Lūznavas muiža veicina sociālās uzņēmējdarbības iespēju attīstīšanu Rēzeknes novadā

16.08.2017

EUCIDA

Šī gada vasara Lūznavas muižā iezīmē jaunas iniciatīvas – vēlmi attīstīt un popularizēt sociālās uzņēmējdarbības iespējas Rēzeknes novadā un Latgales reģionā. Muižas vadītājas Ivetas Balčūnes mācību vizīte Bristolē un 8. augustā notikušais sociālās uzņēmējdarbības seminārs Lūznavas muižā ir pirmie soļi, lai jau rudenī ar digitālās mākslas projekta EUCIDA starpniecību attīstītu sociālās uzņēmējdarbības iespējas Rēzeknes novada Lūznavā arī praktiski.
Jūnija beigās, pateicoties Salto-Youth apmācību iespējām un Latvijas Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras atbalstam Erasmus+ programmā, Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne piedalījās sociālās uzņēmējdarbības mācību vizītē Bristolē Lielbritānijā. Tās laikā 25 dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm iepazina sociālās uzņēmējdarbības atbalsta sistēmu Apvienotajā Karalistē kopumā un apmeklēja 12 sociālās uzņēmējdarbības organizācijas un uzņēmumus Bristolē un tās apkaimē. Dalībniekiem tā bija unikāla iespēja redzēt, ka sociālie uzņēmumi var būt inovatīvi, sabiedrības izaugsmi un atbildību veicinoši, ilgtspējīgi un pelnoši. Svaigi dārzeņi, kurus audzē bijušie atkarīgie, koka izstrādājumi, ko rada cilvēki ar mācīšanās grūtībām, jaunas ēkas, kuras rodas, pateicoties bijušo likumpārkāpēju darbam, ir tikai daži no sociālo uzņēmumu darbības rezultātiem.
Sociālie uzņēmumi risina kādu no sabiedrības sociālajām vajadzībām, vienlaikus nodrošinot apmācības, nodarbinātību vai citu atbalstu šīm sabiedrības grupām, piemēram, cilvēkiem ar ierobežotām iespējām, ar mācīšanās traucējumiem, ar autisma un citām diagnozēm, probācijas procesā esošiem utt. Ne vien Lielbritānijā, bet arī citur pasaulē sociālie uzņēmumi veicina reģiona sociālo, videi draudzīgo, ekonomisko attīstību.
Redzot tik lielu sociālo uzņēmumu dažādību, Lūznavas muižas darbinieki vēlējās iedrošināt arī Latvijas sabiedrību, uzņēmējus, organizācijas veidot sociālos uzņēmumus, aicināt cilvēkus domāt un pirkt sociāli atbildīgi, “buy social” (angļu val.). Iegādājoties preci, pakalpojumu, produktu, ikdienas pārtiku, saimniecībā noderīgas lietas, ko saražojis vai pārdod sociālais uzņēmums, mēs nopērkam ne tikai preci, bet arī pievienoto sociālo vērtību. Tā ir atbildīga un ilgtermiņa rīcība attiecībā uz sabiedrību un apkārtējo vidi. Līdzās ar šo aicinājumu un iedrošinājumu veidot sociālos uzņēmumus, izprast sociālās uzņēmējdarbības iespējas, sākt domāt, ražot, pārdot, pirkt sociāli atbildīgi, 8. augustā Rēzeknes novada Lūznavas muižā notika seminārs “Sociālā uzņēmējdarbība – Tava iespēja panākumiem!”. Seminārs tika organizēts sadarbībā ar Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociāciju un Britu Padomi Latvijā. Seminārā sapulcējās gan nevalstisko organizāciju, valsts iestāžu un dibinājumu, gan privātā sektora pārstāvji un citi interesenti. Semināra gaitā dalībnieki uzzināja par šī brīža sociālās uzņēmējdarbības likumdošanas jautājumiem, finanšu instrumentiem, kā arī tika iepazīstināti gan ar Latvijas labākajiem piemēriem, gan arī ar I. Balčūnes pieredzes stāstu par 12 sociālajiem uzņēmumiem, kas darbojas Bristolē, kuri tika apmeklēti Salto Youth apmācību “Towards collaborative practice 2017: social entrepreneurship study visit” laikā. 
