Maltas vidusskolas skolēni un pedagogi piedalījās jauno reindžeru nometnē

25.07.2023

Jauniešiem

Pašā jūlija vidū Rāznas Nacionālā parka (RNP) jaunie reindžeri - Vlada, Valērija, Ksenija, Una, Jūlija, Egija Terēze, Elīna, Gustavs, Linda,  Agate un Evija, kā arī Maltas vidusskolas pedagogi Jolanta un Ksenija un  RNP jauno reindžeru mentors Diāna devās uz Gaujas Nacionālo parku. Tur no 18. līdz 21. jūlijam notika Latvijas Jauno reindžeru nometne.

Gaujas Nacionālajā parkā, Cēsu novada Drabešos, kempingā Ozolkalns pulcējās 41 jaunais  reindžeris no visiem nacionālajiem parkiem un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta. 

Pirmajā nometnes dienā katras teritorijas jaunieši  prezentēja savu mājas darbu, stāstot par sava nacionālā parka kultūrvēsturiskajām bagātībām. Rāznas NP jaunieši stāstīja teiku par Mākoņkalnu.

Nometnes otrajā dienā kopā ar bijušo jauno reindžeru, ekspertu Jāni  Saulīti dalībnieki izzināja dabas vērtības dabiskā pļavā, pēc tam paveica tradicionālo labo darbu dabai, ravējot invazīvos augus- Kanādas zeltslotiņu un puķu sprigani. Dienas noslēgumā pēc tumsas iestāšanās kopā ar kukaiņu ekspertu Uģi Piterānu jaunieši vēroja nakts kukaiņus.

Nometnes trešajā dienā jaunieši devās laivu braucienā pa Gauju,  vērojot Latvijas garākās upes skaistumu. Pēc laivošanas jaunieši piedalījās nodarbībā par upes ekosistēmu un zivīm kopā ar ekspertu Jāni Bajinski, pētot Līgatnes upi un tās apkārtni. 

Visas dienas kopā ar mentoriem strādāja Youth pluss jaunieši- bijušie jaunie reindžeri.

Noslēguma dienā tika apkopots nometnes laikā paveiktais. Rāznas Nacionālā parka jaunais reindžeris Jūlija Razumejeva saņēma jaunā reindžera apliecību, jo bija izpildījusi noteiktos kritērijus – piedalījusies jauno reindžeru aktivitātēs,  veikusi pētījumu un prezentējusi to pārējiem jauniešiem.

Rāznas Nacionālā parka jaunie reindžeri ar dalību nometnē bija ļoti apmierināti.

Gustavs stāsta, ka visvairāk patika laivu brauciens: “Ļoti patika airēt. Garšīgs ēdiens. Viss patika, nākamgad noteikti braukšu vēl.”

Elīna  priecīga par interesanto nometni: “Interesanti uzdevumi, patika laivot. Man viss ļoti patika!”

Arī Vlada atzīst, ka nometne patika: ”Man tā bija pirmā nometne. Visvairāk patika kukaiņu pētīšana.”

Valērija priecājas, ka piepildījusi vienu no saviem sapņiem: ”Man patīk pētīt procesus dabā. Priecājos, ka esmu piepildījusi vienu no saviem sapņiem- būt nometnē, gulēt teltī.”

Kopā ar saviem skolēniem nometnē piedalījās arī Maltas pedagogi. Skolotāja Jolanta Kotebo pauž:“ Šī nometne bija mūsu bērniem pirmā  un tas ir tiešām liels piedzīvojums. Telšu celšana, aktivitātes un pārgājieni dabā, nakts kukaiņu pētīšana, labie darbi  - viss bija brīnišķīgi. Visvairāk uztraucos par braukšanu ar  kanoe laivām pa Gauju, bet viss bija labi. Ļoti labi, ka ir tāda iespēja piedalīties nometnē kopā ar citiem bērniem un strādāt komandā. Paldies Dabas aizsardzības pārvaldei!”

Arī pedagogs Ksenija Orlova ar nometni apmierināta: “Nometnē bija liela daudzveidība  ar dabas izzināšanas nodarbībām, praktiskā veidā guvām zināšanas par kukaiņiem, augiem, zivīm un daudz ko citu. Atbraucot uz mājām radās vēl lielāka sajūsma par piedzīvoto, prieks, ka biju daļa no šīs nometnes!”

Katru gadu Jauno reindžeru nometne notiek kādā no īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, un nākamgad jauniešus jūlija vidū uzņems Rāznas Nacionālais parks.

Paldies Dabas aizsardzības pārvaldei par nometnes organizēšanu, paldies Rēzeknes novada Maltas pagastu apvienībai par transporta piešķiršanu, Maltas vidusskolai par organizatorisko  atbalstu un materiāli tehnisko nodrošinājumu. Paldies  skolēniem par izturību, paldies pedagogiem Jolantai un Ksenijai par dalību!

Paldies Gaujas Nacionālā parka fondam un Latvijas vides aizsardzības  fondam par finansiālo atbalstu!

Diāna Selecka
Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas Dabas izglītības speciāliste 

Click to listen highlighted text!