Lūznavas muižā atklāta starptautiska digitālās mākslas izstāde “TELPA ATBALSĪM”

13.06.2017

EUCIDA

Mūzu šūpulis -- Lūznavas muiža šovasar ir tapusi par mājvietu neparastai izstādei, kurā skatītāji tiek mudināti lauzt vispārpieņemtos priekšstatus par vizuālo mākslu, domāt netradicionāli un vienlaikus pat savā veidā piedalīties mākslas darba tapšanā. Kopš 9. jūnija muižā atklāta digitālās mākslas izstāde ECHO CHAMBER (TELPA ATBALSĪM), kurā piedalās seši mākslinieki: Žanna Briāna (Jeanne Briand, Francija), Fabjans Lostiks (Fabien Leaustic, Francija), Ādams Gibnijs (Adam Gibney, Īrija), Helēna Makmahona (Helen McMahon, Īrija), kā arī Rasa Šmite un Paula Vītola no Latvijas.
Šis pasākums tiek rīkots projekta EUROPEAN CONNECTIONS IN DIGITAL ART – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu-LV) ietvaros. Tas ir 3 gadu projekts, kuru finansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa” un kuru īsteno modernās mākslas centrs Īrijā (Rua Red) un Francijā (Espace Multimédia Gantner) sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī.
Izstādes atklāšanā projekta koordinatore Inta Rimšāne uzsvēra radošo sadarbību, kāda šī neparastā projekta darbības gaitā izveidojās starp partneriem no Īrijas, Francijas un Latvijas, finansētājiem – programmu “Radošā Eiropa” un daudzajiem atbalstītājiem – Latvijas Mākslinieku savienību, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, Jauno mediju kultūras centru RIXC, Lūznavas muižu. Interese par digitālo mākslu Latgalē tik tiešām ir, un to pierādīja gada sākumā Rēzeknes novada pašvaldībā notikušais seminārs par digitālās mākslas iespējām, kurā lekcijas noklausījās kupls apmeklētāju pulks.
Atklāšanas svētkus Lūznavas muižā kuplināja etnomūzikas grupa “Rūnas” (vad. Jānis Mežinskis), izpildot gan latgaliešu tautasdziesmas, gan īru un franču melodijas.
Projekta menedžere no Īrijas modernās mākslas centra “Rua Red” Anita Grifina nosauca Lūznavas muižu par iedvesmojošu vietu māksliniekiem un pateicās projekta komandai no Latvijas puses par labo izstādes organizāciju. “Vienīgais, kas nav iedvesmojošs, tie ir Latgales odi,” – ar humoru atzina Anita.
2017. gada izstāžu kurators Metjū Nevins (Matthey Nevin), stāstot par izstādi, uzsvēra, ka par projekta moto ir izvēlējies nepareizās pasaules ideju. Izstādes mērķis ir ļaut digitālajai mākslai un tehnoloģijām paust savu, netradicionālu, tomēr Eiropas sabiedrībai saprotamu viedokli par politiku, kultūru un sabiedrību, laužot priekšstatus, ka digitālo mākslu var saprast tikai tehnoloģiski izglītota publika. “Mēs vēlamies šo digitālās mākslas ideju pasniegt pēc iespējas plašākam cilvēku lokam, izveidot digitālās mākslas kopienu, kas apvienos šīs jomas māksliniekus visā Eiropā.”
Mākslinieki iepazīstināja apmeklētājus ar saviem darbiem, kuru radīšanā viņi izmantojuši visdažādākos materiālus, kā arī modernās tehnoloģijas, radot tik tiešām atraktīvus objektus. Paula Vītola izveidojusi Gaismas tīklu – vienkāršotu interneta modeli. Telpā izvietoti divi datori, kas sūta viens otram gaismas signālu un bildi, skaidrojot to, kā darbojas jebkura komunikāciju tehnoloģija. Savukārt Žannas Briānas instalācija “Gametas stikls” ir veidota no pašas darinātiem stikla ķermeņiem, katrā no tiem ievietots raidītājs ar mākslinieces elpas skaņu ierakstu. Helēnas Makmahonas darbs “Spoguļa afekts” ir vizuāli visiedarbīgākais, tā pamatā ir kamera, kas darbojas kā atstarotājs, skatītāja attēls tiek filmēts un attēlots uz atstarojoša ekrāna, tādējādi jebkurš cilvēks tiek it kā iesprostots mākslas darbā. Rasa Šmite, latviešu māksliniece un mediju mākslas pētniece izveidojusi objektu, kas sevišķi varētu aizraut jaunos skatītājus – telpas centrā ir vairāki augoši stādi, pupas, kas atgādina arī latviešu pasakās attēlotās garās pupas kā starpnieka starp zemi un debesīm simbolu. Skatītāji tiek aicināti komunicēt ar augiem, tiešsaistē nosūtīt viņiem uzmundrinošus vēstījumus, lai pārbaudītu pieņēmumu, ka sarunāšanās var veicināt augu ātrāku augšanu.
Noslēpumains un atjautīgs ir Fabjana Lostika vēstījums pasaulei – apmeklētāja klātbūtnē mākslas darbs aktivizējas. Kad instalācija ieslēdzas, apmeklētājs redz pozitīvu ziņojumu “Hello world!” (“Sveika, pasaule!” – angl.), taču, kad izslēdzas burts “o”, pasaulei tiek sūtīts pavisam cita satura vēstījums – “Hell world!” (“Elle pasaule!”).
Visi izstādes darbi gan provocē skatītāju, gan fascinē viņu ar pārsteidzoši vienkāršo, bet daudzslāņaini poētisko domu.
Lai iegūtu informāciju ne tikai par projekta aktualitātēm, bet arī par mākslinieku rezidenču un izstāžu iespējām Eiropā, modernās mākslas cienītāji tiek aicināti izmantot projekta mājaslapu www.eucida.eu. Turpmākos divus gadus visiem interesentiem būs iespēja ne tikai apskatīt Īrijas un Francijas mākslinieku radītās digitālās mākslas izstādes Lūznavas muižā, bet arī klātienē iepazīties ar dažādu valstu māksliniekiem, apmeklēt radošās darbnīcas, kā arī pašiem izmēģināt projekta ietvaros paredzētās lāzeriekārtas iespējas mākslas darbu radīšanā. Izstāde Lūznavas muižā apskatāma līdz 31. augustam.
Anna Rancāne
Foto: Eduards Medvedevs
Fotogalerija

 

Click to listen highlighted text!