Iecerēts, ka gūtās zināšanas Lielbritānijā un seminārā Lūznavā, turpmāk noderēs arī, īstenojot EUCIDA digitālās mākslas projektu. Šobrīd līdz pat augusta beigām Lūznavas muižā skatāma digitālās mākslas izstāde “Telpa atbalsīm” (Echo Chamber), taču jau septembrī tieši EUCIDA projektā Lūznavas muižā tiks iegādāta lāzeriekārta, kas ļaus attīstīt sociālās uzņēmējdarbības iespējas Rēzeknes novada Lūznavā. Lāzeriekārtas praktiskās iespējas palīdzēs apgūt mākslinieks no Francijas Žaks Lopess (Jacques Lopez), kurš darbojas tieši digitālās mākslas laukā un septembrī dzīvos Lūznavas muižā, bet turpmāko ideju īstenošanai Lūznavas muiža aicina atsaukties datorgrafikas pratējus un speciālistus, kurus interesē jaunu produktu attīstība.
Lai sniegtu priekšstatu par dažādajām sociālās uzņēmējdarbības formām – sportu, mākslu, lauksaimniecību, banku sektoru, amatniecību, būvniecību, izglītību – tiek piedāvāts neliels ieskats par sociālās uzņēmējdarbības uzņēmumiem Bristoles apkaimē.
Babbasa – sociālais uzņēmums, kas veicina jauniešu karjeras attīstību, iesaistīšanu darba tirgū, konsultē un apmāca par indivīda talantu un spēju apzināšanos un pielietošanu, uzņēmējdarbības uzsākšanu. http://babbasa.byep.org.uk/
Triodos Bank UK ir sociālas un ilgtspējīgas bankas piemērs, sākotnēji banka tika dibināta Nīderlandē, bet paplašinājās visā pasaulē, tajā skaitā arī Lielbritānijā. Bankas misija ir atbalstīt sociāla rakstura projektus, uzņēmumus, kuri ir sabiedrībai un videi draudzīgi. Viņu bizness ir balstīts pozitīvās sociālās, apkārtējās vides un kultūras pārmaiņās. Pašas bankas iekštelpas ir iekārtotas no videi draudzīgiem materiāliem. https://www.triodos.co.uk/en/about-triodos/
Co-Exist (Hamilton House) daudzus gadus tā bija novārtā atstāta biroja ēka. 2008. gadā entuziastu grupa izveidoja organizāciju, kurā nu jau gandrīz 10 gadus līdzās pastāv gan māksla, gan individuālie komersanti, gan velosipēdu remontdarbnīca, deju studijas, kopīga virtuve, suvenīru veikals, bārs. Sākotnēji tas bija viens no Bristoles kriminālajiem kvartāliem, bet, pateicoties šim uzņēmumam, tas pārvērtās par radošuma centru, kas pievelk dažādu jomu profesionāļus, uzņēmējus. Iesākot savu biznesu, te var par 150 mārciņām mēnesī īrēt vienu darba galdu kopbiroja telpā. Kopumā ir vidēji 100 darba vietas, bet, uzņēmuma darbībai paplašinoties, var pāriet uz nākamo stāvu un īrēt jau atsevišķas biroja telpas. Tiek piedāvāti arī biroji ar ekskluzīvu skatu uz pilsētu un to īres maksa attiecīgi ir vēl dārgāka. Uzņēmuma apgrozījums gada laikā ir vidēji 650 000 mārciņu un tā pamatā ir īres maksas, veikala un bāra ieņēmumi. Ēkas pirmajā stāvā mājvietu sev ir radusi velosipēdu remontdarbnīca The Bristol Bike Project (http://www.thebristolbikeproject.org/). https://www.hamiltonhouse.org/
Elm Tree Farm (Brandon Trust organizācijas biedrs) – sociālais uzņēmums lauku teritorijā Bristoles apkaimē, kur audzē dārzeņus, mājlopus, izmantojot bioloģiskās lauksaimniecības metodes. Šeit ir nodarbināti vairāk nekā 50 cilvēki ar mācīšanās traucējumiem, tādējādi ļaujot tiem iegūt profesionālās iemaņas. Darbus vada 12 īpaši apmācīti darbinieki, kuri pamatā tiek finansēti no valsts atbalsta programmām cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Sociālais uzņēmums veicina