi darbi tika paveikti: “Mēs ļoti priecājamies strādāt ar Latvijas partneriem, tā bija lieliska pieredze, un tagad priecāsimies  iepazīstināt Latvijas un Krievijas iedzīvotājus ar industriālā mantojuma izstādi, kas no Lūznavas ved līdz pat Sanktpēterburgai.”

Izstādes atklāšanā skanēja komponista Platona Buravicka mūzika. 

Izstāde tapusi Latvijas - Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projekta Nr. LV-RU-029 "FOLLOWING IDEAS" ietvaros un ir daļa no tūrisma maršruta "Sekojot inženiertehniskajām idejām".

Viesi tiek laipni gaidīti Lūznavas muižā! http://www.luznavasmuiza.lv/

Vairāk par projektu un maršrutu: http://following-ideas.rezeknesnovads.lv

Sintija Batare, projekta koordinatore

Click to listen highlighted text!