Lūznavas muižā notiks digitālās mākslas simpozijs REALITY TURN

04.05.2019

EUCIDA

15. – 16. maijā Rēzeknes novada Lūznavas muižā notiks starptautiskais digitālās mākslas simpozijs „Reality turn (Realitātes pavērsiens) – Jaunas pieredzes, māksla un ekoloģija virtuālajā laikmetā”. Simpozijā piedalīsies ap simts dalībnieki, mākslinieki, dizaineri, digitālās mākslas teorētiķi no Latvijas, Francijas un Īrijas, trim valstīm, kas iesaistījušās projektā „European Connections in Digital Arts –EUCIDA”. Projekta partneri ir digitālās mākslas centri Dublinā (Īrija), Belfortā (Francija) un Rēzeknes novada pašvaldība.
Pasākuma laikā tiks atklātas vairākas mākslas izstādes, notiks paneļdiskusijas un priekšlasījumi, mākslinieku darbnīcās aicināti piedalīties visi, kuri vēlas apgūt jaunu pieredzi, iedziļināties mākslas un ekoloģijas iespējās virtuālajā laikmetā.
Kā vēstīts simpozija programmā, attieksme pret virtuālo pasauli, ekoloģiskā apziņa, klimata pārmaiņas, vides jautājumi, mākslas un tehnoloģiju attiecības – šīs problēmas būs foruma dalībnieku diskusiju pamattēma.
Ļaudis vienmēr ir meklējuši atbildes uz jautājumu, kas ir realitāte. Tiklīdz vecie mīti ir izkliedēti, rodas jaunas, iedomātas pasaules. Tiek izgudrotas jaunas tehnoloģijas, mūsu vēlme apgūt telekomunikācijas jutekļu paplašināšanai, jaunas pieredzes iegūšanai – kļūst arvien spēcīgāka un pārvēršas jaunās formās. Patlaban ir izveidojies paradokss – lai arī gandrīz visi mūsu ikdienas dzīves aspekti notiek virtuālajā telpā, tomēr šī procesa sekas ietekmē mūsu fizisko telpu. Robeža starp reālo un virtuālo ir kļuvusi pavisam plāna, viedie algoritmi analizē katru mūsu darbību sociālajos tīklos un sniedz padomus par to, kur mums iepirkties, ar ko mums vajadzētu draudzēties. Virtuālā realitāte mums piedāvā jaunas pieredzes, paplašinot mūsu sajūtas un vīzijas – bet ko nozīmē šīs „jaunās pieredzes” t.s. „aifonu paaudzei”, kam nav līdzīgas pieredzes reālajā dzīvē un kuri bieži vien pieņem lēmumus, pamatojoties uz virtuālajā jomā gūto pieredzi? Digitālā māksla aicina nopietni izturēties pret virtuālo pasauli, jo viss, ko mēs darām virtuālajā vidē, var nest tūlītējas sekas ikdienas dzīvē, piemēram, nepareizas ziņas var kļūt vīrusu, un reāli kaitēt. Mākslinieki simpozijā sniegs meistarklases, kurās atklās dažādus mītus – kā izmantot digitālās tehnoloģijas komunikācijai ar augiem, kas slēpjas elektrībā un tīkla infrastruktūrā, kā izmantot aļģes un baktērijas zaļās enerģijas ražošanai, eksperimentēs ar 3D printeri un 360 video, radot spēcīgāku saikni starp virtuālo un reālo pasauli.
Vienā no Lūznavas muižas telpām tiks atklāta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studentu dizaina darbu izstāde “Digitālais eksperiments dizainā II”. Šī ekspozīcija būs kā turpinājums iepriekšējā gada izstādei, kurā tika eksponēti ar digitālajām tehnoloģijām izstrādātie gaismas objekti, kā arī tērpi un aksesuāri.
Par projektu EUCIDA
Projekta „European Connections in Digital Arts – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu)” norises laiks ir no 2016. gada 1. jūlija līdz 2019. gada 31. decembrim. Kopējais projekta budžets ir 344 000 EUR, no kuriem 41 000 EUR ir Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējuma daļa, un 41 885 EUR ir ES programmas „Radošā Eiropa” finansējums. Projekta ietvaros visiem interesentiem ir iespēja apskatīt Latvijas, Īrijas un Francijas mākslinieku radītās digitālās mākslas izstādes Lūznavas muižā, klātienē iepazīties ar dažādu valstu māksliniekiem, kā arī apmeklēt radošās darbnīcas, pašiem izmēģinot digitālās lāzeriekārtas iespējas mākslas darbu radīšanā. Projekts piedāvā arī mākslinieku rezidenču iespējas, stipendijas māksliniekiem un kultūras darbiniekiem, kuri var apmeklēt digitālās mākslas izstādes. Vairāk informācijas mājas lapā www.rezeknes novads.lv, kontos sociālajos tīklos https://www.facebook.com/eucidaproject/
 
Sagatavoja Anna Rancāne
Simpozija programma 
Latviešu versija
Izstādes koncepcija

Click to listen highlighted text!