reģiona sociālo, videi draudzīgo, ekonomisko attīstību. Uzņēmums ražo un tirgo vienkāršu produkciju, piemēram, pārstrādājot vecus kokmateriālus, veido svečturus, vīna turētājus, kamīnmalku utt. Uzņēmumā ir lauku saimniecība (Lielbritānijā tās saucas “care farming”, jo ir veidotas ar īpašu terapeitisku mērķi) un, veicot saimniecības darbus, kopjot mājlopus, strādājot dārzā, kokapstrādē, amatniecībā, pieaugušajiem un bērniem ar mācīšanās grūtībām un autismu tiek vienlaicīgi nodrošināta sociālā aprūpe. Lielbritānijā tā ir strukturēta atbalsta programma, kurā šīs sabiedrības grupas tiek iesaistītas saimniecībā balstītās aktivitātēs (mājlopu, mājdzīvnieku, mājputnu apkopē), kultūraugu un dārzeņu audzēšanā, kokapstrādes darbos. Visa saražotā produkcijas tiek pārdota. Produkcijas pircēji ir vietējā sabiedrība, šoferi, pasažieri, jo Elm Tree Farm atrodas šosejas malā. Uzņēmumam jau ir 12 gadu pieredze. http://www.elmtreefarm.org/farm-shop/produce-prices/
People’s Republic of Stokes Craft ir sociālais uzņēmums, kas pauž sabiedrības viedokli, intereses, vajadzības ar grafiti zīmējumu palīdzību. Vienlaikus tas ir izveidojies par Bristoles pilsētas radošo kvartālu, kur grafiti zīmējumus var redzēt ielas garumā. Lai nopirku grafiti krāsas, uzņēmums ir izveidojis darbnīcas, kuru izejmateriāli nāk no dažādām fabrikām, kas bankrotējušas vai slēdzas ciet un izpārdod vai atdod savus materiālus par zemām cenām – piemēram trauku fabrikas un tagad darbinieki šos traukus interesantā veidā apdarina un pārdod. http://www.prsc.org.uk/
2nd Chance jeb Otrā iespēja ir sociālais uzņēmums, kas ar sporta kā metodes palīdzību risina jauniešu problēmas un iedvesmo viņus jauniem karjeras izaicinājumiem un izaugsmei. Organizācija tika dibināta 2008. gadā, tās dibinātājs ir bijušais regbija spēlētājs, kuram pašam jaunībā bijušas problēmas ar juridiskām institūcijām un kurš savainojumu dēļ bija spiests pārtraukt sportista karjeru. Sākotnēji viņš darbojās ar ieslodzītajiem, iesaistot tos sporta aktivitātēs, bet tad parādījās iespējas gūt finansējumu sociālā uzņēmuma izveidei un viņš šo izaicinājumu pieņēma. Tagad pēc 9 gadu darba šis uzņēmums ir vadošais sociālo sporta uzņēmumu jomā. Savā darbībā viņš min, ka ļoti svarīgi veidot sadarbību ar dažādu jomu pārstāvjiem – valsts un privāto sektoru, politiķiem, mecenātiem, ir svarīgi panākt atgriezenisko saiti par visu, ko dari, kā arī skaidri definēt mērķus un uz tiem iet. Organizācija darbojas vairākās sfērās – tie ir coachmakers kursi jeb treneru/kouču apmācības, kuru laikā ar jauniešiem darbojas pieredzējuši sportisti, apmācītāji, kuri palīdz jauniešiem veicināt viņu fizisko un garīgo attīstību, viņi parāda iespējas, kā var veidot karjeru sporta jomā. Jaunieši, izejot apmācības, tiek iesaistīti dažādās sporta aktivitātēs, programmās, kļūst paši par sporta/ fitnesa treneriem, kas, savukārt, veicina sabiedrības, savas pilsētas, novada attīstību kopumā. Jaunieši, kuriem padodas dažādi sporta veidi, var paši kļūt gan par treneriem, gan apmācītājiem un citiem būt kā iedrošinājums. https://www.2ndchancegroup.org/why-coachmakers
Campus Skateparks ir sociālais uzņēmums, ko izveidoja 2 entuziasti 2011. gadā kādreizējā baseina vietā un kas šobrīd iesaista vairāk nekā 3000 bērnu un jauniešu skeitošanā. Kluba biedri maksā dalības maksu un arī maksu par telpu izmantošanu. https://www.campusskateparks.co.uk/
