Maltā pieejami trīs konteineri tekstila šķirošanai

Jau kopš 2023. gada sākuma visiem SIA “ALAAS” apkalpošanas reģiona iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas nodot sašķiroto tekstilu, un kopš 23. janvāra Maltā, Skolas ielā 13 ikvienam pieejami trīs konteineri, kas paredzēti šim mērķim.

Minētais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums sadarbībā ar  SIA “3 R” un SIA “AJ Power” uzstāda tekstila konteinerus, lai veicinātu vēl lietojama apģērba, apavu un mājas tekstila nodošanu atkārtotai izmantošanai, kā arī samazinātu kopējo sadzīves atkritumu apjomu,

Nododot tekstilu, jāņem vērā – uz šķirošanas laukumu tekstils jānogādā maksimāli caurredzamā plastmasas maisā. Materiāls konteineros jāievieto cieši aizsietā maisā. Sašķiroto materiālu nedrīkst novietot pie konteineriem, jo tas var kļūt mitrs, netīrs un tālākai lietošanai nederīgs. Viss tekstila šķirošanas konteineros ievietotais materiāls tiks nodots SIA “3 R”, kuri to nogādās šķirošanas centros, tālāk – dažādām labdarības organizācijām atkārtotai lietošanai vai pārstrādei sadarbības partneriem ārpus Latvijas, vai enerģijas ieguvei.

Kādu tekstilu drīkst nodot?

 • Nesabojātu, nesaplēstu, tīru visa veida un materiālu apģērbu (kreklus, bikses, kleitas, svārkus, vestes, jakas, mēteļus, šalles, cimdus, zeķes, apakšveļu, cepures u.tml.).
 • Nesabojātu, nesaplēstu, tīru visa veida un materiālu mājas tekstilu (dvieļus, aizkarus,  gultas veļu, pārklājus, spilvenus, segas utt.).
 • Paklājus (ne lielākus kā 1,5 x 2 metri).
 • Valkāšanai derīgus apavu pārus, tajā skaitā gumijas un ziemas sporta apavus.
 • Visu materiālu nesabojātas un nesaplēstas jostas un somas.

Ko nedrīkst nodot?

 • Saplēstu apģērbu jeb audumu atliekas.
 • Tekstilu ar specifisku smaku.
 • Tekstilu, kas satur pārtikas, eļļas vai naftas produktu traipus.
 • Paklājus, kas lielāki par 1,5 x 2 metriem.
 • Mitru, pelējušu tekstilu.
 • Matračus.
 • Tekstila rotaļlietas.
 • Bojātus apavus un apavus, kas nav pāris.
 • Bižutēriju.

Latvijas tirgū katru gadu nonāk 27 000 tonnas jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kg apģērba uz vienu iedzīvotāju, arvien palielinot tekstiliju daudzumu, kas atrodas Latvijas iedzīvotāju skapjos un potenciāli draud kļūt par atkritumiem. Tāpēc SIA “ALAAS” aicina ikvienu iedzīvotāju izvērtēt nepieciešamību, iegādājoties jaunus tekstila izstrādājumus. Tāpat iespēju robežās atdod sev nevajadzīgās drēbes atkārtotai izmantošanai kādam citam. Nevajadzīgo apģērbu, apavus, tekstilizstrādājumus u.c. lietas, kas ir vēl labas kvalitātes, var lietot atkārtoti, tostarp ziedot labdarībai visdažādākajām kustībām – pansionātiem, sociālās aprūpes centriem un citām labdarības organizācijām. Vecās segas un paklāji noder dzīvnieku patversmēm.

Uzņēmums aicina iedzīvotājus izmantot piedāvātās šķirošanas iespējas, jo tikai tā ir var veidot ilgtspējīgu vidi, samazināt apglabājamo sadzīves atkritumu apjomu un izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu.

Sagatavoja Skaidrīte Svikša

Click to listen highlighted text!