Lūznavas muižas smēdē pabeigti atjaunošanas darbi

Publicēts: 14.03.2021

Atjaunots: 17.05.2022

CRAFTS

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Rēzeknes novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Programmas mājaslapa ir www.latruscbc.eu 

Turpinās Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam projekta LV-RU-018 “Amatniecība bez robežām”, akronīms Crafts (Amatniecība) īstenošana. Projekta ietvaros Rēzeknes novada pašvaldība atjaunoja Lūznavas muižas kompleksa smēdi,  tā pasargājot ēkas konstrukcijas no tālākas degradācijas. Šobrīd ir pabeigti ēkas atjaunošanas darbi - nostiprinātas sienas un pamati, nomainītas jumtas konstrukcijas un segums, kā arī nomainīti logi. Turpmākie darbi ietver aprīkojuma iegādi, lai kalēja amata pārstāvji varētu smēdē darboties praktiski.  

Atjaunotajā smēdē paredzētas dažādas amatniecības aktivitātes, piemēram, vēsturiskās ekskursijas, kurās kalējs demonstrēs dzelzs kalšanu, rūdīšanu un stāstīs par dzelzs apstrādes tehnoloģijām un vēsturi. Apmeklētāji varēs arī paši iemēģināt roku kalšanas procesā un liešanā no alvas. Tās būs radošās darbnīcas tūristu grupām un individuālajiem ceļotājiem, kur kalēja vadībā tiks izgatavoti dažādi mazo formu metāla darbi: naglas, dažādas monētas, dažādu izmēru pakavi, savukārt kāziniekiem paredzēts īpašs kalšanas rituāls ar laimes pakava vai naglas izkalšanu.  

Plānots, ka līdz ar smēdes darbības atjaunošanu, paplašināsies interaktīvo tūrisma piedāvājumu klāsts un tiks veicināta interesentu, sevišķi skolu jaunatnes, plūsmas palielināšanās Lūznavas muižā. Atjaunotā smēde būs laikam atbilstošs radoša darba produkts, kas izcels vienu no Lūznavas muižas saimniecisko ēku kompleksa izcilākajām vērtībām, iedzīvinās to jaunai, saturiski piepildītai dzīvei. 

Projekta LV-RU-018 Amatniecība bez robežām” (akronīms Crafts (Amatniecība)) īstenošana uzsākta 2019.gada 1.jūnijā. Projekta vadošais partneris ir Latgales plānošanas reģions, kurš sadarbībā ar pieciem partneriem no Latvijas- Daugavpils pilsētu, Daugavpils novadu, Rēzeknes novadu, Balvu novadu un Dagdas novadu, un diviem partneriem no Krievijas- Pleskavas apgabala Porhovas rajona administrācija un Pleskavas apgabala uzņēmējdarbības attīstības un garantiju fonds, īstenos projekta aktivitātes līdz 2021.gada 31.augustam. 

Projekta kopējais budžets ir 799 740,50 EUR. Projekta līdzfinansējums no Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ir 719 766,45 EUR.

Projekta ietvaros paredzēts organizēt teorētiskās apmācības un radošās darbnīcas amatniekiem gan Latgalē, gan Pleskavā, nodrošināt amatnieku dalību starptautiskās tūrisma izstādēs un organizēt izbraukuma tirdzniecības pasākumus.  Plānots iegādāties un modernizēt amatniecības aprīkojumu 8 Latgales un 2 Krievijas pašvaldībām, tāpat 6 pašvaldībās tiks veikti infrastruktūras uzlabošanas darbi- Daugavpils pilsētā tiks izveidotas izstāžu un radošo darbnīcu telpas keramiķiem un metālmāksliniekiem Cietokšņa teritorijā (8. Bastiona pulverpagrabs, Nikolaja iela 15, Daugavpils), Rēzeknes novada Lūznavā tiks izveidota Smēde Lūznavas muižas teritorijā, Balvos tiks izveidotas koka un metāla radošo darbnīcu telpas seno amatu mājā (Lāča dārzs, Brīvības iela 52, Balvi), Dagdas novadā pārbūvēs Andrupenes lauku sētā kalēju un kokamatnieku darbnīcas, Daugavpils novada Berķenelē tiks izveidotas izstāžu un tekstila radošo darbnīcu telpas, pārbūvējot šķūni Raiņa mājās Berķenelē un Porhovā (Krievija) tiks veikts Amatnieku mājas remonts.

Projekta ieviešanas laikā tiks īstenotas mārketinga aktivitātes un izveidota kopīga interneta platforma, kurā Pleskavas un Latgales amatnieki varēs izveidot savus profilus un reklamēt savus izstrādājumus.

Click to listen highlighted text!