The Severn Project, Bristol ir sociālais uzņēmums, kas Bristoles piepilsētā audzē salātu lapas un garšaugus. Uzņēmuma vadītājs uzsver, ka viņi audzē ne tikai pārtiku, bet arī domā par uzņēmuma sociālo ietekmi. Viņi iesaista savā biznesā cilvēkus, kuri ārstējas no atkarībām un grib atgriezties darba dzīvē, vai cilvēkus, kuri ir izkrituši no darba aprites. Uzņēmums saražo gadā 40 tonnas zaļumu, organizācijā strādā 12 cilvēki. Uzņēmums sadarbojas ar 70 individuālajiem klientiem un 2 vairumtirdzniecības klientiem. http://www.thesevernproject.org/
Taurus Crafts (Camphill Village trust labdarības organizācijas biedrs) ir sociālais uzņēmums, kas lauku apvidū apsaimnieko “ciematiņu”, kurā ir apvienojušies 14 amata meistari, dāvanu veikals, kurā tirgo vietējo amata meistaru oriģināldarbus, kafejnīca, kurā pagatavo ēdienu no vietējās videi draudzīgās produkcijas un kurā notiek regulāras izstādes. Ciematiņa darbību nodrošina “jaukta” jeb integratīva tipa personāls, 40 darbinieku skaitā ir individuālie amata meistari, 8 pilnas slodzes darbinieki un cilvēki ar dažādiem mācīšanās traucējumiem, garīgās veselības problēmām, kuri palīdz un darbojas katrā no minētajām jomām. Uzņēmuma vadība atzīst, ka, protams, cilvēkiem ar mācīšanās traucējumiem ilgi jāstrādā, lai sasniegtu līmeni, kur viņi paši var pilnībā darboties, radīt savus mākslas priekšmetus un strādāt veikaliņā, taču šādu piemēru organizācijas 18 gadu darbības laikā netrūkst. Darbojoties integratīvā grupā, personas ar mācīšanās traucējumiem attīsta savas prasmes daudz ātrāk. Ciematiņa apgrozījums gadā ir 300 000 mārciņu, no kura 50% ir kafejnīcas ienākumi. Tāpat uz Ziemassvētkiem ciematiņā tirgo tūkstošiem Ziemassvētku eglīšu. https://www.facebook.com/TaurusCrafts/
The Park Centre ir 2000. gadā izveidots sociālais uzņēmums, kas izveidots ēkā, kurā kopš 1972. gada darbojās vidusskola, kas darbojās tur kopš 1972. gada. Šobrīd tas ir attīstījies kā sabiedrības kopdarbības centrs – kur notiek dažādas apmācības (tai skaitā sociālās programmas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ar sociālā riska problēmām) visu vecumu cilvēkiem, tiek piedāvātas sporta iespējas, kafejnīca, darbnīcas, te tirgo arī vietējo lauksaimnieku produkciju. Nedēļas laikā te apgrozās vidēji 4000 cilvēku. 29 cilvēki strādā šīs ēkas administrēšanā, 10 no tiem ir pilnas slodzes darbinieki. https://www.theparkknowle.org.uk/
Group Together/Bristol Together – sociālais uzņēmums, kas dod iespēju bijušajiem likumpārkāpējiem strādāt pilnas slodzes darbu. Kopā ar profesionāliem būvniekiem viņi būvē mājas, mācās amata prasmes. http://www.bristoltogether.co.uk/
Plašāk par sociālās uzņēmējdarbības uzņēmumiem: http://foundship.org/12-stories-of-social-enterprises-in-bristol/
Plašāka informācija par sociālo uzņēmējdarbību un tās attīstības iespējām Lūznavas muižā:
Iveta Balčūne,
Lūznavas muižas pārvaldniece
29390701, iveta.balcune@rezeknesnovads.lv
http://luznavasmuiza.lv
http://facebook.com/luznavasmuiza
01 Babasa 02 Bank2 03 coexist 04 elm tree farm 05 Graffiti 06 second chance 06 the severn project 07 Skate 07 Taurus 08 the park 09 Together Bristol

Click to listen highlighted text!